News

Wycinka drzew na własnej działce 2023

Monika Byś
2023-01-17
~3 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
Wycinka drzew na własnej działce 2023

Styczeń 2023 r. rozpoczął się licznymi zmianami w prawie. Jednym z nich są nowe regulacje, dotyczące wycinki drzew na własnej działce. Strona rządząca zapewnia, że zmiany ułatwią formalności związane z wycinką, a być może, w kolejnych zmianach, będzie możliwe wycięcie drzewa o grubszym pniu - nawet do 100 cm. Zobacz co się zmienia. 

 • Od teraz 27 stycznia wniosek o zezwolenie na wycinkę oraz zgłoszenie wycinki drzewa na własnej działce będzie można składać online. Wzory wniosków zostaną także ujednolicone dla całego kraju. 
 • Ułatwienie formalności ze strony urzędów prawdopodobnie obejmie także krótsze terminy oczekiwania na zgodę na wycinkę drzew.
 • Prawdopodobnie jeszcze w 2023 r. wejdzie w życie ustawa, która umożliwi wycinanie grubszych drzew niż 80 cm. Wartości dopuszczalne zostaną zwiększone o 20 cm. W tej chwili ustawa jest procedowana. 

Jedną z podstawowych zmian jest dalsze rozwijanie procesu cyfryzacji i ułatwienia dla petentów w załatwianiu formalności administracyjnych. Chodzi m.in. o sposób składania dokumentacji i wniosków. Od 2023 r. część wniosków można składać przez Internet. 

Od 2023 roku do wniosków online dołącza wniosek o zezwolenie na wycinkę oraz zgłoszenie wycinki drzewa na własnej działce. Od teraz 27 stycznia wniosek ten można składać online. Wzory wniosków zostaną także ujednolicone dla całego kraju. 

Ułatwienie formalności ze strony urzędów prawdopodobnie obejmie także krótsze terminy oczekiwania na zgodę na wycinkę drzew. Odpowiednie organy będą miały 14 dni na obejrzenie drzew zgłoszonych do wycinki (dotąd było to 21 dni) oraz 7 dni na wniesienie sprzeciwu (dotąd 14 dni). Urzędy z kolei będą miały 14 dni na rozpoznanie odwołania od sprzeciwu. Te wartości nie zostały jednak jeszcze ostatecznie ustalone i nie wiadomo, kiedy przepisy wejdą w życie.

Wycinka drzew na własnej działce 2023. Kiedy należy zgłosić?

Wycięcie drzewa na własnej działce wymaga zgłoszenia zamiaru dokonania czynności do urzędu. Nakaz ten obowiązuje, gdy obwód pnia drzewa, mierzony na wysokości 5 cm, przekracza określone wartości: 

 • 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego.
 • 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego.
 • 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Już teraz mówi się jednak, że jeszcze w 2023 r. wejdzie w życie ustawa, która umożliwi wycinanie grubszych drzew. W tej chwili ustawa jest procedowana. Chodzi o zmianę wartości obwodu pni, które zobowiązują do zgłoszenia wycinki drzewa w odpowiednim urzędzie. Jeśli ustawa wejdzie w życie, wartości te zwiększą się o 20 cm i będą wynosiły odpowiednio:

 • 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
 • 85 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
 • 70 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Wysokość przeprowadzania pomiaru, czyli 5 cm, nie ulegnie zmianie. 

Jakie drzewa można wycinać bez pozwolenia?

Nie wszystkie wycinki na prywatnych posesjach muszą być rejestrowane w urzędach. Bez zgłaszania można wycinać na przykład:

 • krzew lub krzewy,
 • drzewa lub krzewy złamane lub wywrócone w wyniku wypadku, katastrofy lub działania czynników naturalnych — na przykład podczas wichury lub ścięte przez bobra. W takiej sytuacji powiadom gminę, że planujesz wycinkę. Urzędnik przyjedzie do ciebie i potwierdzi, czy możesz to zrobić,
 • drzewa: bożodrzew gruczołkowaty (Ailanthus altissima), inne gatunki — jeśli obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza odpowiedniej wartości,
 • drzewa i krzewy owocowe — zezwolenie potrzebne wyłącznie wtedy, gdy rosną one na terenach zielonych, na przykład bulwarach lub dworkach udostępnionych do zwiedzania, albo nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków.

Źródło: tygodnik-rolniczy.pl

Mapa drzew prezentująca lokalizację koron drzew na mapie

Prezentujemy interaktywną mapę drzew online stworzoną w ramach projektu Geoportal Krajowy Na Mapie

Mapa drzew wskazuje zarówno lokalizację, jak i zasięg terenowy roślinności wysokiej. Dzięki temu inwestor ma możliwość sprawdzenia, czy jego przedsięwzięcie nie będzie wymagało usunięcia części drzew lub czy roślina nie zacieni jego inwestycji. Wynik inwentaryzacji drzew przedstawiono na kontrastowej, darmowej mapie solarnej noszącej nazwę Atlas Solarny. 

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.