Porady OnGeo

Ile kosztuje przyłącze prądu?

Monika Byś
2021-12-06
~6 min
Post zaktualizowany: 2024-01-25
Głosów: 41, średnia ocen: 5
koszt przyłącza prądu

Koszt przyłącza prądu do domu ustalany jest przez zakład energetyczny. Opłaty za prąd mogą różnić się w różnych regionach kraju. Koszty przyłącza prądu uzależnione są głównie od mocy przyłącza na jakie decyduje się właściciel nieruchomości oraz od odległości domu od sieci elektroenergetycznej. W dzisiejszym artykule pochylimy się nad tematem, ile kosztuje przyłącze prądu.

 • Koszty przyłączenia do sieci energetycznej trzeba pokryć samemu, jednak to zakład energetyczny jest właścicielem całego sprzętu. Dzięki temu wszystkie naprawy i konserwacje części instalacji są darmowe.
 • W Raportach o Terenie dostępna jest mapa uzbrojenia terenu, dzięki której sprawdzisz dostęp do sieci uzbrojenia terenu dla swojej działki.

Czy przyłącze prądu jest wymagane przy budowie domu?

W polskim prawie nie ma przepisu, który ustanawiałby obowiązek podłączenia do sieci elektrycznej. Mimo braku obowiązku przyłączenia, nie ma możliwości, aby właściciel nieruchomości świadomie zrezygnował z usługi dystrybutora sieci energetycznej. Najrozsądniejszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wykonanie przyłącza elektroenergetycznego jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

Jeżeli zakład energetyczny uzna, że w obecnej chwili inwestycja nie jest ekonomicznie uzasadniona, może odmówić przyłączenia do czasu planowanej rozbudowy sieci lub zażądać od starającego się o przyłączenie właściciela posesji sfinansowania budowy lub rozbudowy koniecznych w tym przypadku dodatkowych elementów sieci
Jeżeli zakład energetyczny uzna, że w obecnej chwili inwestycja nie jest ekonomicznie uzasadniona, może odmówić przyłączenia do czasu planowanej rozbudowy sieci lub zażądać od starającego się o przyłączenie właściciela posesji sfinansowania budowy lub rozbudowy koniecznych w tym przypadku dodatkowych elementów sieci

O przyłączenie do sieci elektroenergetycznej może ubiegać się każdy, kto posiada tytuł prawny do korzystania z obiektu, np. akt własności, umowę najmu, umowę dzierżawy.

Jeśli chcesz podłączyć nowy budynek do sieci energetycznej, skonsultuj się z Biurem Obsługi Klienta odpowiedniego zakładu energetycznego, który udostępni aktualny wzór wniosku o wydanie warunków technicznych przyłączenia. Dopiero posiadając warunki techniczne możesz zastanawiać się nad najodpowiedniejszym sposobem dostarczenia prądu do Twojego domu. W oparciu do dokument powstaje projekt przyłącza prądu.

Jeśli zastanawiasz się jak poprawnie wypełnić taki wniosek, zajrzyj do artykułu: Przyłącze elektroenergetyczne – Jak złożyć wniosek?

Koszt przyłącza prądu. Ile kosztuje przyłącze prądu?

Koszty przyłączenia do sieci energetycznej trzeba pokryć samemu, jednak to zakład energetyczny jest właścicielem całego sprzętu. Dzięki temu wszystkie naprawy i konserwacje części instalacji są darmowe. Cena jaką musisz zapłacić za przyłącze prądu uzależniona jest od kliku czynników. Są to głównie:

Rodzaj zamontowanego przyłącza

Rodzaj przyłącza podany jest w warunkach przyłączenia do sieci. Wyróżniamy dwa rodzaje przyłącza prądu:

 • Napowietrzne, czyli takie gdzie linia kablowa prowadzona jest nad ziemią. Ten rodzaj przyłącza wykonuje się kiedy w okolicy znajduje się już linia energetyczna.
 • Kablowe, czyli takie gdzie instalacja elektryczna przebiega pod gruntem. Złącze kończy się w skrzynce elektroenergetycznej z zamontowanym licznikiem. Skrzynka ta umieszczana jest w granicach działki lub znajduje się przy budynku.

Moc przyłączeniowa

Dla domów jednorodzinnych moc przyłączeniowa wynosi średnio 10 – 12 kW.

Podmioty ubiegające się o przyłączenie do sieci dzieli się na grupy przyłączeniowe, biorąc pod uwagę parametry sieci, standardy jakościowe energii oraz rodzaj i wielkość przyłączanych urządzeń, instalacji i sieci. Na podstawie przynależności do grupy, ustala się wysokość stawki. Domy jednorodzinne zalicza się do grupy IV, V lub VI.

 • Grupa IV – (podmioty, których urządzenia, instalacje i sieci są przyłączane bezpośrednio do sieci o napięciu znamionowym wyższym niż 1 kV oraz mocy przyłączeniowej większej niż 40 kW,
 • Grupa V - podmioty, których urządzenia, instalacje i sieci są przyłączane bezpośrednio do sieci o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV oraz mocy przyłączeniowej nie większej niż 40 kW,
 • Grupa VI - podmioty, których urządzenia, instalacje i sieci są przyłączane do sieci poprzez tymczasowe przyłącze, które będzie, na zasadach określonych w umowie, zastąpione przyłączem docelowym, lub podmioty, których urządzenia, instalacje i sieci są przyłączane do sieci na czas określony, lecz nie dłuższy niż rok.

