Analiza inwestycji

Nasłonecznienie mieszkania - to warto wiedzieć przed zakupem!

Monika Byś
2021-06-24
~4 min
Post zaktualizowany: 2022-04-25
Głosów: 33, średnia ocen: 5
Nasłonecznienie mieszkania

Dostęp do naturalnego oświetlenia pomieszczeń w domu i mieszkaniu powinno mieć duże znaczenie dla potencjalnych kupujących. Odpowiednie ulokowanie mieszkania względem stron świata może okazać się istotne nie tylko na komfort ale i cenę mieszkania. W zależności od strony poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu mogą być one inaczej nasłonecznione oraz co za tym idzie, inaczej nagrzewane przez światło słoneczne. Im lepiej zaaranżujesz swoje mieszkanie, tym lepiej. Jeśli poświęcisz więcej czasu na analizę słoneczną mieszkania, zyska na tym nie tylko Twoje samopoczucie, ale również portfel. Dzisiejszy temat brzmi: Nasłonecznienie mieszkania – czyli co warto wiedzieć na ten temat przed zakupem swoich własnych czterech kątów?

  • Czas nasłonecznienia w czasie równonocy (wiosennej i jesiennej) powinien być zapewniony przez co najmniej 3 godziny w godzinach 7:00-17:00, a w przypadku ośrodków zbiorowego przebywania dzieci w godzinach 9:00-16:00.
  • Położenie pomieszczenia względem stron świata ma wpływ nie tylko na samopoczucie mieszkańców ale również na temperaturę w pomieszczeniu.
  • Mieszkania, które są nieco gorzej rozlokowane względem stron świata powinny być co do zasady tańsze niż te, których układ jest optymalny lub wręcz atrakcyjny.
  • Dzięki Raportom o Terenie OnGeo.pl poznasz analizę ekspozycji obrazującą wystawę (orientację) stoków względem stron świata dla dowolnej działki w całym kraju.

Nasłonecznienie mieszkania - co to znaczy, że mieszkanie jest odpowiednio nasłonecznione?

To pojęcie bardzo subiektywne. Odpowiednio oświetlone mieszkanie tak naprawdę zależy od preferencji osób, które zamieszkują dane pomieszczenie. Oczywiście pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi powinny być doświetlone według przepisów i norm. Najistotniejszym z punktu widzenia prawa przepisem w Polsce określającym nasłonecznienie budynków jest Rozporządzenie z  dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2019.0.1065) zgodnie z którym:

W pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względów na przeznaczenie - co najmniej 1:12

Powyższe rozporządzenie narzuca również zapewnienie, że czas nasłonecznienia w czasie równonocy (wiosennej i jesiennej) powinien być zapewniony przez co najmniej 3 godziny w godzinach 7:00-17:00, a w przypadku ośrodków zbiorowego przebywania dzieci w godzinach 9:00-16:00. Precyzyjny pomiar czasu nasłonecznienia dla poszczególnych pomieszczeń jest trudny i nie będziemy zajmować się nim w tym artykule.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat analizy nasłonecznienia, przesłonienia i zacienienia – zajrzyj do artykułu: Analiza zacienienia, przesłonienia, nasłonecznienia

Nasłonecznienie mieszkania – ekspozycja okien na słońce

Jak już wspomniano, położenie pomieszczenia względem stron świata ma wpływ nie tylko na samopoczucie mieszkańców ale również na temperaturę w pomieszczeniu. Warto sprawdzić nasłonecznienie mieszkania przed jego zakupem, szczególnie, że istnieje klika prostych zasad rozkładu pomieszczeń. Pamiętaj, że mieszkania, które są nieco gorzej rozlokowane względem stron świata powinny być co do zasady tańsze niż te, których układ jest optymalny lub wręcz atrakcyjny.

Jak powinny wyglądać idealnie rozlokowane pomieszczenia w mieszkaniu?

Rozkład pomieszczeń w mieszkaniu powinien zakładać jak największy komfort dla mieszkańców. Niektóre pomieszczenia, jak salon czy pokój dzienny, powinny absorbować jak największą ilość energii słonecznej, natomiast łazienka czy hol nie wymagają bezpośredniego nasłonecznienia w ciągu dnia. Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania?

