Porady OnGeo

Uzbrojenie działki - gdzie sprawdzić media na działce

Monika Byś
2021-11-25
~4 min
Post zaktualizowany: 2023-07-05
Głosów: 33, średnia ocen: 5
Uzbrojenie działki - gdzie sprawdzić media na działce

Poszukiwania działki pod budowę domu zaczynają się zazwyczaj od przeglądania ofert w Internecie. Zanim zdecydujesz się obejrzeć przedmiot transakcji w terenie, warto sprawdzić kilka podstawowych cech nieruchomości, które zweryfikują prawdziwość danych podanych w ogłoszeniu. Cena działki może wydawać się niska, wręcz okazyjna, ale czy zawsze warto w nią inwestować? Działki budowlane mogą mieć szereg ukrytych wad, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają zabudowę. Cechą którą należy sprawdzić w pierwszej kolejności jest uzbrojenie działki budowlanej. Gdzie sprawdzić media na działce? Czy można łatwo sprawdzić, czy działka jest uzbrojona?

  • Działka w pełni uzbrojona to taka, która posiada dostęp do drogi publicznej oraz niezbędne przyłącza.
  • Kompleksowa weryfikacja każdej działki powinna rozpocząć się od sprawdzenia mpzp. Mpzp określa zasady rozbudowy lub modernizacji infrastruktury technicznej, co w kontekście budowy przyłączy może mieć naprawdę duże znaczenie.
  • Baza uzbrojenia terenu prowadzona jest przez starostwa powiatowe.
  • Uzbrojenie terenu możemy sprawdzić na udostępnionych przez powiaty portalach mapowych lub na geoportalu krajowym.
  • Mapa GESUT może nie prezentować danych o sieciach uzbrojenia terenu w przypadku, gdy urząd powiatowy ich nie posiada w wersji cyfrowej lub wstrzymuje ich udostępnianie.
  • W Raportach o Terenie OnGeo dostępna jest mapa uzbrojenia terenu, dzięki której sprawdzisz dostęp do sieci uzbrojenia terenu dla swojej działki.

Uzbrojenie działki w media. Gdzie mogę szukać informacji?

Jeśli chcesz poznać uzbrojenie działki w media musisz sprawdzić kilka podstawowych dokumentów, a są to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp) oraz mapę zasadniczą działki.

Sprawdź miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Kompleksowa weryfikacja każdej działki powinna rozpocząć się od sprawdzenia mpzp. Plan miejscowy dostarczy Ci informacji z jakimi ograniczeniami zabudowy będziesz musiał się liczyć chcąc budować swój wymarzony dom.

Z mpzp dowiedz jakie obiekty budowlane mogą powstać na Twojej działce. Dowiedz się m.in. jaka jest wymagana geometrię dachu, czy maksymalna wysokość budynku. Jeśli Twoja działka zlokalizowana jest w miejscach o wysokiej wartości kulturowej np. przy zabytku, w mpzp może widnieć zapis o wymaganym kolorze elewacji czy niedozwolonych elementach ozdobnych na ścianach frontowych. Poza samą zabudową, mpzp określa zasady rozbudowy lub modernizacji infrastruktury technicznej, co w kontekście budowy przyłączy może mieć naprawdę duże znaczenie.

Sprawdź mapę zasadniczą działki

Mapa zasadnicza określa granice działki oraz jej uzbrojenie i jest załącznikiem do wniosku o decyzji o warunkach zabudowy. Mapa zasadnicza jest dokumentem płatnym, a jej koszt wynosi od 30 do 50 zł.

Mapę zasadniczą dostaniesz w wydziale geodezji Starostwa Powiatowego właściwego dla lokalizacji działki.