Długość przewodów

Chodzi o odległość domu od sieci elektroenergetycznej. Nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem stwierdzenie, że im dalej, tym drożej.

Zgodnie z poniższą tabelą za każdy dodatkowy metr przyłącza prądu powyżej 200 m zapłacimy – 24,70 zł za przyłącze napowietrzne i 33,45 zł za przyłącze kablowe.

Sprawdź, ile wynosi odległość odległość od działki do najbliższego słupa

Raport o Terenie dostarczy Ci informacji, czy w promieniu 200 metrów od interesującego Cię obszaru znajdują się słupy oraz linie energetyczne: średniego, wysokiego i najwyższego napięcia. Dzięki tej informacji już na wstępnym etapie planowania inwestycji możesz oszacować, ile kosztuje przyłącze prądu dla Twojego domu.

Fragment raportu o działce - linie energetyczne
Fragment raportu o działce - linie energetyczne

Dystrybutora sieci i jego cennika

Poniżej przedstawiamy stawki za przyłączenie do sieci dla różnych dystrybutorów sieci elektroenergetycznej w zależności od mocy przyłączeniowej. Cennik zawiera cenę netto do której należy dodać stawkę podatku VAT – 23 %. Poniższe zestawienie zostało opracowane w oparciu o taryfy usług dystrybucji energii elektrycznej na rok 2021.

 

 

Dystrybutor

Stawki za przyłączenie do sieci dla domów jednorodzinnych

 

Każdy dodatkowy metr powyżej 200 m

IV, V, IV* grupa dystrybucyjna - sieci w budowie

VI grupa dystrybucyjna – w przypadku przyłączenia do sieci istniejące

napowietrzne

kablowe

napowietrzne

kablowe

napowietrzne

kablowe

Tauron

27,1

56,31

7,87

24,7

33,45

Enea

13,05

45,88

7,87

24,7

33,45

ENERGA

31,85

45,39

7,88

24,7

33,45

PGE

12,11

70,38

6,18

8,36

24,7

33,45

* przyłącze tymczasowe, w przypadku gdy budowane jest przyłącze docelowe

Ile kosztuje przyłącze prądu? Obliczamy koszt całkowity przyłącza energetycznego

 • 150 zł - warunki techniczne (wydanie warunków technicznych nie zawsze musi wiązać się z kosztami. Są jednak regiony i dostawcy, którzy wymagają takiej opłaty);
 • 1500 zł – opracowanie projektu przyłącza prądu;
 • 2749,79 zł* - koszt przyłącza prądu;

*Dla przykładu wybraliśmy przyłącze kablowe o mocy 10 kW i IV grupie przyłączeniowej o długości 250 m. Dystrybutorem sieci będzie Tauron:

10 kW ∙ 56,31 zł ∙ 23 % VAT = 692,61 zł

Dodatkowa długość kabla 50 m: 50 ∙ 33,45 ∙ 23 % VAT = 2057,18 zł

692,61 zł + 2057,18 zł = 2749,79 zł

 • 700 zł* - usługi geodezyjne (do ceny za przyłączenie prądu należy doliczyć jeszcze opłaty geodezyjne związane z inwentaryzacją powykonawczą przyłącza);

*na podstawie średniej ceny za usługę geodezyjną z 2021 r. → tutaj 

 • 100 zł - montaż rozdzielni elektrycznej (cena uzależniona jest od ilości modułów i sposobu montażu).

Ile kosztuje przyłącze prądu według wskazanych parametrów?

W sumie: 4569,79 zł

Sprawdź uzbrojenie terenu w Raportach o Terenie

Mapa uzbrojenia terenu dostępna jest w Raporcie o Terenie OnGeo.pl w zakładce Infrastruktura pod nazwą Uzbrojenie terenu w media.

Możesz sprawdzić uzbrojenie terenu dowolnej działki na obszarze całej Polski. W zaledwie 5 minut, bez wychodzenia z domu możesz sprawdzić, czy działka, którą zamierzasz kupić lub się na niej wybudować ma dostęp do mediów.

Nie kupuj „kota w worku”! Zdiagnozuj działkę i ciesz się dobrą inwestycją.

Poniżej prezentujemy fragment raportu o działce z uzbrojeniem terenu w media

Raport o działce - uzbrojenie terenu w media
Raport o działce - uzbrojenie terenu w media

Uwaga! Mapa może nie prezentować danych o sieciach uzbrojenia terenu w przypadku, gdy urząd powiatowy ich nie posiada w wersji cyfrowej lub wstrzymuje ich udostępnianie. OnGeo nie ma wpływu na dostępność informacji o uzbrojeniu, ponieważ bazuje na danych zewnętrznych (powiatowych), co skutkuje nie pobieraniem opłat za temat uzbrojenie terenu w media w Raporcie. 

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.