Porady OnGeo

Ekspozycja terenu - jak sprawdzić wystawę terenu

Monika Byś
2021-07-05
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-04-24
Głosów: 30, średnia ocen: 5
ekspozycja terenu

Ekspozycja terenu lub wystawa terenu to kierunek nachylenia zbocza, określany stronami świata. Ekspozycja terenu ma znaczenie w rolnictwie, budownictwie mieszkaniowym oraz w procesie planowania inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii. Na półkuli północnej a więc i na obszarze Polski, stoki o wystawie południowej są bardziej nasłonecznione. Dopasowanie inwestycji do naturalnych warunków związanych z analizą stoku, może nie tylko korzystnie wpłynąć budżet, ale również przyczynić się do rozwoju alternatywnych źródeł energii. Jak sprawdzić ekspozycję terenu? Do czego może mi się przydać taka analiza? Zapraszamy do lektury 😊!

  • Analiza ekspozycji terenu to prezentacja wybranego obszaru terenu względem stron świata z wykorzystaniem barwy i jej nasycenia w celu przedstawienia wyników.
  • Analiza ekspozycji terenu ma znaczenie dla analizy terenu pod kątem założenia instalacji fotowoltaicznej lub farm fotowoltaicznej.
  • Dzięki Raportom o Terenie OnGeo.pl dowiesz się, jaka jest orientacja Twojej działki względem stron świata oraz jakie jest sezonowe zmiany w natężeniu promieni słonecznych na Twojej działce.

Do czego może Ci się przydać analiza ekspozycji terenu?

Analiza ekspozycji terenu to prezentacja wybranego obszaru terenu względem stron świata z wykorzystaniem barwy i jej nasycenia w celu przedstawienia wyników.

Opracowanie mapy ekspozycji terenu może być niezwykle przydatne dla rolników. Na stokach o ekspozycji południowej, które z zasady są mocniej nasłonecznione, panują lepsze warunki klimatyczne dla rozwoju roślinności.

Analiza ekspozycji terenu ma również kluczowe znaczenie dla projektu instalacji fotowoltaicznej. Odpowiednio zaplanowana inwestycja realnie przyczyni się do lepszego uzysku energii ze słońca. Dowiedz się więcej z artykułu: Wybór miejsca pod montaż paneli fotowoltaicznych, jak się przygotować. Dzięki analizie ekspozycji terenu nie musisz polegać na wyłącznej wiedzy firmy montującej panele na Twojej działce. Możesz samodzielnie sprawdzić, czy Ci się to opłaca.

Ekspozycja terenu – jak sprawdzić wystawę terenu?

Sprawdź orientacje stoków względem stron świata dzięki Raportom OnGeo.pl. Analiza ekspozycji terenu w Raporcie OnGeo.pl za pomocą kompozycji barwnej wskazuje kierunek ekspozycji terenu dla dowolnej działki w całej Polsce.

Otrzymasz konkretną informację w formie przejrzystej i czytelnej mapy z zaznaczonymi kierunkami ekspozycji. Dodatkowo dostaniesz szczegółowe dane w formie tabelarycznej. Zobacz sam!

Ekspozycja terenu
Ekspozycja terenu

Sprawdź co jeszcze możesz dostać z Raportów OnGeo!

Dostępne tematy Raportu o Terenie OnGeo
Dostępne tematy Raportu o Terenie OnGeo

Sam decydujesz za co płacisz.

Zdiagnozuj działkę zanim ją kupisz, a unikniesz niespodzianek. To takie proste!

Sam decydujesz, za co płacisz
 Sam decydujesz, za co płacisz

Jak pobrać Raport o Terenie?

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.