Porady OnGeo

Jaki jest zasięg światłowodu? Poznaj mapę zasięgu światłowodu!

Monika Byś
2021-11-09
~3 min
Post zaktualizowany: 2022-04-25
Głosów: 37, średnia ocen: 5
zasięg światłowodu

Światłowód stanowi podstawę funkcjonowania większości sieci telefonii komórkowych i internetowych. Popularność światłowodów ciągle rośnie, a dostawcy Internetu światłowodowego prześcigają się w składaniu najlepszych ofert dla nowych klientów. Zasięg światłowodu niestety nie jest jednakowy w całej Polsce. Wciąż istnieją miejscowości, jak nie całe gminy, które jeszcze nie mają dostępu do sieci światłowodowej. Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoja działka ma już dostęp do światłowodu lub czy sąsiad zamontował sobie światłowód w swoim domu, pobierz Raport o Terenie z mapą zasięgu światłowodu. Te i inne informację o swojej działce możesz otrzymać w 5 minut, bez wychodzenia z domu!

 • Jeśli chcesz sprawdzić, czy możesz mieć światłowód w swoim domu – skorzystaj mapy zasięgu światłowodów dostępnego w Raportach o Terenie OnGeo.
 • Otrzymasz nie tylko mapę zasięgu światłowodów ale również czytelny, szczegółowy opis w formie tabelarycznej zawierający: szczegółowy adres najbliższego podłączenia do sieci, dane dostawcy Internetu światłowodowego, prędkości sieci, datę ostatniej aktualizacji bazy danych.
 • Zmieniające się przyzwyczajenia i gusta użytkowników spowodowały, że Internet powoli zastępuje tradycyjne media w tym telewizję i radio.
 • Dostęp do sieci światłowodowej jest nierównomierny na obszarze Polski. Nadal istnieją miejscowości, a nawet całe gminy, które nie mają dostępu do światłowodów w ogóle.

Jakich informacji dostarczy Ci mapa zasięgu światłowodu?

Z sekcji dostęp do światłowodu dowiesz się, czy wybrana przez Ciebie działka objęta jest zasięgiem występowania Internetu światłowodowego oraz czy w odległości 200 m od nieruchomości podłączony jest światłowód.

Oprócz przedstawionych danych na mapie otrzymasz czytelny, szczegółowy opis w formie tabelarycznej zawierający:

 • szczegółowy adres najbliższego podłączenia do sieci,
 • dane dostawcy Internetu światłowodowego,
 • prędkości sieci,
 • datę ostatniej aktualizacji bazy danych.

Poniżej prezentujemy fragment Raportu o Terenie zawierający zasięg światłowodu.

Fragment Raportu o Terenie - mapa zasięgu światłowodu
Fragment Raportu o Terenie - mapa zasięgu światłowodu

Po co Ci zasięg światłowodu? Do czego może się przydać taka informacja?

Potrzeby użytkownika Internetu zmieniają się na przestrzeni kolejnych lat. Jeszcze 10 lat temu prędkość 10 Mb/s zupełnie wystarczała, aby zaspokoić podstawowe potrzeby użytkownika na korzystanie z sieci. Obecnie taka prędkość nie wystarczy, a fakt ten mocno zweryfikował okres pandemii, podczas którego zmuszeni byliśmy spędzać niemal każdą chwilę zamknięci w czterech ścianach swojego domu.  Jeśli dodać do tego pracę i edukację zdalną, to nie ma się co dziwić, że potrzeba nielimitowanego dostępu do sieci stała się nie tyle potrzebna, co wręcz obowiązkowa.

Zmieniające się przyzwyczajenia i gusta użytkowników spowodowały, że Internet powoli zastępuje tradycyjne media w tym telewizję i radio. Świadomy konsument doskonale wie, że wszelkie wiadomości z kraju i ze świata może otrzymać w mniej niż minutę na swoim smartfonie.

Te wszystkie argumenty potwierdzają tylko, jak silna jest potrzeba dostępu do szybkiego Internetu, a co za tym idzie – do światłowodu.

Raport Website Rating wskazuje, że przeciętny użytkownik Internetu spędza codziennie 6 godzin i 43 minuty online!
Raport Website Rating wskazuje, że przeciętny użytkownik Internetu spędza codziennie 6 godzin i 43 minuty online!

Niestety dostęp do sieci światłowodowej jest nierównomierny na obszarze Polski. Nadal istnieją miejscowości, a nawet całe gminy, które nie mają dostępu do światłowodów w ogóle.

Jeśli chcesz sprawdzić zasięg światłowodu na swojej działce, możesz skorzystać z narzędzia jakim jest mapa zasięgu światłowodu dostępna w Raportach o Terenie OnGeo.

Mapa zasięgu światłowodu OnGeo może jasno wskazać, gdzie podłączone są światłowody w Twojej okolicy. Dzięki niej z łatwością, w zaledwie 5 minut, bez wychodzenia z domu możesz sprawdzić zasięg światłowodu w odległości 200m od wybranego adresu oraz poznać prędkość sieci i dostawcę Internetu światłowodowego.

Jeśli zastanawiasz się, jak starać się o podłączenie do sieci światłowodowej lub jak wypełnić wniosek o podłączenie światłowodu, zajrzyj do naszych wcześniejszych wpisów:

Jak starać się o podłączenie światłowodu?

Wniosek o podłączenie światłowodu. Zobacz wypełniony wzór

Doprowadzenie światłowodu do domu. Co musisz wiedzieć?

Poznaj mapę zasięgu światłowodów. Jak wygenerować Raport o Terenie z zasięgiem światłowodów?

Mapa zasięgu światłowodu stanowi część sekcji poświęconej infrastrukturze technicznej działki. Jeśli chcesz otrzymać mapę dostępu do światłowodu należy:

 1. Wybrać interesującą Cię działkę wykorzystując jeden z trzech sposobów wyszukiwania: za pomocą pola wyszukiwarki, wskazania na mapie lub rysowania na mapie. Wszystkie sposoby opisane są we wpisie Jak znaleźć działkę w Geoportalu OnGeo
 2. Opłacić Raport o Terenie. Pamiętaj, że sam wybierasz za co płacisz, a koszt raportu uzależniony jest od powierzchni terenu i liczby wybranych tematów. Jeśli interesuje Cię wyłącznie mapa światłowodów, masz możliwość wyłączenia pozostałych tematów z listy.
 3. Gotowy Raport o Terenie otrzymasz w ciągu 5 minut na wskazany adres mailowy.

Polecamy wpis: Mapa światłowodów - sprawdź dostępność światłowodu w OnGeo

Poniżej prezentujemy fragmenty Raportu o Terenie dotyczące mapy zasięgu światłowodu, które zostały wygenerowane dla różnych rejonów Polski.

Fragment Raportu o Terenie - dostęp do światłowodu, woj. małopolskie, mazowieckie
Fragment Raportu o Terenie - dostęp do światłowodu, woj. małopolskie, mazowieckie
Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.