Analiza inwestycji

Działka ze spadkiem - zalety i wady. Jak wybrać najlepszą lokalizację pod inwestycję?

Monika Byś
2024-04-18
~6 min
Post zaktualizowany: 2024-05-07
Głosów: 1, średnia ocen: 5
działka ze spadkiem

Szukasz idealnej działki pod budowę domu? Zależy Ci na nieruchomości z nietuzinkowym widokiem na okolice? Rozważ kupno działki ze spadkiem terenu. Inwestowanie w działkę ze spadkiem ma swoje zalety i wady, które warto wziąć pod uwagę, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Sprawdźmy wady i zalety działki na stoku. 

 • Szukając odpowiedniej działki na skarpie pod budowę domu, weź pod uwagę nie tylko aspekty wizualne, piękne widoki i zieloną okolicę, ale zwróć uwagę na istotne czynniki techniczne działki, jej wady fizyczne i uciążliwości w okolicy. 
 • Rozważając zakup działki budowlanej przede wszystkim zwróć uwagę, czy została objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dowiedz się, czy nie leży na osuwisku, terenie zagrożonym osiadaniem terenu lub nie leży na terenie lub w pobliżu terenu chronionego, np. rezerwatu przyrody. 
 • Sprawdź koniecznie analizę objętości mas ziemnych, czyli dowiedz się, ile ziemi należy usunąć lub nawieźć z terenu działki aby go wyrównać. Dzięki temu już na wstępnym etapie oszacujesz koszt prac ziemnych. 
 • Domy na stoku mogą mieć wyjątkowy układ przestrzenny i zachwycać sporych rozmiarów tarasem, a także garażem podziemnym.
 • Dokładną i szczegółową diagnozę nieruchomości otrzymasz w OnGeo.pl - pierwszym Raporcie o działce o ugruntowanej pozycji na rynku. 

Przyjęło się, że idealna działka budowlana to taka, która ma regularny, najlepiej prostokątny kształt, ma więcej niż 5 arów i jest płaska. Co do kwestii regularnego kształtu, nie mam wątpliwości - zachowanie odpowiednich odległości od granicy działki jest podstawowym wyznacznikiem, który determinuje możliwość zabudowy. Warto jednak rozważyć kupno działki na stoku. Dlaczego?

Topografia terenu stwarza możliwość kreatywnego projektowania. Domy na stoku mogą mieć wyjątkowy układ przestrzenny i zachwycać sporych rozmiarów tarasem, a także garażem podziemnym. Ponadto takie działki mogą, choć nie muszą, być nieco tańsze. Budowa na stoku ma jednak swoje wady i zalety, o których musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup nieruchomości. 

Szukając odpowiedniej działki na skarpie pod budowę domu, weź pod uwagę nie tylko aspekty wizualne, piękne widoki i zieloną okolicę, ale zwróć uwagę na istotne czynniki techniczne działki, jej wady fizyczne i uciążliwości w okolicy
Szukając odpowiedniej działki na skarpie pod budowę domu, weź pod uwagę nie tylko aspekty wizualne, piękne widoki i zieloną okolicę, ale zwróć uwagę na istotne czynniki techniczne działki, jej wady fizyczne i uciążliwości w okolicy

Co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem budowy na działce ze spadkiem terenu?

Szukając odpowiedniej działki na skarpie pod budowę domu, weź pod uwagę nie tylko aspekty wizualne, piękne widoki i zieloną okolicę, ale zwróć uwagę na istotne czynniki techniczne działki, jej wady fizyczne i uciążliwości w okolicy. Sprawdzaj zagrożenia, a jeśli masz sąsiadów w okolicy, zapytaj ich o komfort życia. 

Szczegółowa i rzetelna diagnoza działki dostępna jest dla każdego, a wygenerowanie raportu dla działki zajmuje zaledwie 5 minut. Skorzystaj z OnGeo.pl i sprawdź działkę przed zakupem. Zyskasz coś więcej jak informacje. Zyskasz bezpieczeństwo na które zasługujesz. 

