Analiza inwestycji

Średnie zużycie energii elektrycznej - sprawdź ile prądu zużywasz

Paulina Multan
2022-04-15
~5 min
Post zaktualizowany: 2024-01-07
Głosów: 73, średnia ocen: 4.9
zużycie energii elektrycznej

Trudno wyobrazić sobie swobodne funkcjonowanie w XXI wieku bez prądu. Nasze gospodarstwa domowe wyposażone są w wiele sprzętów zasilanych energią elektryczną, od najbardziej podstawowych jak pralka czy lodówka, po ekspres do kawy, mikser czy sprzęt audio. Otaczamy się urządzeniami zużywającymi energię elektryczną, a rachunek za prąd jest jednym z bardziej oczywistych wydatków naszego domowego budżetu. Czy zastanawiałeś się kiedyś jakie jest średnie zużycie energii elektrycznej w Twoim domu?

  • Na wielkość zużycia energii elektrycznej może mieć wpływ to w jakim miejscu mieszkasz, czy mieszkasz w domu czy w mieszkaniu, jaki rodzaj ogrzewania posiadasz, ile osób z Tobą mieszka, a nawet jaki styl życia prowadzisz lub ile Twoi domownicy mają lat.
  • W ostatnich 10 latach najwyższe zużycie energii elektrycznej w Polsce w przeliczeniu na 1 mieszkańca odnotowano w 2019 roku.
  • W 2019 r. statystycznie najwięcej prądu zużył mieszkaniec województwa mazowieckiego, a najmniej - podkarpackiego.
  • Najczęściej w gospodarstwie domowym zużywa się 1500-2000 kWh prądu. Ostateczna wartość zależy jednak od wielu zmiennych.

Od czego zależy zużycie energii elektrycznej?

Zużycie prądu przez gospodarstwa domowe jest uzależnione od wielu czynników. Inne będzie zużycie prądu przez mieszkańca wsi, a inne przez mieszkańca miasta miasta, inne dla osoby mieszkającej w domu, a inne dla posiadacza mieszkania. Z badań przeprowadzonych przez GUS wynika, że w latach 2009-2018 średnie zużycie energii w gospodarstwie domowym na wsi było wyższe o ponad 30% względem zużycia w mieście. Za takie statystyki odpowiada miedzy innymi średnia powierzchnia domów, która jest wyższa na wsi. A także to, że na gospodarstwo domowe na wsi przypada średnio większa liczba domowników niż w mieście.

Duże znaczenie dla zużycia prądu będzie miał sposób ogrzewania – jeśli korzystamy z ogrzewania elektrycznego – sporą część naszego rachunku za prąd będzie stanowić koszt ogrzewania.

Zużycie energii w gospodarstwie domowym zależeć będzie nawet od prowadzonego stylu życia. Rodzina aktywnie spędzająca czas na świeżym powietrzu, może zużyć mniej prądu niż rodzina przybywająca większość czasu w domowym zaciszu, spędzająca czas na korzystaniu z urządzeń takich jak telewizor, komputer czy konsola.

Oczywistym jest także, że liczba członków gospodarstwa domowego może wpływać na zróżnicowanie zużycia prądu. Teoretycznie im większe gospodarstwo domowe, tym więcej prądu zostanie zużyte. Co ciekawe, na wzrost zużycia prądu wpływa też wiek dzieci. Starsze dziecko korzysta z coraz większej ilości urządzeń elektrycznych.

Ile energii elektrycznej zużywane jest w Polsce?

średnie zużycie energii elektrycznej3
Zużycie energii elektrycznej w Polsce - Opracowanie własne na podstawie danych GUS

Zgodnie z danymi GUS od 2010 do 2015 roku obserwowaliśmy stopniowy spadek zużycia energii w przeliczeniu na 1 mieszkańca, a różnica pomiędzy tymi latami wynosi prawie 37 kWh. Z kolei od 2015 roku obserwujemy ciągły wzrost zużycia prądu, przy czym w latach 2016-2017 doszło do znaczącego  przyrostu, w ciągu 1 roku zużycie wzrosło o 38,4 kWh.

Zużycie energii elektrycznej (kWh) w Polsce w przeliczeniu na 1 mieszkańca w 2019 roku w podziale na województwa

średnie zużycie energii elektrycznej4
Zużycie energii elektrycznej w Polsce mapa - opracowanie własne na podstawie danych GUS

Czy zużycie energii elektrycznej zależy od miejsca zamieszkania?

Okazuje się, że tak. Najwyższy wskaźnik zużycia energii elektrycznej w przeliczeniu na 1 mieszkańca w 2019 r. osiągnęło województwo mazowieckie z wartością 932,5 kWh. Aż o 339 kWh mniej prądu zużywa mieszkaniec województwa podkarpackiego. Kolejnymi województwami, w których zużycie prądu jest jedno z niższych są województwa świętokrzyskie i lubelskie. Natomiast po województwie mazowieckim, największe zużycie energii elektrycznej w Polsce występuje w województwach: małopolskim, opolskim, łódzki i wielkopolskim.

