Korzystanie z wodociągu jest wygodne, jednak nie zawsze możliwe. Mimo, że dostęp do wody to warunek konieczny zagospodarowania każdej nieruchomości, to w polskim prawie nie istnieje przepis, który ustanawiałby obowiązek podłączenia się do sieci wodociągowej. Budowa sieci i urządzeń wodociągowych jest zadaniem własnym gminy, lecz stanowią jedynie źródło jej kompetencji, a nie jej obowiązków. W związku z tym, zanim zabierzesz się za procedury formalne związane z przyłączeniem do sieci wodociągowej, sprawdź czy Twój dom ma do niej dostęp. Z pomocą przyjdzie Ci mapa wodociągów dostępna w Raporcie o Terenie. Jak sprawdzić gdzie idzie wodociąg? To proste – pobierz raport o terenie i zdiagnozuj działkę sam!
Jak sprawdzić gdzie idzie wodociąg - mapa wodociągów
- Zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków jest zadaniem własnym gminy, mimo to, jednostki samorządowe nie mają obowiązku budowy urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych.
- W praktyce oznacza to, że jeśli nie ma warunków dla realizacji obowiązku zapewnienia dostaw wody, gmina nie musi jej dostarczać w inny sposób.
- Jeśli w Twojej miejscowości nie ma wodociągu, możesz korzystać z wody pochodzącej z własnej studni i ujęć wody, jeśli jakość wody zostanie zachowana.
- Podłączenie domu do sieci następuje zawsze na koszt i na wniosek właściciela posesji.
- Jak sprawdzić gdzie idzie wodociąg? Pobierz Raport o Terenie OnGeo i sprawdź sieci wodociągowe w Twojej okolicy.
Czy gmina ma obowiązek budowy wodociągu?
Formalności związane z podłączeniem do sieci wodociągowej nie wymagają pozwolenia na budowę. Zgodnie z nowelizacją Ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianach w prawie budowalnym i niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020 poz. 471), przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne nie może odmówić odbioru przyłącza zrealizowanego zgodnie z wydanymi warunkami przyłączenia do sieci wodociągowej.
Art. 3 ust. 1 Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. 2001 Nr 72 poz. 747) przewiduje, że zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków jest zadaniem własnym gminy. Mimo to, jednostki samorządowe nie mają obowiązku budowy urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych.
Każda gmina ustala kierunki rozwoju sieci wodno-kanalizacyjnych w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy (suikzpg) oraz w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (mpzp). Regulacje prawne nie precyzują jednak, w jakim terminie jednostka samorządowa zobowiązana będzie do wybudowania sieci wodociągowej. Kwestie te są przedmiotem planu rozwoju i modernizacji albo są realizowane w ramach oceny aktualności mpzp. W praktyce oznacza to, że jeśli nie ma warunków dla realizacji obowiązku zapewnienia dostaw wody, gmina nie musi jej dostarczać w inny sposób, np. "beczkowozami".
Jeśli w Twojej miejscowości nie ma wodociągu, możesz korzystać z wody pochodzącej z własnej studni i ujęć wody, jeśli jakość wody zostanie zachowana.
Przyłączenie do sieci wodociągowej
Za budowę i utrzymanie urządzeń wodociągowych oraz sieci odpowiada przedsiębiorstwo wodociągowe lub wodno-kanalizacyjne zaopatrujące dany teren w wodę. Podłączenie domu do sieci następuje zawsze na koszt i na wniosek właściciela posesji. Właściciel nieruchomości będzie również odpowiedzialny za utrzymanie, konserwację oraz ewentualną naprawę przyłącza wodociągowego.
Od przyłączenia domu do sieci wodociągowej dzieli osiem kroków. Cała procedura może się nieznacznie różnić w poszczególnych miastach i gminach, ale sam przebieg procedury jest taki sam.
Jeśli chcesz wiedzieć jak starać się o przyłączenie wody krok po kroku i jak wygląda wniosek o przyłączenie do sieci wodociągowej, zajrzyj do naszego artykułu: Jak wypełnić wniosek o przyłącze wody?
Mapa wodociągów
Jeśli chcesz sprawdzić jaki jest przebieg wodociągu w Twojej okolicy, pobierz Raport o Terenie OnGeo.pl. Dzięki raportowi o działce nie tylko dowiesz się, czy Twoja działka znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie sieci wodociągowej, ale również - czy teren posiada dostęp do sieci elektroenergetycznej, gazowej, kanalizacyjnej i ciepłowniczej, oraz gdzie znajdują się urządzenia infrastruktury technicznej.