Fragment mapy zasadniczej w skali 1:500, locja.pl
Fragment mapy zasadniczej w skali 1:500, locja.pl

Geodezyjna ewidencja sieci uzbrojenia terenu (GESUT)

Zgodnie z ustawą z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U.2021.1990) Geodezyjna Ewidencja Sieci Uzbrojenia Terenu to rejestr publiczny zawierający przestrzenne i opisowe informacje o projektowanych, znajdujących się w trakcie budowy oraz istniejących sieciach uzbrojenia terenu, ich usytuowaniu, przeznaczeniu oraz podstawowych parametrach technicznych, a także o podmiotach, które władają tymi sieciami.

Poprzez pojęcie sieci uzbrojenia terenu rozumie się wszelkiego rodzaju nadziemne, naziemnie i podziemne przewody i urządzenia techniczne (z wyłączeniem urządzeń melioracji szczegółowych).

Chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj do wpisu:

Baza uzbrojenia terenu prowadzona jest przez starostwa powiatowe. Na dzień 25 listopada 2021r. mamy 380 jednostek samorządowych (314 powiatów oraz 66 miast na prawach powiatu), które odpowiedzialne są za prowadzenie takiej bazy danych.

28 lipca 2021 r. opublikowano Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (Dz.U. 2021, poz. 374), które zastąpiło dotychczasowe z 2015 r. Przepisy zakładają, że starostwa powiatowe będą mieć czas do końca 2022 r. na dostosowanie bazy do nowych regulacji.

Jak sprawdzić uzbrojenie działki w media?

Zespół OnGeo.pl ma dla Ciebie dobrą wiadomość. W Raportach o Terenie udostępniliśmy informację o uzbrojeniu działki w media, dzięki czemu kompleksowa informacja o cechach nieruchomości dostępna w Raportach została wzbogacona o jedno z najcenniejszych informacji o terenie. Więcej informacji w dalszej części artykułu.

Jak sprawdzić uzbrojenie w media na działce w Raportach o Terenie?

Uzbrojenie terenu możesz sprawdzić również w Raporcie o Terenie. Pobieranie raportu zajmie Ci raptem 5 minut.

Przy okazji generowania Raportu o Terenie masz możliwość kompleksowej diagnozy swojej działki. Sam wybierasz, których cech nieruchomości potrzebujesz. Rzetelne sprawdzenie działki jest niezbędną procedurą poprzedzającą jej zakup.

Jak sprawdzić?

Mapa uzbrojenia terenu dostępna jest w zakładce Infrastruktura pod nazwą Uzbrojenie działki w media. Jeśli chcesz otrzymać mapę uzbrojenia terenu należy:

  • Wybrać interesującą Cię działkę wykorzystując jeden z trzech sposobów wyszukiwania: za pomocą pola wyszukiwarki, wskazania na mapie lub rysowania na mapie. Wszystkie sposoby opisane są we wpisie Jak znaleźć działkę w Geoportalu OnGeo.pl
  • Opłacić Raport o Terenie. Pamiętaj, że sam wybierasz za co płacisz. Temat mapa uzbrojenia działki jest darmowy!

Jeśli interesuje Cię wyłącznie mapa uzbrojenia terenu, masz możliwość wyłączenia pozostałych tematów z listy.

Wybierz uzbrojenie w media na działce w Raportach o Terenie
Wybierz uzbrojenie w media na działce w Raportach o Terenie
  • Gotowy Raport o Terenie otrzymasz na wskazany adres mailowy.

Poniżej prezentujemy jak wygląda fragment Raportu o terenie z tematem uzbrojenie terenu w media.

Fragment Raportu o Terenie - uzbrojenie terenu w media
Fragment Raportu o Terenie - uzbrojenie terenu w media

Uwaga! Mapa może nie prezentować danych o sieciach uzbrojenia terenu w przypadku, gdy urząd powiatowy ich nie posiada w wersji cyfrowej lub wstrzymuje ich udostępnianie. OnGeo nie ma wpływu na dostępność informacji o uzbrojeniu, ponieważ bazuje na danych zewnętrznych (powiatowych), co skutkuje nie pobieraniem opłat za temat uzbrojenie terenu w media w Raporcie.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.