OnGeo Logo

Czy wymagane jest podłączenie do sieci wodociągowej przy budowie domu?

2021-07-15 Czas czytania: ~2 min
Głosów: 3, średnia ocen: 5
mock

Jeśli istnieją techniczne i ekonomiczne możliwości przyłączenia do sieci wodociągowej, budowa przyłącza jest jedną z podstawowych czynności wykonywanych podczas budowy domu. Samo podłączenie do sieci wodociągowej wymaga wielu formalności. Dzisiejszy artykuł stanowi kontynuację tematu dotyczącego obowiązku podłączenia mediów do domów. W niniejszym artykule zajmiemy się przyłączeniem do sieci wodociągowej.

  • Przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne nie może odmówić odbioru przyłącza zrealizowanego zgodnie z wydanymi warunkami przyłączenia do sieci kanalizacyjnej.
  • Podłączenie do sieci wodociągowej nie wymaga pozwolenia na budowę.
  • W polskim prawie nie istnieje jednak przepis, który ustanawiałby obowiązek podłączenia się do sieci wodociągowej.
  • Koszty przyłączenia do sieci wodociągowej leżą po stronie właściciela nieruchomości.
  • Raport o Terenie OnGeo.pl pozwoli Ci w szybki sposób zdiagnozować dowolną działkę w Polsce. Dowiesz się, czy działka znajduje się na terenie objętym MPZP, sprawdzisz dostęp do drogi publicznej, natężenie hałasu, zanieczyszczenia i wiele innych.

Jak starać się o podłączenie do sieci wodociągowej?

Formalności związane z podłączeniem do sieci wodociągowej są takie same jak w przypadku sieci kanalizacyjnej i nie wymaga pozwolenia na budowę. Ponadto zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 13 lutego 2020r. o zmianach w prawie budowalnym, przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne nie może odmówić odbioru przyłącza zrealizowanego zgodnie z wydanymi warunkami przyłączenia do sieci wodociągowej.

Wykonanie przyłącza wodociągowego należy rozpocząć od złożenia wniosku o wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci wodociągowej oraz wniosku o wydanie warunków technicznych zaopatrzenia w wodę. Kolejnym krokiem jest zatrudnienie wykonawcy przyłączy wodociągowych, który zajmie się obsługą inwestycji. Na koniec wystarczy zlecić geodecie usługę wykonania mapy do celów projektowych i podpisać umowę o zaopatrzenie w wodę.

Chcesz sprawdzić, jak wygląda wzór wniosku o wydanie informacji technicznej o możliwości zaopatrzenia w wodę oraz poznać procedurę przyłączenia do sieci wodociągowej?

Czy wymagane jest podłączenie do sieci wodociągowej przy budowie domu?

Dostęp do wody to warunek konieczny zagospodarowania każdej nieruchomości. W polskim prawie nie istnieje jednak przepis, który ustanawiałby obowiązek podłączenia się do sieci wodociągowej. Obowiązek wynikający z ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dotyczy wyłącznie przyłącza do sieci kanalizacyjnej.

Kto pokrywa koszty przyłączenia do sieci?

Koszt doprowadzenia przyłączy do domu nie jest tani. Cena jaką musisz zapłacić za pełną obsługę związaną z podłączeniem do sieci wodociągowej wynosi średnio 3000 – 4000zł.

Koszty całej inwestycji leżą po Twojej stronie. Dodatkowo musisz liczyć się z opłatami za konserwacje i likwidację usterek.

Chcesz wiedzieć, jakie są koszty uzbrojenia działki? Zajrzyj do artykułu: Koszty uzbrojenia działki

Czy wiesz, że….

Dzięki Raportach o Terenie OnGeo.pl, możesz otrzymać wszystkie niezbędne dane o nieruchomości w jednym miejscu?

Geoportal OnGeo.pl umożliwia pozyskanie informacji o każdej działce w kraju. W kilku krokach możesz pobrać tzw. Raport o terenie, w którym sprawdzisz, czy Twoja działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ponadto dowiesz się, czy twoja działka znajduje się na terenie potencjalnego zagrożenia i uciążliwości. Sprawdzisz, czy położona jest w strefie zalewowej lub osuwiskowej. Dowiesz się, jakie są wskaźniki zanieczyszczenia powietrza, czy hałasu oraz odległość od linii energetycznych.

To proste!

Monika Ojczyk

Redaktor w serwisie OnGeo

#przyłącz#zagrożenie powodziowe#raport o terenie#budowa

Wyszukaj działkę - sprawdź, zanim kupisz!

Wpisz np. Kraków 209/1