Porady OnGeo

Doprowadzenie światłowodu do domu. Co musisz wiedzieć?

Monika Byś
2021-11-10
~5 min
Post zaktualizowany: 2022-04-25
Głosów: 35, średnia ocen: 4.9
Doprowadzenie światłowodu do domu

Czy doprowadzenie światłowodu do domu wiąże się tylko z podpisaniem umowy z dostawcą sieci światłowodowej i oczekiwaniem na ekipę instalacyjną? W dużym uproszczeniu tak, ale po drodze warto sprawdzić klika kwestii, żeby później nie żałować. W dzisiejszym artykule zastanowimy się jak w praktyce wygląda proces doprowadzenia światłowodu do domu, na co trzeba zwrócić uwagę i ostatecznie - jak podłączyć światłowód do domu. Zapraszamy do lektury 😊.

  • Zanim zaczniesz zastanawiać się nad sposobem doprowadzenia światłowodu do domu, warto sprawdzić, czy Twoja nieruchomość znajduje się w zasięgu światłowodów.
  • Jeśli Twoja działka ma dostęp do światłowodu i wiesz, jaki dostawca światłowodów mógłby zrealizować doprowadzenie światłowodu do domu, możesz złożyć deklarację o przyłączenie do sieci światłowodowej.
  • Po pozytywnym rozpatrzeniu deklaracji, konsultant dostawcy ustali z Tobą termin oględzin Twojej nieruchomości przez techników sieci światłowodowej, którzy zaplanują prace ziemne przy budynku.
  • Istnieją dwie możliwości podłączenia światłowodów – drogą ziemną i drogą napowietrzną.
  • Wygeneruj Raport o Terenie i dowiedz się, gdzie podłączone są światłowody w Twojej okolicy, jaki dostawca sieci światłowodowych dostarcza usługę w Twoim regionie oraz jaką prędkość możesz otrzymać.
  • Ostatni etap to negocjacja oferty z konsultantem i ustalenie terminu wykonania przyłącza światłowodowego.

Jak podłączyć światłowód do domu? Procedura krok po kroku

Zanim w ogóle zaczniesz zastanawiać się nad sposobem doprowadzenia światłowodu do domu, warto sprawdzić, czy Twoja nieruchomość znajduje się w zasięgu światłowodów.

Mapa światłowodów konkretnego dystrybutora sieci zazwyczaj dostępna jest online na jego stronie internetowej. Niestety dostawców sieci w Polsce jest bardzo wielu, a dzięki ciągłej pracy nad technologią, na rynku pojawia się coraz więcej firm, które udzielą Ci tej usługi. Oznacza to, że odnalezienie dostawcy, który działa na terenie Twojej miejscowości może być trudne i czasochłonne.

Na szczęście możesz sprawdzić dostęp do światłowodów szybciej.

Jeśli nie chcesz kontaktować się z dostawcą sieci przed decyzją o skorzystaniu z jego usług, możesz skorzystać z mapy zasięgu światłowodów, którą zajdziesz w Raportach o Terenie OnGeo.

Dowiedz się więcej: Mapa światłowodów - sprawdź dostępność światłowodu w OnGeo

Dowiedz się, czy Twoja działka ma dostęp do światłowodu z Raportu o Terenie

Mapa światłowodów dostępna w Raporcie o Terenie stanowi część sekcji poświęconej infrastrukturze technicznej działki.

Zajrzyj do wpisu: Jaki jest zasięg światłowodu? Poznaj mapę zasięgu światłowodu!

Z sekcji dostęp do światłowodu dowiesz się, czy wybrana przez Ciebie działka objęta jest zasięgiem występowania Internetu światłowodowego oraz czy w odległości 200 m od nieruchomości podłączony jest światłowód.

Dodatkową korzyścią w raporcie jest rozdzielenie części graficznej i opisowej, dzięki czemu oprócz czytelnej mapy zasięgu światłowodów otrzymasz szczegółowy opis w formie tabelarycznej zawierający:

  • szczegółowy adres najbliższego podłączenia do sieci,
  • dane dostawcy Internetu światłowodowego,
  • prędkości sieci,
  • datę ostatniej aktualizacji bazy danych.

Poniżej prezentujemy fragment Raportu o Terenie zawierający dostęp do światłowodu.

Fragment Raportu o Terenie - dostęp do światłowodu
Fragment Raportu o Terenie - dostęp do światłowodu

Pamiętaj! Usługa Raportu o Terenie jest płatna, kosztuje od około 10 zł do 100 zł w zależności od powierzchni terenu i liczby wybranych tematów.

Mam dostęp do światłowodu i znam dostawcę

Kiedy już wiesz, że Twoja działka ma dostęp do światłowodu i wiesz, jaki dostawca światłowodów mógłby zrealizować doprowadzenie światłowodu do domu, możesz złożyć deklarację o przyłączenie do sieci światłowodowej.

Poniżej przedstawiamy wzór deklaracji o przyłączenie światłowodu dostawcy sieci Orange.

