News

Będzie nowa edycja programu Mój Prąd 4.0!

Monika Byś
2021-10-26
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-04-19
Głosów: 33, średnia ocen: 5

Ministerstwo Klimatu zapowiada kolejną odsłonę programu rządowego Mój Prąd. Nowa edycja programu Mój Prąd zapowiadana jest na I kwartał 2022r. Sukces programu Mój Prąd potwierdza tylko fakt, że pieniądze z budżetu na poprzednią edycje rozeszły się w niecałe cztery miesiące. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) już 6 października 2021r. o godzinie 14:05 ogłosił, że nabór wniosków został zakończony z powodu wyczerpania budżetu programu. Z programu Mój Prąd zostało wypłaconych 231 722 dofinansowań do projektów instalacji PV, co oznacza redukcję emisji dwutlenku węgla o 1 061 601 600 kg/rok (dane na dzień 26.10.2021r.). Jak będzie wyglądać nowa edycja programu Mój Prąd 4.0?

  • Nowa edycja programu Mój Prąd 4.0 planowana na I kwartał 2022r.
  • Głównym założeniem programu Mój Prąd 4.0 będzie autokonsumpcja, co oznacza, że dofinasowanie w ramach nowej edycji Mój Prąd 4.0 byłby objęty nie tylko generator energii, ale również urządzenia, które są w stanie pożytkować wyprodukowane nadwyżki przez fotowoltaikę.
  • Mój Prąd 4.0 zapowiada rozszerzenie zakresu programu o nowe elementy takie jak: inteligentne systemy zarządzania energią w domu, punkty ładowania, magazyny energii elektrycznej, magazyny ciepła i chłodu.

Nowa edycja programu Mój Prąd - co się zmieni?

Czwarta odsłona programu Mój Prąd planowana na I kwartał 2022r. zakłada wstępny budżet wysokości ok. 1 mld zł (dokładna kwota nie została jeszcze zaktualizowana). Szef Ministerstwa Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka podkreśla, że celem nowej edycji programu Mój prąd 4.0 będzie przede wszystkim zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie kraju, co spowoduje wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii w przemyśle energetycznym. Głównym założeniem programu Mój Prąd 4.0 będzie autokonsumpcja.

Autokonsumpcja? Co to znaczy?

Autokonsumpcja energii elektrycznej określa jaka część energii wytwarzana przez instalację fotowoltaiczne jest zużywana na bieżąco (nie musi być oddawana do sieci). Dofinasowanie w ramach nowej edycji Mój Prąd 4.0 byłby objęty nie tylko generator energii, ale również urządzenia, które są w stanie pożytkować wyprodukowane nadwyżki przez fotowoltaikę.

W związku z tym ministerstwo zapowiada rozszerzenie zakresu programu o nowe elementy takie jak:

  • Inteligentne systemy zarządzania energią w domu;
  • Punkty ładowania (ładowarki do samochodów elektrycznych);
  • Magazyny energii elektrycznej;
  • Magazyny ciepła i chłodu.

Wyżej wspomniane urządzenia będą musiały spełniać określone wymogi co do parametrów technicznych.

Forma dofinansowania

Dofinansowanie można uzyskać w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych instalacji fotowoltaicznych wchodzącej w skład przedsięwzięcia nie więcej niż 3 000 zł na jedno zadanie.

Mój Prąd 4.0 – co się nie zmieni?

Sam zakres programu pozostanie bez zmian. Program Mój Prąd 4.0 również zostanie skierowany do osób fizycznych, wytwarzających energię na własne potrzeby. Dofinansowanie będzie przysługiwało na budowę mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 do 10 kW, a pieniądze będzie można pozyskać dopiero po zamontowaniu inwestycji.

Kwota przeznaczona na realizacje zadania będzie nadal przyznawana jednorazowo, przy czym właściciel dwóch niezależnych instalacji może wnioskować dwa razy.

Otrzymane dofinansowanie jest zwolnione z podatku PIT.

Polecamy wpisy:

Program Mój Prąd - rozbudowa programu w ramach Nowego Ładu

Program Mój Prąd jak uzyskać dofinansowanie

Wybór miejsca pod montaż paneli fotowoltaicznych, jak się przygotować

Poniżej prezentujemy liczbę przyznanych dotacji do projektów instalacji PV w ramach programu Mój Prąd (aktualizacja na dzień: 26.10.2021r.).

Liczba przyznawanych dofinansowań do PV, stan na 26.10.2021; źródło: https://mojprad.gov.pl/
Liczba przyznawanych dofinansowań do PV, stan na 26.10.2021; źródło: https://mojprad.gov.pl/
Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.