Jak starać się o podłączenie światłowodu?

Dodano: 2020-12-01 | Zaktualizowano: 2022-04-25 Czas czytania: ~6 min
Głosów: 16, średnia ocen: 4.4
mock

Z roku na rok przybywa urządzeń, które wymagają podpięcia do sieci domowej. Nic nie wskazuje, żeby z biegiem lat trend ten miał zostać odwrócony. Rozwój technologii w naszych domach i biurach wymaga wdrożenia nowych rozwiązań, które umożliwią nielimitowany dostęp do Internetu oraz usług telekomunikacyjnych i telefonicznych. Najlepszym rozwiązaniem gwarantującym najwyższą prędkość pobierania i wysyłania danych jest światłowód. Dzisiejszy artykuł da Ci odpowiedź czym jest światłowód. Dowiedz się jak starać się o podłączenie światłowodu oraz czy potrzebujesz pozwolenia na budowę przyłącza światłowodowego. Zapraszamy do lektury!

 • W Polsce dąży się do osiągnięcia tzw. „dojrzałości światłowodowej”, czyli do osiągnięcia progu 20% gospodarstw domowych podłączonych do sieci światłowodowej.
 • Istnieją dwie możliwości podłączenia światłowodów – drogą ziemną i drogą napowietrzną.
 • Jeśli obecnie w Twojej miejscowości nie są wykonywane prace związane z budową sieci światłowodowej, musisz złożyć deklaracje, dzięki której zgodzisz się na podłączenie Twojego domu do sieci światłowodowej.
 • Podłączenie światłowodu może być realizowana bez pozwolenia na budowę i bez zgłoszenia.
 • Wygeneruj Raport o Terenie i dowiedz się, gdzie podłączone są światłowody w Twojej okolicy, jaki dostawca sieci światłowodowych dostarcza usługę w Twoim regionie oraz jaką prędkość możesz otrzymać.

Czym jest światłowód i kabel światłowodowy?

Światłowód to włókno składające się z rdzenia otoczonego płaszczem, w którym odbywa się propagacja światła dzięki wykorzystaniu zjawiska całkowitego wewnętrznego odbicia światła

Kabel światłowodowy to kabel zawierający jedno lub więcej włókien szklanych prowadzących impulsy światła. Kabel światłowodowy ma znacznie większą przepustowość niż kable miedziane i jest odporny na wiele czynników środowiskowych, które zagrażają metalom. Taka technologia gwarantuje, przynajmniej w teorii, wieloletnią trwałość.

Światłowody stanowią obecnie podstawę funkcjonowania większości sieci telefonii komórkowych i internetowych. Mówiąc prosto – użytkownik korzystający z technologii ma zapewniony stabilny i szybki dostęp do Sieci, który jest niezależny od uwarunkowań pogodowych. 

Obecnie w Polsce dąży się do osiągnięcia tzw. „dojrzałości światłowodowej”, czyli do osiągnięcia progu 20% gospodarstw domowych podłączonych do sieci światłowodowej.

Budowa światłowodów

Światłowody składają się z trzech elementów podstawowych - rdzenia, płaszcza i pokrycia

 1. Rdzeń światłowodu jest elementem roboczym, który umożliwia transmisję fali świetlnej. Wykonany jest z materiałów krystalicznych - kwarcu, polimerów i szkła.
 2. Płaszcz światłowodu jest ochroną rdzenia światłowodu. Stanowi zaporę dla transmitowanej fali świetlnej i zapewnia próg załamania światła.
 3. Pokrycie światłowodu stanowi najbardziej zewnętrzną warstwę kabla światłowodowego. Służy przede wszystkim przed uszkodzeniami mechanicznymi i mikropęknięciami powstającymi podczas zakładania instalacji i transportu. Materiał z jakiego zbudowane jest pokrycie światłowodu to polietylen, chlorek winylu lub poliamid. Tworzywa te są odporne na działania wilgoci, promienie UV i wahania temperatur.
Budowa światłowodu, źródło: onnien.pl

Rodzaje światłowodów

Klasyfikacja dzieli światłowody na cztery grupy, ze względu na: 

 • budowę - światłowody paskowe, warstwowe i włókniste,
 • strukturę modową - jednomodowe, wielomodowe,
 • sposób zachodzenia współczynnika załamania - skokowe, gradientowe,
 • rodzaj materiału - szklane, plastikowe, półprzewodnikowe.

