Porady OnGeo

Czy wymagane jest podłączenie do sieci wodociągowej przy budowie domu?

Monika Byś
2021-07-15
~3 min
Post zaktualizowany: 2022-04-12
Głosów: 30, średnia ocen: 5
Czy wymagane jest podłączenie do sieci wodociągowej przy budowie domu?

Jeśli istnieją techniczne i ekonomiczne możliwości przyłączenia do sieci wodociągowej, budowa przyłącza jest jedną z podstawowych czynności wykonywanych podczas budowy domu. Samo podłączenie do sieci wodociągowej wymaga wielu formalności. Dzisiejszy artykuł stanowi kontynuację tematu dotyczącego obowiązku podłączenia mediów do domów. W niniejszym artykule zajmiemy się przyłączeniem do sieci wodociągowej.

  • Przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne nie może odmówić odbioru przyłącza zrealizowanego zgodnie z wydanymi warunkami przyłączenia do sieci kanalizacyjnej.
  • Podłączenie do sieci wodociągowej nie wymaga pozwolenia na budowę.
  • W polskim prawie nie istnieje jednak przepis, który ustanawiałby obowiązek podłączenia się do sieci wodociągowej.
  • Koszty przyłączenia do sieci wodociągowej leżą po stronie właściciela nieruchomości.
  • W Raportach o Terenie dostępna jest mapa uzbrojenia terenu, dzięki której sprawdzisz dostęp do sieci uzbrojenia terenu dla swojej działki.

Jak starać się o podłączenie do sieci wodociągowej?

Formalności związane z podłączeniem do sieci wodociągowej są takie same jak w przypadku sieci kanalizacyjnej i nie wymaga pozwolenia na budowę. Ponadto zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 13 lutego 2020r. o zmianach w prawie budowalnym, przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne nie może odmówić odbioru przyłącza zrealizowanego zgodnie z wydanymi warunkami przyłączenia do sieci wodociągowej.

Wykonanie przyłącza wodociągowego należy rozpocząć od złożenia wniosku o wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci wodociągowej oraz wniosku o wydanie warunków technicznych zaopatrzenia w wodę. Kolejnym krokiem jest zatrudnienie wykonawcy przyłączy wodociągowych, który zajmie się obsługą inwestycji. Na koniec wystarczy zlecić geodecie usługę wykonania mapy do celów projektowych i podpisać umowę o zaopatrzenie w wodę.

Chcesz sprawdzić, jak wygląda wzór wniosku o wydanie informacji technicznej o możliwości zaopatrzenia w wodę oraz poznać procedurę przyłączenia do sieci wodociągowej? Przejdź do artykułu: Jak wypełnić wniosek o przyłącze wody?

Czy wymagane jest podłączenie do sieci wodociągowej przy budowie domu?

Dostęp do wody to warunek konieczny zagospodarowania każdej nieruchomości. W polskim prawie nie istnieje jednak przepis, który ustanawiałby obowiązek podłączenia się do sieci wodociągowej. Obowiązek wynikający z ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dotyczy wyłącznie przyłącza do sieci kanalizacyjnej.

Kto pokrywa koszty przyłączenia do sieci?

Koszt doprowadzenia przyłączy do domu nie jest tani. Cena jaką musisz zapłacić za pełną obsługę związaną z podłączeniem do sieci wodociągowej wynosi średnio 3000 – 4000zł.

Koszty całej inwestycji leżą po Twojej stronie. Dodatkowo musisz liczyć się z opłatami za konserwacje i likwidację usterek.

Chcesz wiedzieć, jakie są koszty przyłączenia do sieci wodociągowej? Zajrzyj do artykułu: Jaki jest koszt przyłącza wody do działki?

Sprawdź uzbrojenie działki w Raportach o Terenie

Zespół OnGeo ma dla Ciebie dobrą wiadomość. Od teraz uzbrojenie terenu możesz sprawdzić w Raporcie o Terenie.

Mapa uzbrojenia terenu dostępna jest w zakładce Infrastruktura pod nazwą Uzbrojenie działki w media.

Nie stresuj się kupnem działki - zdiagnozuj działkę sam. Pobieranie raportu zajmie Ci raptem 5 minut. Sam wybierasz, których cech nieruchomości potrzebujesz i za co płacisz.

Polecamy wpis: Mapa uzbrojenia terenu. Jak czytać mapę uzbrojenia terenu?

Poniżej prezentujemy jak wygląda fragment Raportu o terenie z tematem uzbrojenie terenu w media.

Fragment Raportu o działce - uzbrojenie terenu w media
Fragment Raportu o działce - uzbrojenie terenu w media

Uwaga! Mapa może nie prezentować danych o sieciach uzbrojenia terenu w przypadku, gdy urząd powiatowy ich nie posiada w wersji cyfrowej lub wstrzymuje ich udostępnianie. OnGeo nie ma wpływu na dostępność informacji o uzbrojeniu, ponieważ bazuje na danych zewnętrznych (powiatowych), co skutkuje nie pobieraniem opłat za temat uzbrojenie terenu w media w Raporcie.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.