Porady OnGeo

Mapa światłowodów - sprawdź dostępność światłowodu w OnGeo

Monika Byś
2021-11-04
~4 min
Post zaktualizowany: 2024-03-28
Głosów: 57, średnia ocen: 4.9
mapa światłowodów

Czy istnieje na polskim rynku mapa światłowodów, dzięki której sprawdzisz dostęp do usługi światłowodowej bez wychodzenia z domu? Teraz już tak! Zespół OnGeo.pl opracował mapę, dzięki której sprawdzisz, czy Twoja działka znajduje się w zasięgu światłowodu.

 • Jeśli chcesz sprawdzić, czy możesz mieć światłowód w swoim domu, skorzystaj mapy światłowodów OnGeo.pl.
 • Na mapie znajdziesz dane, w których sprawdzisz, czy Twoja działka znajduje się w zasięgu sieci światłowodowej. Dowiesz się, czy znajduje się w zasięgu terytorialnym, czy hurtowym oraz czy w pobliżu planowane się inwestycje związane z rozbudową sieci. 
 • Przeciętny użytkownik Internetu spędza codziennie 7 godzin online. Dostęp do sieci jest obecnie jednym z kryterium wyboru lokalizacji do zamieszkania. 

Światłowód jest rewolucyjnym narzędziem zapewniającym szybki i nieograniczony dostęp do sieci. Popularność światłowodów błyskawicznie rośnie, a dostawcy prześcigają się w ofertach skierowanych zarówno do użytkownika indywidualnego, jak i do przedsiębiorców. Niestety technologia światłowodowa nie jest jeszcze jednakowo dostępna w całym kraju. 

W OnGeo.pl opracowaliśmy mapę światłowodów, w której sprawdzisz:

 • typ przyłączenia,
 • zasięg internetu,
 • status inwestycji, czyli zrealizowane i planowane inwestycje dotyczące przyłączenia do sieci w okolicy.

Z sekcji dostęp do światłowodu dowiesz się, czy wybrana przez Ciebie działka objęta jest zasięgiem występowania internetu światłowodowego oraz czy w odległości 200 metrów od działki podłączony jest światłowód.

POBIERZ PRZYKŁADOWY RAPORT O DZIAŁCE Z MAPĄ ŚWIATŁWODÓW

Poniżej prezentujemy fragment Raportu o Terenie zawierający dostęp do światłowodu.

Mapa światłowodów w Raporcie o działce, OnGeo.pl
Mapa światłowodów w Raporcie o działce, OnGeo.pl

Pamiętaj! Usługa Raportu o terenie jest płatna. Kosztuje od około 10 zł do 200 zł w zależności od powierzchni terenu i liczby wybranych tematów.

Zasięg hurtowy, zasięg teoretyczny, brak zasięgu - co to znaczy?

Generując Raport o działce otrzymasz informacje na temat dostępu do stacjonarnego internetu szerokopasmowego. Na mapie światłowodowej, przy numerze adresowym budynku, zobaczysz wskaźnik punktowy (kropkę) w jednym z pięciu kolorów:

 • granatowym - budynek znajduje się w zasięgu sieci,
 • jasnoniebieskim - budynek znajduje się w zasięgu hurtowym (pojęcie wyjaśniamy poniżej),
 • fioletowym - budynek znajduje się w zasięgu teoretycznym (pojęcie wyjaśniamy poniżej),
 • zielonym -  wskazuje, że planowana jest inwestycja budowy sieci szerokopasmowej,
 • białym - wskazuje na brak zasięgu.

Czym jest zasięg rzeczywisty?

Zasięg rzeczywisty oznacza po prostu możliwość szybkiego przyłączenia do stacjonarnego internetu szerokopasmowego, bez konieczności angażowania się w kosztowne i czasochłonne prace budowlane. W takim przypadku osoba, która chce założyć u siebie stacjonarny internet światłowodowy nie musi zbierać zgód od innych właścicieli działek na przyłączenie do sieci, gdyż nie wiąże się ona z robotami budowlanymi.