Średnie zużycie energii elektrycznej3
Zużycie energii elektrycznej z podziałem na województwa - opracowanie własne na podstawie danych GUS

Średnie zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym

Z przeprowadzonego przez GUS badania wynika, że w 2018 roku, najwięcej z przebadanych gospodarstw domowych osiągnęło roczne zużycie energii elektrycznej w przedziale 1500 - 2000 kWh. Dane zebrano dla 41,6% gospodarstw domowych w Polsce, a ten najpopularniejszy przedział osiągnęło prawie 20% z nich. Kolejna grupa gospodarstw domowych pod kątem liczebności - 17,1% - osiągnęła zużycie prądu w przedziale 1001 -1500 kWh oraz 15,7% gospodarstw zużyło go w ciągu roku 2001- 2500 kWh. Najbardziej skrajne grupy pod względem wielkości zużytej energii - przedział 501-1000 kWh został osiągnięty przez 13,3% przebadanych gospodarstw, a powyżej 5000 kWh zużyło 5,4 % gospodarstw.

Jak samodzielnie obliczyć pobór energii?

W Internecie znajdziesz kilka gotowych kalkulatorów zużycia energii, w których po wpisaniu podstawowych informacji na temat używanych sprzętów jak ich czas pracy oraz moc, uzyskasz informację o zużytej energii elektrycznej. Bez większego problemu możesz też obliczyć ilość zużywanej energii samodzielnie.

Jeśli chcesz samodzielnie obliczyć wielkość zużycia energii przez dane urządzenie oraz wygenerowany koszt, musisz znać 3 parametry:

  • moc urządzenia,
  • czas pracy,
  • cenę 1 kWh zgodnie ze stawką dostawcy energii.

Jeśli chcesz dowiedzieć się ile płacisz za 1 kWh zapoznaj się z artykułem:

Ceny prądu w 2020 r. – koszt energii elektrycznej

Moc określona jest w watach (W), często podaje się ją także kilowatach (kW). 1 kilowat to 1000 watów.

Producenci sprzętów zasilanych energią elektryczną zobowiązani są do podawania ich mocy na etykietach. Znajdziesz ją w parametrach technicznych danego urządzenia, bądź na etykiecie. Przy niektórych urządzeniach podana jest już wartość zużytej energii (kWh) dla danego cyklu pracy urządzenia, np. dla pralek czy zmywarek.

W tym artykule zaprezentujemy jak obliczyć miesięczne oraz roczne zużycie energii na przykładzie pralki oraz telewizora.

  • Pralka - producent podaje, że zużycie energii 1 cyklu prania dla wybranego przez nas modelu wynosi 0,56 kWh. Zakładamy, że w ciągu miesiąca wykonujemy 8 cykli prania. Do obliczeń przyjmujemy średnią cenę 1 kWh na poziomie 0,62 zł.
8 cykli x 0,56 kWh x 0,62 zł = 2,78 zł

W ciągu miesiąca, przy załączeniu pralki 8 razy, zapłacimy 2,78 zł. Rocznie więc za pranie przy 2 cyklach tygodniowo zużyjemy 33,36 zł.

  • Telewizor – producent podaje, że pobór mocy w trybie włączenia dla wytypowanego przez nas modelu wynosi 114 W. Załóżmy, że w tygodniu telewizor jest włączony przez 20 godzin, więc w miesiącu 80 godzin.
114 W / 1000 = 0,114 kWh
80h x 0,114 kWh x 0,62 zł = 5,65 zł

Producent podaje także pobór mocy w trybie czuwania – 0,5 W. Zatem jeśli 80 godzin w miesiącu telewizor jest włączony, to przez 640 godzin pozostaje w trybie czuwania. Wobec tego miesięczny tryb czuwania wyniesie nas:

0,5 W / 1000 = 0,0005 kW
640 x 0,0005 kW x 0,62 zł = 0,20 zł

Rocznie więc koszt zużytej energii przez telewizor wyniesie 70,20 zł (tryb włączenia +tryb czuwania).

Czy w 2020 r. zużyjemy więcej prądu?

Rok 2020 r. jest rokiem szczególnym. Trwająca pandemia, wprowadzony lockdown, przyjście na tryb pracy zdalnej, zamykanie obiektów rozrywki i kultury - te okoliczności mogą mieć swoje odzwierciedlenie we wzroście zużycia energii elektrycznej w gospodarstwach domowych.

Jeśli zaobserwujesz u siebie zwiększenie zużycia prądu, może warto rozważyć wymianę sprzętu na bardziej energooszczędny lub zainwestować w inne źródła energii – na przykład panele fotowoltaiczne?

Zapoznaj się z innymi artykułami Blog Ongeo

Sprawdź jak pobrać Raport o Terenie Ongeo:

Avatar: Paulina Multan
Paulina Multan

Redaktorka w serwisie OnGeo.pl