Analiza inwestycji

Czy wymagane jest podłączenie do sieci elektrycznej przy budowie domu?

Monika Byś
2021-07-13
~3 min
Post zaktualizowany: 2023-07-11
Głosów: 37, średnia ocen: 5
podlaczenie-do-sieci-elektrycznej

Budowa domu wiąże się z potrzebą wykonania przyłączy mediów. W dzisiejszych czasach nikt nie wyobraża sobie życia bez dostępu do bieżącej wody, kanalizacji, czy elektryczności. Przykładem niech będzie podłączenie do sieci elektrycznej. Dostęp do elektryczności to już nie tylko światło, dzięki któremu poruszanie się w ciemnych pomieszczeniach nie jest problemem, ale przede wszystkim możliwość korzystania z urządzeń ułatwiających codzienne funkcjonowanie.

  • Przedsiębiorstwo energetyczne jest obowiązane do zawarcia umowy o podłączenie do sieci elektrycznej z podmiotami ubiegającymi się o przyłączenie do sieci, jeżeli istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci i dostarczania energii, a żądający zawarcia umowy spełnia warunki przyłączenia do sieci i odbioru.
  • Przedsiębiorstwo energetyczne nie ma obowiązku przyłączenia do sieci, jeżeli ubiegający się o przyłączenie do sieci nie ma tytułu prawnego do korzystania z nieruchomości.
  • W Raportach o Terenie dostępna jest mapa uzbrojenia terenu, dzięki której sprawdzisz dostęp do sieci uzbrojenia terenu dla swojej działki.

Jak starać się o podłączenie do sieci elektrycznej?

Pierwszym krokiem jaki powinieneś/aś wykonać w ramach przyłączenia do sieci elektrycznej to wyszukanie dystrybutora sieci działającej na Twoim terenie. Szczegółowe informacje dotyczące kolejnych kroków mogą różnić się w zależności od operatorów. Różnice te mogą być widoczne szczególnie w zakresie wzoru wniosków i sposobu kontaktu między stronami.

Niezależnie od dystrybutora, starania o podłączenie do sieci elektrycznej powinny rozpocząć się od złożenia wniosku o warunki przyłączenia do sieci. Następnie przedsiębiorstwo odpowiedzialne za energię wydaje warunki przyłączenia w ciągu 30 dni od otrzymania wniosku oraz projekt umowy o przyłączenie do sieci. 

Kolejne kroki to: realizacja prac montażowo-budowanych, wykonanie instalacji odbiorczej w przyłączonym obiekcie, uiszczenie opłaty za przyłączenie oraz zgłoszenie gotowości instalacji do odbioru. Uruchomienie inwestycji nastąpi po zawarciu umowy o świadczenie usług dystrybucji energii lub umowy kompleksowej i zamontowaniu licznika.

Chcesz sprawdzić, jak wygląda wzór wniosku o wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci elektroenergetycznej oraz poznać procedurę przyłączenia do sieci? Zajrzyj do artykułu: Przyłącze elektroenergetyczne – Jak złożyć wniosek?

Czy wymagane jest podłączenie do sieci elektrycznej przy budowie domu?

Obowiązek przyłączenia do sieci obowiązuje wyłącznie dla przyłącza kanalizacyjnego. Mimo braku obowiązku przyłączenia, nie ma możliwości, aby właściciel nieruchomości świadomie zrezygnował z usługi dystrybutora sieci energetycznej. Brak prądu w domu znacznie ogranicza komfort mieszkańców.

Istnieje alternatywa dla tradycyjnych źródeł energii w postaci uzysku energii ze źródeł odnawialnych. Panująca obecnie moda na fotowoltaikę wspierana przez programy dofinansowania do instalacji sprawiła, że na koniec 2020r. w Polsce działało 3936MW instalacji fotowoltaicznych, co oznacza wzrost 200% rok do rok*.

* źródło IEO – Instytut Energetyki Odnawialnej online dostęp: tutaj

Kto może przyłączyć się do sieci elektroenergetycznej?

O przyłączenie do sieci elektroenergetycznej może ubiegać się każdy, kto posiada tytuł prawny do korzystania z obiektu, np. akt własności, umowę najmu, umowę dzierżawy.

Sprawdź lokalizację napowietrznych linii energetycznych na Twojej działce i w okolicy

Dzięki Raportom OnGeo możesz z łatwością sprawdzić, czy na Twojej działce i w najbliższej okolicy znajdują się napowietrzne linie średniego, wysokiego i najwyższego napięcia. Taka informacja będzie kluczowa do zaplanowania przyłącza elektrycznego do Twojego domu.

Informację tą możesz dostać w zaledwie 5 minut!

Dodatkowo dowiesz się, jaka jest odległość od najbliższego słupa energetycznego oraz transformatora. Dostaniesz czytelną mapkę na podkładzie rastrowym, co pozwali Ci zdiagnozować działkę samodzielnie. Zobacz!

Fragment Raportu o Terenie dotyczący linii energetycznych
Fragment Raportu o Terenie dotyczący linii energetycznych

Sprawdź uzbrojenie działki w Raportach o Terenie

Zespół OnGeo.pl ma dla Ciebie dobrą wiadomość. Od teraz uzbrojenie terenu możesz sprawdzić w Raporcie o Terenie. Mapa uzbrojenia terenu dostępna jest w zakładce Infrastruktura pod nazwą Uzbrojenie działki w media.

Nie stresuj się kupnem działki - zdiagnozuj działkę sam. Pobieranie raportu zajmie Ci raptem 5 minut. Sam/a wybierasz, których cech nieruchomości potrzebujesz i za co płacisz.

Poniżej prezentujemy jak wygląda fragment Raportu o terenie z tematem uzbrojenie terenu w media.

Fragment Raportu o Terenie- uzbrojenie terenu w media
Fragment Raportu o Terenie - uzbrojenie terenu w media

Uwaga! Mapa może nie prezentować danych o sieciach uzbrojenia terenu w przypadku, gdy urząd powiatowy ich nie posiada w wersji cyfrowej lub wstrzymuje ich udostępnianie. OnGeo nie ma wpływu na dostępność informacji o uzbrojeniu, ponieważ bazuje na danych zewnętrznych (powiatowych), co skutkuje nie pobieraniem opłat za temat uzbrojenie terenu w media w Raporcie.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.