Sypialnia od północnego wschodu

Sypialnia to pomieszczenie, w którym największa kumulacja promieni słonecznej w ciągu dnia powinna przypadać na poranek. Dzięki temu, słońce staje się Twoim naturalnym budzikiem i od razu dostarcza Ci energii do działania na resztę dnia. Sypialnia, która zostanie ulokowana od strony północno-wschodniej nie będzie się nagrzewać w lecie.

Łazienka od północy

Północna strona jest zazwyczaj najmniej oświetlona, co oznacza, że jeśli na tej stronie zlokalizowana jest np. kuchnia, możesz spodziewać się wyższych rachunków za prąd spowodowanych niedostatkiem naturalnego światła słonecznego i koniecznością korzystania ze sztucznego oświetlenia. Strona północna powinna być przeznaczona dla łazienki, spiżarni, holu lub pomieszczeń gospodarczych.

Kuchnia i gabinet od wschodu lub zachodu

Pomieszczenia na wschód lub zachód nie będą się tak bardzo nagrzewały rano ani wieczorem. W przypadku kuchni jest to niezwykle istotne, ponieważ zbyt duża ilość promieni słonecznych skumulowana o jednej porze dnia, może wpłynąć na przyspieszenie procesów gnilnych roślin znajdujących się poza lodówką. Strona wschodnia i zachodnia to również dobre miejsce dla gabinetów i pokoi dla gości.

Pokój dziecięcy i salon od południa lub południowego zachodu

Pomieszczenia znajdujące się w południowej części domu mają stały dostęp do promieni słonecznych przez cały dzień. Taka lokalizacja ma szczególne znaczenie dla pokoi zajmowanych przez dzieci, które spędzają znaczną część dnia we własnym pokoju. Strona południowa to również miejsce dla salonu, który będzie pomieszczeniem relaksu i domem dla roślin doniczkowych.

Nasłonecznienie mieszkania – co jeszcze ma wpływ?

W przypadku mieszkań należy również zwrócić uwagę na kondygnacje na której się ono znajduje. Decydując się na mieszkanie na poddaszu lub na najwyższej kondygnacji prawdopodobnie będziesz narażony na zbyt duże nagrzewanie pomieszczeń w okresie letnim i być może szybszą utratę ciepła w zimie. Jeśli mieszkanie nie jest wyposażone w klimatyzator, niestety musisz liczyć się z niedogodnościami. Mieszkanie na parterze również może mieć swoje minusy. Może okazać się, że okna wychodzące są zasłaniane przez pobliskie budynki, przez co promienie słoneczne nie będą dochodziły bezpośrednio do Twojego domu. W takim przypadku rozmieszczenie pomieszczeń nie ma specjalnego znaczenia.

Duże znaczenie dla nasłonecznienia mieszkania ma również sama lokalizacja budynku. Budynek, który znajduje się w otoczeniu innych obiektów budowlanych lub lasów również może powodować niedostatek słońca w Twoim mieszkaniu. Pamiętaj jednak, że wycięcie drzew nie jest najlepszym rozwiązaniem. Owszem w zimie przysłaniają promienie słoneczne lecz latem dają przyjemny cień w którym możesz się schronić.

Czy wiesz, że...

Dzięki Raportom o Terenie OnGeo.pl poznasz analizę ekspozycji obrazującą wystawę (orientację) stoków względem stron świata dla dowolnej działki w całym kraju. Dzięki tej informacji możesz bez problemu zaplanować przyszłe rozmieszczenie pomieszczeń w swoim domu jeszcze przed kupnem działki!

Sam ocenisz, czy budowa domu na konkretnej działce będzie opłacalna z punktu widzenia analizy nasłonecznienia. To takie proste!

Ekspozycja terenu
Ekspozycja terenu

Dodatkowo dostaniesz szybką informację o samym nasłonecznieniu działki. Analiza nasłonecznienia obejmuje zmiany w natężeniu promieniowania słonecznego osobno dla: przesilenia zimowego, przesilenia letniego oraz równonocy jesienno-zimowej. Zobacz sam!

Nasłonecznienie sezonowe
Nasłonecznienie sezonowe

A to wszystko w zaledwie 5 minut!

Jak pobrać Raport o Terenie?

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.