Właściwy wybór kabli światłowodowych ma kluczowe znaczenie dla działania całej sieci. Najczęściej stosowanymi światłowodami są światłowody jednomodowe, stosowane do budowy linii dalekosiężnych i sieci lokalnych, oraz światłowody wielomodowe - wykorzystywane do budowy sieci lokalnych

Technologia FTTH – czyli światłowodem do samego domu

Skrót FTTH (ang. Fiber To The Home) oznacza po prostu światłowód do samego gniazdka w domu lub w mieszkaniu. Technologia ta daje wymierne korzyści, które odczuwane są przez wszystkich użytkowników, a są to:

 • małe opóźnienia,
 • bezawaryjność,
 • błyskawiczne pobieranie i wysyłanie plików

Zgodnie z planem, pod koniec 2020r. w Polsce Internet światłowodowy ma dotrzeć nawet do 5 milionów gospodarstw domowych na terenie całej Polski. Technologia FTTH z roku na rok zyskuje coraz nowszych klientów i cieszy się sporym zainteresowaniem. Operatorzy sieci, wraz z nieograniczonym dostępem do światłowodów, oferują pakiet usług multimedialnych.

Polecamy wpis: Jaki jest zasięg światłowodu? Poznaj mapę zasięgu światłowodu!

Jak podłączyć światłowód?

Na początek należy dodać, że prace związane z montowaniem światłowodów powinny być wykonywane przez wykwalifikowanych techników. Każde podłączenie światłowodu powinno przebiegać tak, aby kable były jak najmniej widoczne i możliwie jak najbardziej dopasowane do wystroju wnętrza.

Istnieją dwie możliwości podłączenia światłowodów – drogą ziemną i napowietrzną. Dobór odpowiedniego przyłącza powinien być poprzedzony oględzinami przez ekipę złożoną z fachowców.

Polecamy wpis: Doprowadzenie światłowodu do domu. Co musisz wiedzieć?

Podłączenie światłowodu drogą ziemną

Ten rodzaj podłączenia wykonuje się w większości dla nowopowstałych budynków. Rozpoczynając prace nad przyłączeniem światłowodu należy zrobić wykop do najbliższego słupa energetycznego, znajdującego się na posesji. Wykop ten powinien mieć około 0,7m głębokości. Jeśli słup energetyczny jest umiejscowiony poza posesją, należy wcześniej ustalić drogę wykopu z dostawcą sieci światłowodowej. Rurę osłonową, w której znajdzie się kabel światłowodowy należy poprowadzić w możliwie jak najbardziej w linii prostej. Warto zastanowić się nad zrobieniem dokumentacji w postaci zdjęć, aby uniknąć przecięcia kabla światłowodowego w przypadku inwentaryzacji innej sieci (gazowej, elektroenergetycznej). Ponadto zaleca się zastosowanie taśmy ostrzegawczej 20cm nad rurą osłonową. Warto zadbać, aby zostawić przy słupie zapas rury ochronnej (zazwyczaj 7m).

Podłączenie światłowodu drogą napowietrzną

Metoda napowietrzna wymaga zdecydowanie mniejszej ingerencji i wykorzystywana jest podczas przyłącza światłowodu budynków już istniejących. Podłączenie metodą napowietrzną zajmuje stosunkowo niewiele czasu, lecz instalacja jest bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne i awarie spowodowane zmieniającymi się warunkami pogodowymi. Podwieszenie kabla prowadzone jest od najbliższego słupa niskiego napięcia, a kabel światłowodowy jest montowany do możliwie najwyższego puntu budynku.

