Porady OnGeo

Jak starać się o podłączenie światłowodu?

Monika Byś
2022-04-15
~4 min
Post zaktualizowany: 2024-01-24
Głosów: 81, średnia ocen: 4.9

Rok 2020 zmienił pojęcie pracy znacznej liczby branż w Polsce. Praca zdalna stała się nie tylko możliwością, ale wręcz koniecznością. Już dzisiaj dużo mówi się o tendencji do przechodzenia na stałe na hybrydowy czas pracy. Z roku na rok przybywa również urządzeń, które podpięte są do sieci domowej. Trend ten prawdopodobnie nie zmieni się na przestrzeni kolejnych lat. Rozwiązania te powodują konieczność wdrożenia nowoczesnej technologii tj. szybkiego łącza. Kluczowym elementem pracy zdalnej jest szybki Internet światłowodowy, który umożliwi nam prace z dowolnego miejsca na świecie. Dobrze, tylko jak to właściwie działa? Jak możesz starać się o podłączenie światłowodu? Czy potrzebujesz pozwolenia na budowę przyłącza światłowodu? Dowiedz się więcej z niniejszego artykułu.

 • Każde podłączenie światłowodu powinna przebiegać tak, aby kable były jak najmniej widoczne i możliwie jak najbardziej dopasowane do wystroju wnętrza.
 • Istnieją dwie możliwości podłączenia światłowodów – podłączenie drogą ziemną lub napowietrzną.
 • Jeśli w Twojej miejscowości nie są wykonywane obecnie prace związane z budową sieci światłowodowej, musisz złożyć deklaracje, dzięki której zgadzasz się na podłączenie Twojego domu do sieci światłowodowej.
 • Podłączenie światłowodu może być realizowana bez pozwolenia na budowę i  bez zgłoszenia.

Czym jest światłowód i kabel światłowodowy?

Światłowód to włókno składające się z rdzenia otoczonego płaszczem, w którym odbywa się propagacja światła dzięki wykorzystaniu zjawiska całkowitego wewnętrznego odbicia światła. Kabel światłowodowy to kabel zawierający jedno lub więcej takich włókien szklanych prowadzących impulsy światła. Kabel światłowodowy ma znacznie większą przepustowość niż kable miedziane. Jest również odporny na wiele czynników środowiskowych, które zagrażają metalom, przez co w teorii mają wieloletnią trwałość. Światłowody stanowią obecnie podstawę funkcjonowania większości sieci telefonii komórkowych i internetowych. Mówiąc prosto – użytkownik korzystający z technologii ma zapewniony stabilny i szybki dostęp do sieci, który jest niezależny od uwarunkowań pogodowych. Obecnie w Polsce dąży się do osiągnięcia tzw. „dojrzałości światłowodowej”, czyli do osiągnięcia progu 20% gospodarstw domowych podłączonych do sieci światłowodowej.

Technologia FTTH – czyli światłowodem do samego domu

Skrót FTTH (ang. Fiber To The Home) oznacza po prostu światłowód do samego gniazdka w domu lub w mieszkaniu. Technologia ta daje wymierne korzyści, które odczuwane są przez wszystkich użytkowników, a są to:

 • małe opóźnienia,
 • bezawaryjność,
 • błyskawiczne pobieranie i wysyłanie plików

Zgodnie z planem, pod koniec 2020r. w Polsce Internet światłowodowy ma dotrzeć nawet do 5 milionów gospodarstw domowych na terenie całej Polski. Technologia FTTH z roku na rok zyskuje coraz nowszych klientów i cieszy się sporym zainteresowaniem. Operatorzy sieci, wraz z nieograniczonym dostępem do światłowodów, oferują pakiet usług multimedialnych.

Podłączenie światłowodów

Na początek należy dodać, że prace związane z montowaniem światłowodów powinny być wykonywane przez wykwalifikowanych techników. Każde podłączenie światłowodu powinna przebiegać tak, aby kable były jak najmniej widoczne i możliwie jak najbardziej dopasowane do wystroju wnętrza.

Istnieją dwie możliwości podłączenia światłowodów – podłączenie drogą ziemną lub napowietrzną. Dobór odpowiedniego przyłącza powinien być poprzedzony oględzinami przez ekipę złożoną z fachowców.

