Porady OnGeo

Ceny prądu w 2020 r. – koszt energii elektrycznej

Paulina Multan
2020-11-17
~5 min
Post zaktualizowany: 2023-07-14
Głosów: 10, średnia ocen: 5
ceny prądu w 2020

Każde gospodarstwo domowe musi uwzględnić koszt energii elektrycznej w domowym budżecie. Trudno wyobrazić sobie komfortowe życie bez telewizora, laptopa, kuchenki mikrofalowej czy suszarki. Na przestrzeni lat przybywa nam urządzeń zasilanych energią elektryczną. Ile więc wynoszą ceny prądu w 2020 r?

 • Średnia cena prądu w 2020 r. dla gospodarstw domowych posiadających taryfę G11 (wg danych z października 2020 r.) wynosi 0,617 zł za 1 kilowatogodzinę.
 • Ceny prądu w Polsce różnią się w zależności od wybranego dystrybutora i sprzedawcy energii.
 • Koszt energii elektrycznej zależy także od wybranej taryfy. Można zdecydować się na taryfę stałą lub zmienną.
 • Zdolność nabywcza prądu w Polsce w okresie ostatnich 20 lat uległa zmniejszeniu.

Ceny prądu w 2020 roku w Polsce

Według danych z 22.10.2020 średnie ceny prądu w Polsce za 1 kWh wahają się od 0,54 do 0,70 zł. Na te wartości składa się cena energii elektrycznej oraz opłata za dystrybucję. Cena zależy także od tego, jaką taryfę wybraliśmy, podpisując umowę zakupu prądu.

Dwoma podstawowymi taryfami dla gospodarstw domowych jest G11 oraz G12.

 • Taryfa G11 – cena prądu jest stała przez całą dobę. Taryfa ta jest najczęściej wybierana przez Polaków.
 • Taryfa G12 – tzw. taryfa nocna. Cena prądu jest niższa w godzinach nocnych oraz poza godzinami szczytu. Taniej zapłacimy więc między 22:00 a 6:00, oraz 13:00 a 15:00. Warto na tę taryfę zdecydować się w przypadku posiadania ogrzewania elektrycznego, które ma duży udział w zużywanej przez nasze gospodarstwo ilości prądu. Cena prądu w ciągu dnia dla tej taryfy jest wyższa niż w przypadku taryfy G11, dlatego warto przemyśleć, która taryfa będzie dla nasz korzystniejsza.
 • Taryfa G12w/G12n - działa tak samo jak taryfa G12, ale dodatkowo poszerzona jest o weekend (G12w) lub niedzielę (G12n).
 • Taryfa G13 – taryfa trójstrefowa, podzielona na trzy strefy czasowe – przedpołudnie (średnie ceny), popołudnie (wysokie ceny) i pozostałe godziny doby (niskie ceny).

Na koszt energii elektrycznej składają się takie elementy jak: koszt zakupu energii, podatek VAT, podatki i opłaty lokalne, koszty własne dystrybutora, marża dystrybutora, koszty przesyłowe. Okazuje się, że udział kosztu zakupu energii może stanowić mniej niż połowa ostatecznej wysokości ceny prądu. A głównymi składnikami decydującymi o ostatecznej cenie prądu są pozostałe opłaty.

Sprzedawcy Energii i Operatorzy Sieci Dystrybucyjnej - czym się różnią?

W Polsce istnieje podział na Sprzedawcę Energii oraz na Operatora Sieci Dystrybucyjnej. Operatora sieci nie możemy zmienić – jest on przypisany do naszego miejsca zamieszkania. Nasz dom czy mieszkanie jest przypięte do sieci tego dystrybutora, na terenie którego działania mieszkamy. Mamy natomiast dowolność w wyborze sprzedawcy prądu.

Wśród największych dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce możemy wymienić 5 podmiotów:

 • Energa Operator SA
 • Enea Operator Sp. z o.o.
 • PGE Dystrybucja SA
 • Tauron Dystrybucja SA
 • Innogy Stoen Operator Sp. z o.o.

Ich działalność podzielona jest na poszczególne rejony Polski.