Jeśli na mapie światłowodowej Twój punkt adresowy podświetla się na kolor granatowy, możesz cieszyć się szybkim internetem w krótkim czasie po podpisaniu umowy z operatorem sieci, bez zbędnych opóźnień czy formalności.

Czym jest zasięg teoretyczny?

Zasięg teoretyczny oznacza, że istnieje możliwość podłączenia do internetu stacjonarnego, lecz wiąże się ona z nietypowymi kosztami dla operatora lub użytkownika. Nierzadko oznacza również konieczność wykonania dodatkowych robót budowlanych lub uzyskania zgód innych osób. 

Na mapie światłowodów w OnGeo.pl, budynek znajdujący się w zasięgu teoretyczny podświetli się na kolor fioletowy.

Kiedy tak się stanie? Jeśli linia światłowodowa przebiega wzdłuż drogi wewnętrznej, gdzie jest wielu współwłaścicieli, przyłączenie do sieci będzie wymagało zgody wszystkich współwłaścicieli, przez co cała procedura trwa znacznie dłużej. Innym przypadkiem jest sytuacja, w której linia znajduje się na słupie przy ogrodzeniu, ale podłączenie budynku na danej nieruchomości wymaga postawienia dodatkowego słupa np. na Twojej działce. 

Czym jest zasięg hurtowy?

Zasięg hurtowy to obszar, gdzie operator telekomunikacyjny nie świadczy jeszcze usługi detalicznej. Oznacza to, że pomimo iż obszar znajduje się w zasięgu stacjonarnej sieci światłowodowej i istnieje infrastruktura techniczna umożliwiająca przyłączenie, to nadal operator hurtowy nie świadczy usługi dostępu dla operatora detalicznego. 

Na mapie światłowodów w OnGeo.pl, budynek znajdujący się w zasięgu hurtowym podświetli się na kolor jasnoniebieski.

Do czego przyda Ci się mapa światłowodów?

Światłowód znajduje szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym.

Najwyższa prędkość pobierania i wysyłania danych, nielimitowany dostęp do sieci, bezawaryjność, możliwość wykorzystywania do usług telekomunikacyjnych i telewizyjnych – to tylko niektóre z ogromnych zalet światłowodu. Rola światłowodów jest nieoceniona, a najlepiej zdaliśmy sobie z tego sprawę w czasie pandemii koronawirusa, która stworzyła opcję pracy zdalnej i hybrydowej dla niektórych grup zawodowych, a dla dzieci i młodzieży szkolnej stała się jedyną formą zdobywania edukacji.

Raport Website Rating dotyczący statystyki internetowej i faktów dla 2023 r. wskazuje, że przeciętny użytkownik internetu spędza codziennie 7 godzin online! Z prostej kalkulacji wynika, że to ponad 100 dni online w roku. Cały raport można zobaczyć tutaj.

Powyższe dane jasno wskazują, jak silna jest potrzeba dostępu do szybkiego Internetu, a co za tym idzie – do światłowodu. Niestety, dostęp do światłowodu w różnych regionach Polski jest nierównomierny.

Wygeneruj Raport o terenie i poznaj mapę światłowodów

Mapa światłowodów stanowi część sekcji poświęconej infrastrukturze technicznej działki. Jeśli chcesz otrzymać mapę dostępu do światłowodu należy:

 • Wybrać interesującą Cię działkę wykorzystując jeden z trzech sposobów wyszukiwania: za pomocą pola wyszukiwarki, wskazania na mapie lub rysowania na mapie. Wszystkie sposoby opisane są we wpisie Jak znaleźć działkę w Geoportalu OnGeo
 • Opłacić Raport o Terenie. Pamiętaj, że sam wybierasz za co płacisz.

Jeśli interesuje Cię wyłącznie mapa światłowodów, masz możliwość wyłączenia pozostałych tematów z listy.

Wybór tematu w Raportach o Terenie, mapa światłowodów
Wybór tematu w Raportach o Terenie, mapa światłowodów
 • Gotowy Raport o Terenie otrzymasz w ciągu 5 minut na wskazany adres mailowy.

Polecamy film instruktażowy, jak wygenerować Raport o Terenie.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.