Przyłącze światłowodu drogą ziemną

Ten rodzaj podłączenia wykonuje się w większości dla nowopowstałych budynków. Rozpoczynając prace nad przyłączeniem światłowodu należy zrobić wykop do najbliższego słupa energetycznego, znajdującego się na posesji. Wykop ten powinien mieć około 0,7m głębokości. Jeśli słup energetyczny jest umiejscowiony poza posesją, należy wcześniej ustalić drogę wykopu z dostawcą sieci światłowodowej. Rurę osłonową, w której znajdzie się kabel światłowodowy należy poprowadzić w możliwie jak najbardziej w linii prostej. Warto zastanowić się nad zrobieniem dokumentacji w postaci zdjęć, aby uniknąć przecięcia kabla światłowodowego w przypadku inwentaryzacji innej sieci (gazowej, elektroenergetycznej). Ponadto zaleca się zastosowanie taśmy ostrzegawczej 20cm nad rurą osłonową. Warto zadbać, aby zostawić przy słupie zapas rury ochronnej (zazwyczaj 7m).

Podłączenie światłowodu metodą napowietrzną

Metoda napowietrzna wymaga zdecydowanie mniejszej ingerencji i wykorzystywana jest podczas przyłącza światłowodu budynków już istniejących. Podłączenie metodą napowietrzną zajmuje stosunkowo niewiele czasu, lecz instalacja jest bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne i awarie spowodowane zmieniającymi się warunkami pogodowymi. Podwieszenie kabla prowadzone jest od najbliższego słupa niskiego napięcia, a kabel światłowodowy jest montowany do możliwie najwyższego puntu budynku.

Czy wiesz, że…

Raport o Terenie zawiera zakładkę Linie Energetyczne. Dzięki niej, dowiedz się, czy w promieniu 200 metrów od interesującego Cię obszaru znajdują się słupy oraz linie energetyczne: średniego, wysokiego i najwyższego napięcia.

Instalacja światłowodu wewnątrz budynku

Drogę ułożenia kabla światłowodowego wewnątrz budynku należy wcześniej ustalić i przygotować. Planując drogę ułożenia kabla pamiętaj, że nie może on być zgięty pod kątem mniejszym niż 90°. Ewentualne zagięcia muszą być dokonywane po delikatnym łuku. Najlepszym miejscem, do którego zostanie doprowadzony kabel, jest centrum nieruchomości. Ważne jest, aby w bliskiej lokalizacji urządzenia docelowego było gniazdko 230V.

Kabel światłowodowy o średnicy około 6mm doprowadzony jest do miejsca, w którym będzie stał router Wi-Fi. W miejscu docelowym zostaje zamontowane zakończenie kabla, tzw. przełącznica światłowodowa. Router Wi-Fi podłączany jest do przełącznicy światłowodowej 2 metrowym kablem światłowodowym. Zazwyczaj podczas instalacji zostawiany jest zapas około 10mm kabla światłowodowego w budynku. Na koniec należy zadbać, aby monterzy sprawdzili poprawność wykonanej instalacji.

Jak starać się o podłączenie światłowodu?

 1. Jeśli w Twojej miejscowości nie są wykonywane obecnie prace związane z budową sieci światłowodowej, musisz złożyć deklaracje, dzięki której zgadzasz się na podłączenie Twojego domu do sieci światłowodowej. Warto w tym przypadku porozmawiać z sąsiadami i złożyć więcej deklaracji, wówczas inwestycja może być rozpatrzona wcześniej.
 2. Kiedy deklaracja zostanie rozpatrzona pozytywnie, zostaniesz o tym poinformowany telefonicznie lub mailowo. Konsultant sieci światłowodowej ustali z Tobą szczegóły dotyczące terminu przyłączenia do sieci oraz sposobu montażu.
 3. Przed zakończeniem inwestycji wybierz dogodną ofertę z pakietu dystrybutora oraz podpisz umowę przyłączenia.
 4. Twoja inwestycja jest zrealizowana. Możesz cieszyć się szybkim i stabilnym łączem.

Czy budowa przyłącza światłowodu wiąże się z koniecznością starania się o pozwolenie na budowę?

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo budowlane z dnia 28 lipca 2005r. nie ma konieczności starania się o pozwolenie na budowę przyłączy. Budowa przyłączy może być również realizowana nawet bez dokonania zgłoszenia. Ciekawostką jest, że Prawo budowlane nie wskazuje konieczności stosowania odpowiednich przepisów branżowych dotyczących przyłącza telekomunikacyjnego, czyli Prawa telekomunikacyjnego. Wynika z tego, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy można wybudować przyłącze telekomunikacyjne bez zgłoszenia.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.