Lista rzeczy do sprawdzenia przed kupnem działki - o czym pamiętać?

Szukasz działki pod budowę domu? Nie wiesz, o czym pamiętać przy jej wyborze? Zapoznaj się z naszą listą rzeczy, które należy bezwzględnie sprawdzić przed zakupem działki.

Pobierz gotową listę OnGeo

Podpowiemy Ci, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru działki ma stoku:

1.) Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i strefy ochronne 

Rozważając zakup działki budowlanej przede wszystkim zwróć uwagę, czy została objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. MPZP może skutecznie ograniczyć możliwości budowlane, a co za tym idzie, sprawić, że budowa na stoku będzie utrudniona, albo niemożliwa do zrealizowania. W planie miejscowym uwzględnia się także strefy ochronne, czyli takie obszary, które z przyczyn przepisów odrębnych mają ograniczone możliwości zabudowy. Przykładem takiej strefy są formy ochrony przyrody, np. rezerwaty przyrody, a także strefa wokół turbin wiatrowych

2.) Zagrożenia - osuwisko, osiadanie terenu

Budowa działki na stoku niesie ze sobą ryzyko osuwania się mas ziemnych i osiadania terenu. Pamiętaj, że decydując się na zakup działki na osuwisku, nie otrzymasz pozwolenia na budowę. W Twoim obowiązku jest zatem odpowiednio wcześniej zdiagnozować działkę pod kątem zagrożeń i uciążliwości, która to sprawdzi, czy zakup konkretnej nieruchomość będzie bezpieczną opcją. 

3.) Geologiczne warunki budowlane i poziom wód gruntowych

Kolejnym bardzo ważnym punktem są warunki gruntowo-budowlane na działce oraz poziom wód gruntowych. Dzięki nim dowiesz się, w jaki sposób najlepiej zaplanować posadowienie fundamentów. Warunki budowlane są szczególnie istotne dla osób, które zamierzają wykorzystać część pod skarpą, jako garaż lub piwnice. Dowiesz się, jaki rodzaj gleby występuje na danym terenie, czy masz do czynienia z ziemią piaszczystą, a może gliniastą. To wszystko ma znaczenie podczas wyboru projektu architektoniczno-budowlanego. 

4.) Kubatura ziemi pod niwelacje

Prace związane z budową domów, wymagają przygotowania terenu. Jedną z pierwszych czynności, jaką należy wykonać przed budową jest usunięcie lub nawiezienie mas ziemnych na teren budowy. Wszystko po to, aby bezpiecznie i stabilnie usytuować fundamenty na gruncie. Procedura ta nazywana jest niwelacją lub wyrównaniem terenu działki. W przypadku domów na stoku, przygotowanie terenu działki ma szczególne znaczenie. Dlaczego? Chodzi o przygotowanie miejsca pod fundamenty, a więc usunięcia sporej części gleby spod skarpy. 

Obliczenie kubatury ziemi może być stosunkowo skomplikowane, zwłaszcza jeśli teren jest nierówny lub ma nieregularne kształty. Tym przyjemniej nam poinformować nam, że w OnGeo.pl znajdziesz jedyną na rynku analizę kubatury ziemi. 

5.) Energia słoneczna i ekspozycja terenu

Usytuowanie na spadzistej działce sprzyja korzystaniu z dobrodziejstw energii słonecznej. Słońce w naturalny sposób może dogrzewać i doświetlać pomieszczenia w domu, a to poprawi efektywność energetyczną domu. Takie położenie może sprzyjać montażowi paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych. Twój dom może stać się nie tylko pięknie zaaranżowany, ale również energooszczędny.