Konsekwencją podziału terytorialnego dystrybutorów sieci energii elektrycznej jest zróżnicowane cen w zależności od regionu. Najwięcej za prąd zapłacimy na północy i centrum Polski – w tych rejonach dystrybutorem energii jest firma ENERGA. Ceny za 1 kWh w zależności od wybranego sprzedawcy wynoszą około 0,67 zł - 0,70 zł.

Następie pod względem wysokości ceny plasuje się PGE – działająca na wschodnim obszarze Polski, tutaj ceny wynoszą od 0,64 – 0,67 zł w zależności od sprzedawcy.

Kolejno w rankingu wypadają TAURON i ENEA, które swoim zasięgiem obejmują południe i zachód Polski. W przypadku tych dystrybutorów ceny wynoszą 0,57 -0,63 zł dla TAURON oraz 0,59-0,62 dla ENEA.

Najtańszym dystrybutorem energii jest Innogy, w przypadku tego operatora, ceny są nie przekraczają 0,60 zł za 1 kWh.

Zmiana cen prądu na przestrzeli lat

Ceny prądu w ciągu ostatnich latach mają tendencję wzrostową. Kluczowym w tym temacie są dwa elementy. Po pierwsze, warto mieć świadomość, że cena samego prądu niekoniecznie rośnie w znaczący sposób. Czynnikiem odpowiedzialnym za wzrost cen prądu są przede wszystkim coraz większe opłaty, które wliczane są do naszych rachunków za energię elektryczną. Drugą rzeczą, o której nie możemy zapomnieć jest to, że wraz z kolejnymi latami, wzrastają także nasze średnie wynagrodzenia. Kwestii wzrostu cen prądu nie możemy oceniać w oderwaniu od naszych dochodów.

W latach 1999 – 2014 mieliśmy do czynienia ze wzrostem cen prądu, co zostało nieco zahamowane w latach 2014-2016. W 2016 roku doszło znów do podwyżki. Zgodnie z danymi podanymi przez Eurostat w 2017 roku ceny wzrosły o 6,9% względem roku poprzedniego. Co ciekawe, Polska była jednym z niewielu państw Unii Europejskiej, gdzie wystąpiło takie zjawisko. W większości państw europejskich doszło wówczas do niewielkiej obniżki cen prądu.

Eksperci oceniają, że na wzrost cen mogło mieć wpływ kilka czynników. Przede wszystkim przyczyniło się do tego wprowadzenie opłaty dodatkowej, wspierającej rynek energii odnawialnej oraz opłata przejściowa, czy opłata administracyjna dla spółek energetycznych. Nie bez znaczenia miał także wzrost ceny węgla, do którego wówczas doszło. Za wzrost cen prądu odpowiadały także zwiększające się opłaty na uprawienia do emisji CO2. Kolejny wzrost cen miał miejsce w 2018 roku, za który również może odpowiadać kolejna podwyżki opłat za emisję CO2.

Do przykrego wniosku dochodzimy analizując wzrost średniego wynagrodzenia w ciągu ostatnich lat. Okazuje się, że mimo tego, iż Polacy zarabiają więcej, to ich zdolność nabywcza prądu jest mniejsza niż dekadę czy dwie temu.

Przyszłość w odnawialnych źródłach energii?

Wniosek jest prosty. Produkcja prądu oparta na nieodnawialnych źródłach energii nieuchronnie będzie prowadzić do dalszych wzrostów cen za prąd. Szczególnie z tego względu, że zapotrzebowanie na energię elektryczną wciąż rośnie. Ogromne znaczenie ma tutaj między innymi rynek motoryzacyjny, który coraz częściej spogląda w stronę samochodów napędzanych energią elektryczną. W obecnej sytuacji, nadziei należy upatrywać w elektrowniach opartych na odnawialnych źródłach energii, które nie generują takiej ilości zanieczyszczeń jak tradycyjne metody produkcji energii, a przede wszystkim nie wykorzystują wyczerpujących się zasobów naturalnych. W ostatnich latach rosnącą popularnością w gospodarstwach domowych cieszy się także montaż paneli fotowoltaicznych.

Jeśli interesują Cię artykuły dotyczące tematu fotowoltaiką, przeczytaj inne wpisy na Blogu Ongeo

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ilości energii słonecznej, która dociera na powierzchnię Twojej działki? Sprawdź Raport o Terenie - Ongeo.pl

Avatar: Paulina Multan
Paulina Multan

Redaktorka w serwisie OnGeo.pl