Instalacja światłowodu wewnątrz budynku

Drogę u paneli wejściowych budynku wewnątrz budynku już wcześniej i układa. Planując drogę ułożenia kabla pamiętaj, że nie może być w celu zgięcia pod kątem niż 90° . Ewentualne zagięcia muszą być bezpieczne. Najlepszym miejscem, do którego zostanie doprowadzony kabel, jest centrum nieruchomości . Ważne jest aby w następnej lokalizacji urządzenia, ustawienia, gniazdko 230V .

Kabel światłowodowy o średnicy około 6mm doprowadzony jest do miejsca, w którym będzie stał router Wi-Fi. W miejscu docelowym zostaje zamontowane zakończenie kabla, tzw. przełącznica światłowodowa. Router Wi-Fi podłączany jest do przełącznicy światłowodowej 2 metrowym kablem światłowodowym. Zazwyczaj podczas instalacji zostawiany jest zapas około 10mm kabla światłowodowego w budynku. Na koniec należy zadbać, aby monterzy sprawdzili poprawność wykonanej instalacji.

Jak starać się o podłączenie światłowodu?

 1. Jeśli w Twojej miejscowości nie są wykonywane obecnie prace związane z budową sieci światłowodowej, musisz złożyć deklaracje, dzięki której zgadzasz się na podłączenie Twojego domu do sieci światłowodowej. Warto w tym przypadku porozmawiać z sąsiadami i złożyć więcej deklaracji, wówczas inwestycja może być rozpatrzona wcześniej.
 2. Kiedy deklaracja zostanie rozpatrzona pozytywnie, zostaniesz o tym poinformowany telefonicznie lub mailowo. Konsultant sieci światłowodowej ustali z Tobą szczegóły dotyczące terminu przyłączenia do sieci oraz sposobu montażu.
 3. Przed zakończeniem inwestycji wybierz dogodną ofertę z pakietu dystrybutora oraz podpisz umowę przyłączenia.
 4. Twoja inwestycja jest zrealizowana. Możesz cieszyć się szybkim i stabilnym łączem.

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do artykułu: Wniosek o podłączenie światłowodu. Zobacz wypełniony wzór

Czy budowa przyłącza światłowodu wiąże się z koniecznością starania się o pozwolenie na budowę?

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo budowlane z dnia 28 lipca 2005r. nie ma konieczności starania się o pozwolenie na budowę przyłączy. Budowa przyłączy może być również realizowana nawet bez dokonania zgłoszenia. Ciekawostką jest, że Prawo budowlane nie wskazuje konieczności stosowania odpowiednich przepisów branżowych dotyczących przyłącza telekomunikacyjnego, czyli Prawa telekomunikacyjnego. Wynika z tego, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy można wybudować przyłącze telekomunikacyjne bez zgłoszenia.

Wygeneruj Raport o Terenie i dowiedz się, czy Twoja działka ma dostęp do światłowodu

Mapa światłowodów stanowi część sekcji poświęconej infrastrukturze technicznej działki

Z sekcji dostęp do światłowodu dowiesz się, czy wybrana przez Ciebie działka objęta jest zasięgiem występowania Internetu światłowodowego oraz czy w odległości 200 m od nieruchomości podłączony jest światłowód.

Zajrzyj do wpisu: Mapa światłowodów - sprawdź dostępność światłowodu w OnGeo

Dodatkowo otrzymasz szczegółowy opis w formie tabelarycznej zawierający:

 • szczegółowy adres najbliższego podłączenia do sieci,
 • dane dostawcy Internetu światłowodowego,
 • prędkości sieci,
 • datę ostatniej aktualizacji bazy danych.

Poniżej prezentujemy fragment Raportu o Terenie zawierający dostęp do światłowodu.

Fragment Raportu o Terenie - dostęp do światłowodu

Pamiętaj! Usługa Raportu o Terenie jest płatna, kosztuje od około 10 zł do 100 zł w zależności od powierzchni terenu i liczby wybranych tematów.

Monika Ojczyk

Analityk rynku nieruchomości, geodetka, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości.

Wyszukaj działkę - sprawdź, zanim kupisz!

Wpisz np. Kraków 209/1