Porady OnGeo

Jak ustawić panele fotowoltaiczne, żeby działały wydajniej?

Monika Byś
2021-06-23
~3 min
Post zaktualizowany: 2022-04-25
Głosów: 30, średnia ocen: 5
Jak ustawić panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne dla domu jednorodzinnego są nowoczesnym i ekologicznym rozwiązaniem zapewniającym dostęp do energii elektrycznej. Polska jako kraj położony w centrum Europy ma dobre warunki do rozwoju energii ze słońca. Prężnie rozwijająca się branża fotowoltaiczna, dzięki programom wsparcia, przestała być postrzegana jako luksus, na który nie stać przeciętnego Polaka. Jednym z kluczowych programów wsparcia jest program Mój Prąd działający od 2018r. który udziela dofinansowania do instalacji w gospodarstwie domowym. Jeśli decydujesz się na montaż, warto zastanowić się, jak ustawić panele fotowoltaiczne, żeby działały wydajnie.

  • Panele fotowoltaiczne dla gospodarstwa domowego występują najczęściej w formie małych instalacji dachowych lub paneli ustawionych na stelażu na otwartym terenie.
  • Dobre ustawienie paneli fotowoltaicznych ma kluczowe znaczenie dla całej instalacji.
  • Najwyższą wydajność paneli fotowoltaicznych możesz osiągnąć poprzez ustawienie ich powierzchni czynnej w stronę słońca.
  • Najkorzystniejsze ustawienie paneli fotowoltaicznych to: kierunek południowy – kąt 30˚ - 40˚do poziomu.
  • Dzięki Raportom o Terenie OnGeo.pl dowiesz się, jaka jest orientacja Twojej działki względem stron świata oraz jakie jest sezonowe zmiany w natężeniu promieni słonecznych na Twojej działce.

Na czym polega działanie paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne dla gospodarstwa domowego występują najczęściej w formie małych instalacji dachowych lub paneli ustawionych na stelażu na otwartym terenie. Pojedyncze ogniwo fotowoltaiczne zbudowane jest z krzemu i ma napięcie 0,5V. Pojedynczy panel łączy się szeregowo w moduły. Moduły są wykorzystywane do wytwarzania energii elektrycznej ze słońca i mogą być używane do zasilania urządzeń znajdujących się w całym domu.

Jak ustawić panele fotowoltaiczne?

Dobre ustawienie paneli fotowoltaicznych ma kluczowe znaczenie dla całej instalacji. Bardzo ważne jest dobre przygotowanie i zaplanowanie działań, które mogłyby pozytywnie wpłynąć na wydajność paneli fotowoltaicznych. Pamiętaj, że im większa wydajność paneli, tym bardziej inwestycja stanie się opłacalna.

Jaki jest najlepszy kąt nachylenia?

Najkorzystniej ustawić panele fotowoltaiczne pod kątem 30˚ - 40˚. Uzyskanie takiego kąta nachylenia nie zawsze jest możliwe. Jeśli Twój dach jest płaski, konieczne będzie zastosowanie dodatkowej infrastruktury, czyli konstrukcji wsporczej dzięki której będzie możliwe podniesienie modułów. Problematyczne będzie również ułożenie paneli na bardzo stromym dachu. Kąt nachylenia w takim przypadku przekroczy zalecany próg. W tym przypadku zalecane jest ustawienie paneli na stelażu na otwartej przestrzeni.

Jaki jest najlepszy kierunek?

Moduły fotowoltaiczne powinny być skierowane w kierunku południowym. Podobnie jak w przypadku wyboru optymalnego kąta nachylenia, nie zawsze jest możliwość aby ustawić panele w zalecanym kierunku. W tym przypadku również można sięgnąć po rozwiązanie w postaci konstrukcji wsporczej. Jeśli ustawienie wymaga niewielkiej korekty, takie rozwiązanie może okazać się opłacalne. Zaleca się jednak, żeby w przypadku gdy z różnych powodów nie ma możliwości ustawienia paneli fotowoltaicznych na południe, wybrać opcje konstrukcji na otwartym terenie. Pamiętaj, że zazwyczaj ta opcja jest nieco droższa.

Jak ustawić panele fotowoltaiczne, żeby działaby wydajniej?

Jak już wspomniano, najwyższą wydajność paneli fotowoltaicznych możesz osiągnąć poprzez ustawienie ich powierzchni czynnej w stronę słońca. Ze względu na stały ruch Ziemi, nie ma możliwości jednak, aby o każdej porze dnia, panele były skierowane bezpośrednio na działanie promieni słonecznych. Najkorzystniejsze ustawienie paneli fotowoltaicznych to:

  • kierunek południowy – kąt 30˚- 40˚do poziomu (opcja najkorzystniejsza),
  • kierunek południowo-wschodni, kierunek południowo-zachodni – kąt 25˚ - 55˚ do poziomu,
  • kierunek wschodni, kierunek zachodni – kąt 25˚- 40˚ do poziomu.

Sprawdź orientację stoków względem stron świata!

Dzięki Raportom o Terenie OnGeo.pl dowiesz się, jaka jest orientacja Twojej działki względem stron świata.

Z resztą - zobacz sam!

Ekspozycja terenu
Ekspozycja terenu

Analiza ekspozycji stoku jest kluczowa podczas planowania rozmieszczenia paneli fotowoltaicznych na gruncie. Dzięki analizie orientacji względem stron świata wydajność paneli fotowoltaicznych będzie jeszcze lepsza.

Sprawdź, jakie jest sezonowe nasłonecznienie Twojej działki!

Dzięki Raportom OnGeo.pl dowiesz się jakie jest dobowe natężenie promieniowania słonecznego dla Twojej działki. Dostaniesz szczegółową analizę obejmują podstawowe statystyki określające sezonowe zmiany w natężeniu promieniowania słonecznego. Całość przedstawiona jest na czytelnej i estetycznej mapie.

Z resztą, zobacz sam!

Energia słoneczna dla równonocy wiosna/jesień
Energia słoneczna dla równonocy wiosna/jesień

 

Co znajdziesz w raporcie o terenie
Co znajdziesz w raporcie o terenie

Jak pobrać Raport o Terenie? Sprawdź, to proste!

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.