Wzór deklaracji o przyłączenie światłowodu dostawcy sieci Orange
Wzór deklaracji o przyłączenie światłowodu dostawcy sieci Orange

W przypadku gdy w Twojej okolicy większość właścicieli nieruchomości ma już przyłącze światłowodu w swoim domu, nie musisz się martwić, prawdopodobnie doprowadzenie światłowodu do domu potrwa szybciej niż myślisz, bo przecież cała infrastruktura techniczna już istnieje.

Jeśli natomiast Twój dom znajduje się na uboczu lub najbliższe przyłączenie do sieci światłowodowej jest nadto oddalone od Twojego domu lub co gorsza, jeśli w okolicy nie ma jeszcze światłowodu wcale, na przyłącze światłowodowe będziesz musiał czekać nawet kilka miesięcy.

W takim przypadku warto porozmawiać z sąsiadami i złożyć więcej deklaracji, wówczas inwestycja może być rozpatrzona wcześniej.

Co zrobić, jeśli nie ma dostępu do sieci światłowodowej w okolicy?

Wygenerowałeś Raport o Terenie i widzisz taką informację:

Fragment Raportu o Terenie - dostęp do światłowodu, brak światłowodu
Fragment Raportu o Terenie - dostęp do światłowodu, brak światłowodu

Co teraz?

Jeśli mapa światłowodów, którą wygenerowałeś wskazuje, że Twój dom nie ma dostępu do sieci, sprawa może się nieco skomplikować, a na załatwienie jej będziesz musiał poświęcić więcej czasu niż zaplanowałeś pierwotnie. W takim przypadku może okazać się, że doprowadzenie światłowodu do domu będzie wiązało się z wykonaniem całej infrastruktury technicznej lub uzyskaniem zgód dystrybutora sieci elektroenergetycznej na wykorzystanie istniejących słupów w celu montażu przewodów.

Możesz w jakimś stopniu zainicjować proces budowy światłowodów w Twojej okolicy i poprosić dostawcę sieci o wykonanie wniosku o wydanie warunków technicznych przyłącza światłowodowego.

Wzór takiego wniosku możesz znaleźć na stronie internetowej dostawcy. Poniżej prezentujemy przykłady wniosków dla wybranych dostawców na terenie kraju:

Netia

Vectra

Orange

Do czego przyda się wniosek?

Warunki techniczne przyłączenia do sieci światłowodowej opisują formalne i techniczne możliwości przyłączenia nieruchomości. Wskazują m.in. najbliższe możliwe miejsce włączenia do sieci, parametry techniczne miejsca przyłączenia oraz warunki, jakie muszą być spełnione do zaprojektowania i wybudowania przyłączy światłowodowych.

Pamiętaj! Wniosek o wydanie warunków technicznych dla sieci światłowodowej jest płatny, a jego cenę dyktuje dostawca.

Doprowadzenie światłowodu do domu

Kiedy już Twoja deklaracja zostanie rozpatrzona pozytywnie, konsultant wybranego dostawcy sieci poinformuje Cię o tym fakcie telefonicznie lub mailowo. Podczas rozmowy będziesz mógł wybrać termin oględzin Twojej nieruchomości przez techników sieci światłowodowej. Ich zadaniem jest dobór najlepszego sposobu przyłączenia oraz zaplanowanie prac ziemnych przy budynku.

Jeśli na Twojej posesji znajdują się elementy trwałe jak np. chodniki betonowe, usypane ścieżki z kamieni, drzewa, czy altanki, należy wcześniej zaplanować trasę przyłączenia światłowodu w taki sposób, aby możliwie jak najbardziej ominęła te obiekty.

Swoją drogą, jakie prace ziemne? Przecież to tylko kabel!

Niestety nie tylko kabel. Mogłoby się wydawać, że przyłączenie światłowodu to mało skompilowana czynność, jednak nic bardziej mylnego. Jeśli ekipa techniczna podejmie decyzję, że najlepszym sposobem na przyłączenie do sieci światłowodowej będzie podłączenie drogą ziemną, będzie potrzeba wykonania wykopu umożliwiającego poprowadzenie przewodu światłowodowego od najbliższego słupa energetycznego lub telekomunikacyjnego do Twojego domu. Wykop ten ma zazwyczaj 0,7m głębokości, co oznacza, że aby go wykonać, technicy będą musieli użyć minikoparki.

Minikoparka może spowodować szkody i zniszczenia na działce koło domu. Może uszkodzić trawnik, czy zniszczyć ukochaną rabatkę babci.

Wykop pod kable światłowodowe; źródło: pomysl-na.pl
Wykop pod kable światłowodowe; źródło: pomysl-na.pl

Warto na etapie realizacji wykonywać zdjęcia i zapisywać wymiary wykopów w notesie, aby przy okazji innych prac, np. związanych z przyłączeniem gazowym, czy wodno-kanalizacyjnym, nie uszkodzić światłowodu.

Więcej praktycznych wskazówek znajdziesz w artykule: Jak starać się o podłączenie światłowodu? 

Prace ziemne zaplanowane – czas na podpisanie umowy i ostateczne oprowadzenie światłowodu do domu

Ostatni etap to już negocjacja oferty z konsultantem, a następnie ustalenie najwygodniejszego terminu wykonania przyłączenia światłowodowego.

Kiedy już dokonasz tych formalności, a techniczni wykonają przyłączenie, będziesz mógł cieszyć się z szybkim i stabilnym łączem.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.