Porady OnGeo

Działka ze spadkiem terenu. Jakie są możliwości wykorzystania działki?

Monika Byś
2021-05-07
~3 min
Post zaktualizowany: 2024-01-29
Głosów: 333, średnia ocen: 4.8
działka ze spadkiem terenu

Działka ze spadkiem terenu niekoniecznie musi być wadą. W porównaniu z działkami na płaskim terenie, są tańsze i dają dobre warunki dla do niebanalnego zagospodarowania. Domy na stoku są świetną alternatywą dla osób chcących zbudować funkcjonalną piwnice lub garaż podziemny. W dzisiejszym artykule podpowiemy jakie są możliwości wykorzystania działki ze spadkiem terenu.

  1. Samo zagospodarowanie spadku w dużej mierze zależy od kierunku nachylenia spadku.
  2. Działka ze spadkiem terenu może kształtować piękne widoki.
  3. Narażenie na ryzyko powodzi jest znaczenie mniejsze na działkach ze spadkiem terenu.
  4. Jeśli Twoja działka znajduje się na terenie o dużym kącie nachylenia, będziesz musiał w niektórych przypadkach zdecydować się na murki oporowe w celu zabezpieczenia niektórych fragmentów budowli.
  5. Dzięki Raportom o Terenie OnGeo.pl w zaledwie 5 minut poznasz najważniejsze cechy Twojej nieruchomości. Sprawdzisz m.in.: zapisy MPZP, odległość linii energetycznych w promieniu 200m od działki, poznasz uciążliwości na działce (natężenie hałasu, zanieczyszczenia powietrza, osuwiska), unikniesz budowy domu w strefie zalewowej.

Działka ze spadkiem terenu - zalety

Ciekawym wykorzystaniem działki ze spadkiem terenu może być wkomponowanie podpiwniczenia lub garażu w miejscu spadku. Wszystko zależy od inwencji twórczej architekta projektującego dom. Samo zagospodarowanie spadku w dużej mierze zależy od kierunku nachylenia spadku. Jeśli nachylenie skierowane jest do drogi, dobrym rozwiązaniem jest budowa garażu, jeśli od strony ogrodu – masz doskonałe miejsce na rozległy taras widokowy.

Działka ze spadkiem terenu może kształtować piękne widoki. Z tarasu możesz mieć widok na całą okolice.

Taka nieruchomość może w niektórych obszarach być bardzo atrakcyjna. Podczas silnych opadów atmosferycznych na działce mającej spadek w kierunku południowym, woda w naturalny sposób skumuluje się na niższych poziomach. Narażenie na ryzyko powodzi jest więc znaczenie mniejsze na działkach ze spadkiem terenu.

Działka ze spadkiem terenu – wady

Niestety, działka ze spadkiem terenu wymaga zazwyczaj zlecenia indywidualnego projektu domu. Na szczęście na branżowych stronach internetowych z projektami domów można znaleźć gotowy projekt, który po odpowiedniej adaptacji będzie nadawał się do wykorzystania. Wychodzenie architektów naprzeciw zapotrzebowaniu klientów jest kluczowe w dzisiejszych czasach.

Dom na działce ze spadkiem należy dodatkowo ocieplić od strony ścian znajdujących się na stoku. Dzięki takiemu rozwiązaniu zabezpieczysz dom przed nadmiernym wychładzaniem z powodu silniejszych mas powietrza na stoku.

Jeśli Twoja działka znajduje się na terenie o dużym kącie nachylenia, będziesz musiał w niektórych przypadkach zdecydować się na murki oporowe w celu zabezpieczenia niektórych fragmentów budowli.

Koszt budowy domu na działce ze spadkiem terenu wiąże się również z wyższymi kosztami całej budowy. Koszt nanoszenia materiału przed wykopem fundamentów, konieczność zastosowania dodatkowej izolacji przeciwwilgociowej piwnic spowoduje, że inwestycja może okazać się mniej opłacalna dla Twojego portfela.

Co powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem budowy na działce ze spadkiem terenu?

Jak już wspomniano, działka ze spadkiem terenu może mieć zarówno wady, jak i zalety. Mniejsze koszty samej działki budowlanej zostaną najprawdopodobniej wyrównane do średniego poziomu przez prace, które należy wykonać przy fundamentach, budowie piwnicy, tarasu lub zastosowaniem dodatkowej izolacji ścian i fundamentów.

Decydując się na budowę domu musisz mieć zawsze na uwadze zapisy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Dla budynku powstającego na działce ze spadkiem terenu ma to szczególne znaczenie. Działki na stoku są określane jako działki posiadające wady budowlane. Jeśli posiadasz gotowy projekt domu, musisz bezwzględnie dostosować go do nowych warunków zgodnie z wymogami zawartymi w MPZP. Jeśli Twoja działka znajduje się na terenie nie objętym planem miejscowym, będziesz musiał starać się o warunki zabudowy.

Jeśli planujesz budowę piwnicy, będziesz potrzebował informacji o poziomie wód gruntowych. Takie informacje może dostarczyć Ci geotechnik podczas badania poziomu wód gruntowych.

Usytuowanie na spadzistej działce może sprzyjać korzystaniu z dobrodziejstw energii słonecznej. Słońce w naturalny sposób może dogrzewać i doświetlać pomieszczenia w domu, a to poprawi efektywność energetyczną domu. Takie położenie może sprzyjać montażowi paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych. Twój dom może stać się nie tylko pięknie zaaranżowany, ale również energooszczędny.

Czy wiesz, że…

Dzięki Raportom o Terenie OnGeo.pl w szybki i prosty sposób dowiesz się wszystkiego o swojej nieruchomości? W zaledwie 5 minut dostaniesz odpowiedz:

  1. Czy Twoja działka objęta jest Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego?
  2. Czy teren Twojej działki jest zagrożony uciążliwościami takimi jak: duże natężenie hałasu, zanieczyszczenia powietrza, osuwiska, tereny zalewowe?
  3. Czy działka ma dostęp do drogi publicznej oraz czy w okolicy nie jest planowana budowa drogi?
  4. W jakiej odległości od działki znajdują się słupy energetyczne i nadziemne linie niskiego, średniego i wysokiego napięcia?
  5. Jak wygląda analiza nasłonecznienia w poszczególnych porach roku?
Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.