Aby zaplanować rozkład pomieszczeń i uwzględnić ich rozkład w projekcie, należy sprawdzić nasłonecznienie działki oraz ekspozycję terenu względem stron świata. W ten sposób nie tylko zwiększysz komfort mieszkańców, których rano obudzą przyjemne promienie słoneczne, ale również ustalisz lokalizację instalacji OZE, nawet jeśli na razie nie zmierzasz zakładać fotowoltaiki. 

Zdiagnozuj swoją działkę w 5 minut w OnGeo.pl

Zespół specjalistów złożony z przedstawicieli wielu branż - geodezji, geologii, architektury, budownictwa, planowania przestrzennego, leśnictwa i informatyki - przestawia przyjazny serwis OnGeo.pl, dzięki któremu samodzielnie, w zaledwie 5 minut, przy minimalnym nakładzie pracy, pobierzesz unikatowy Raport o działce wygenerowany specjalnie dla Twojej działki.

POBIERZ PRZYKŁADOWY RAPORT O DZIAŁCE

OnGeo.pl sam/a wybierasz za co płacisz. Do wyboru masz ponad 50. dostępnych tematów. Zastanawiasz się, ile to kosztuje? Za pełny Raport zapłacisz tyle, ile za średniej wielkości zakupy w supermarkecie.

CO DOSTANIESZ W RAPORCIE O TERENIE?

 • Dane z ewidencji gruntów i budynków, czyli wymiary i obwód działki, powierzchnia urzędowa i obliczona, współrzędne punktów załamania linii granicznej działki, grupa rejestrowa, klasa bonitacyjna,
 • Informacje o planach miejscowych na obszarze działki i w okolicy oraz przeznaczenie działki w mpzp,
 • Rejestr pozwoleń na budowę w okolicy,
 • Uzbrojenie terenu w media,
 • Miejsca, obiekty i urządzenia potencjalnie uciążliwe w sąsiedztwie,
 • Zagrożenia i uciążliwości, czyli tereny: zalewowe, zagrożone stagnacją wody, osuwiskowe, analiza osiadania terenu,
 • Formy ochrony przyrody,
 • Analiza czasu dojazdu i dojścia;
 • Geologiczne warunki budowlane działki;
 • Informacje o złożach i surowcach naturalnych;
 • Zanieczyszczenia powietrza, hałas;
 • Strefy ochronne, czyli wokół: turbin wiatrowych, cmentarzy, lotnisk, terenów zamkniętych,
 • inne, sprawdź jakie na naszej stronie OnGeo.pl

Wady i zalety działki ze spadkiem 

Dowiedz się, jakie wady i zalety niesie ze sobą działka na stoku. 

Wady działki ze spadkiem terenu

Zalety działki ze spadkiem terenu

Wyższe koszty budowy
Budowa na stoku wymaga większego nakładu środków finansowych w związku z koniecznością większej izolacji fundamentów, wykonania piwnicy
Niższa cena
Cena działki na stoku jest zazwyczaj atrakcyjniejsza, gdyż wymaga niestandardowego podejścia podczas budowy 
Trudności z zagospodarowaniem terenu
Działka na stoku wymaga pomysłu i zaangażowania. Sama budowa obiektów budowlanych przy domu wymaga przemyślenia. Podobnie jak budowa ogrodu i ogrodzenia
Unikalny widok
Działka na stoku może cieszyć niepowtarzalnym widokiem na tereny zielone, góry i inne elementy świata przyrodniczego. 
Ograniczenia w zakresie wyboru projektu domuMożliwość stworzenia kaskadowego ogrodu, 
podpiwniczenia, garażu podziemnego, tarasu widokowego
Ryzyko osuwiska i osiadania terenu
Niestety źle usytuowany dom może osiadać. Działka nieodpowiednio zabezpieczona może zwiększyć ryzyko osuwania mas ziemnych
Większa prywatność
Złożony proces budowyPotencjalna oszczędność energii
Konieczność każdorazowego wykonania badań geologicznychNaturalna ochrona przed wiatrem wykorzystania piwnicy w sposób funkcjonalny
Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.