Mapa uzbrojenia terenu zawiera informacje o istniejących i projektowanych przewodach sieci uzbrojenia terenu i urządzeniach z nimi związanych.
Polecamy wpis: Uzbrojenie działki - gdzie sprawdzić media na działce
Mapa wodociągów dostępna jest w zakładce Infrastruktura pod nazwą Uzbrojenie terenu w media.
Jak sprawdzić gdzie idzie wodociąg? Instrukcja krok po kroku
- W pierwszej kolejności wejdź na stronę ongeo.pl
- Wyszukaj i wybierz swoją działkę. Możesz tego dokonać na trzy sposoby:
Użyj pola wyszukiwarki. Wyszukaj działkę po adresie lub po numerze. Poniżej pola wyszukiwarki pojawi się lista podpowiedzi z działkami, które pasują do Twojego zapytania.
Wskaż na mapie. Możesz przenieść się na część mapy, a następnie wskazać kursorem myszki interesującą Cię działkę. Po prawej stronie mapy znajdziesz narzędzia pomagające w nawigacji mapą (przybliżaniu i oddalaniu skali mapy oraz miarkę – narzędzie mierzące odległości)
Narysuj na mapie. Możesz przenieść się na część mapy, a następnie wskazać kursorem myszki interesującą Cię lokalizację działki. Następnie poprzez klikanie i zaznaczanie kolejno punktów zawężających obszar swojego zainteresowania, zostanie zaznaczony wybrany przez Ciebie obszar działki. Po prawej stronie mapy znajdziesz narzędzia pomagające w nawigacji mapą (przybliżaniu i oddalaniu skali mapy oraz miarkę – narzędzie mierzące odległości)
- Zaznacz cechy terenu, które chciałbyś pobrać dla swojej działki. Wybierz Uzbrojenie terenu w media z zakładki Infrastruktura.
- Opłacić Raport o Terenie. Pamiętaj, że sam wybierasz za co płacisz. W ramach tematu uzbrojenie działki płacisz wyłącznie za stałą część raportu o działce – parametry geometryczne i dane o charakterze katastralnym. Temat mapa uzbrojenia działki jest darmowy!
W Raporcie o działce masz możliwość wyłączenia pozostałych tematów, co spowoduje, że cena będzie niższa.
- Gotowy Raport o Terenie otrzymasz na wskazany adres mailowy.
Poniżej prezentujemy jak wygląda fragment Raportu o terenie z tematem uzbrojenie terenu w media.
Uwaga! Mapa może nie prezentować danych o sieciach uzbrojenia terenu w przypadku, gdy urząd powiatowy ich nie posiada w wersji cyfrowej lub wstrzymuje ich udostępnianie. OnGeo nie ma wpływu na dostępność informacji o uzbrojeniu, ponieważ bazuje na danych zewnętrznych (powiatowych).
Jak sprawdzić gdzie idzie wodociąg?
Mapa wodociągów wskazuje gdzie znajdują się wodociągi w Twojej okolicy. Jak sprawdzić gdzie idzie wodociąg? Wodociągi oznaczone są kolorem niebieskim są podpisane małą literą "w".
Poniżej prezentujemy fragment raportu o działce na którym widnieje wodociąg podpisany jako wD, co oznacza przewód wodociągowy ogólny, którego źródłem pozyskania informacji jest digitalizacja i wektoryzacja mapy zasadniczej.
Jeśli chcesz wiedzieć jak czytać mapę uzbrojenia terenu – zajrzyj do wpisu: Mapa uzbrojenia terenu. Jak czytać mapę uzbrojenia terenu?
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Czy wymagane jest podłączenie do sieci wodociągowej przy budowie domu?
- Gminy nie mają obowiązku budowy urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych
- Działka uzbrojona co to znaczy?
- Przyłącze wodno-kanalizacyjne - jak złożyć wniosek?
- Baza GESUT geodezyjna ewidencja sieci uzbrojenia terenu
- Koszty uzbrojenia działki
- Uzbrojenie działki - gdzie sprawdzić media na działce
- Mapa uzbrojenia terenu. Jak czytać mapę uzbrojenia terenu?
- Czy wymagane jest podłączenie do sieci elektrycznej przy budowie domu?
- Czy wymagane jest podłączenie do sieci kanalizacyjnej przy budowie domu?
- Przepisanie nieruchomości osobom niespokrewnionym
- Strefa ochronna cmentarza a budowa domu - sprawdź, czy możesz wybudować dom!
- Koszty odrolnienia działki przekształcenie działki rolnej na budowlaną
- Czy wymiana pokrycia dachowego wymaga zgłoszenia?
- Odległość budynku od drogi zasady lokalizacji obiektów budowlanych
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!