Analiza inwestycji

Jak sprawdzić czy działka jest uzbrojona?

Monika Byś
2021-06-30
~5 min
Post zaktualizowany: 2024-01-22
Głosów: 59, średnia ocen: 5
uzbrojenie terenu

Wybierając działkę pod budowę domu najczęściej sugerujemy się przede wszystkim ceną. Niestety, nie zawsze tańsza działka okazuje się najlepszym wyborem. Przed zakupem działki warto sprawdzić, czy ma dostęp do drogi publicznej oraz czy jest uzbrojona. Brak dostępu do mediów powoduje, że cena nieruchomości może i będzie atrakcyjna, ale koszt doprowadzenia przyłączy wyrówna stawkę, jaką musiałbyś/abyś zapłacić za działkę uzbrojoną. W dzisiejszym artykule przedstawimy temat: Jak sprawdzić czy działka jest uzbrojona. Co oznacza pojęcie „działka uzbrojona”?

 • Działka w pełni uzbrojona to taka, która posiada dostęp do drogi publicznej oraz niezbędne przyłącza.
 • Aby sprawdzić czy działka jest uzbrojona zapoznaj się z dokumentami określającymi stan zagospodarowania działki, czyli Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) oraz mapa zasadnicza.
 • MPZP określa również zasady rozbudowy lub modernizacji infrastruktury technicznej, co w kontekście budowy przyłączy może mieć duże znaczenie.
 • Mapa zasadnicza określa granice działki oraz jej uzbrojenie. Mapę zasadniczą otrzymasz odpłatnie w Wydziale Geodezji Starostwa Powiatowego właściwego dla lokalizacji działki.
 • W Raportach o Terenie OnGeo.pl dostępna jest mapa uzbrojenia terenu, dzięki której sprawdzisz dostęp do sieci uzbrojenia terenu dla swojej działki.

Co to znaczy, że działka jest uzbrojona lub nieuzbrojona?

Rynek nieruchomości rozróżnia trzy pojęcia określające działkę w kontekście zaopatrzenia w media i są to:

 • działka w pełni uzbrojona,
 • działka częściowo uzbrojona,
 • działka nieuzbrojona.

Pojęcia te nie są zdefiniowane w Prawie budowlanym.

Działka w pełni uzbrojona

Działka w pełni uzbrojona to taka, która posiada dostęp do drogi publicznej oraz niezbędne przyłącza. takie jak:

 1. Przyłącze energii elektrycznej. Do działki przyłączona jest skrzynka energii elektrycznej, a właściciel działki ma podpisaną umowę z dystrybutorem energii.
 2. Przyłącze wodociągowe. W odległości 2 m od granicy z drogą znajduje się studzienka z zaworem.
 3. Przyłącze kanalizacyjne. W odległości 2 m od granicy z drogą znajduje się studzienka kanalizacyjna.
 4. Przyłącze gazowe. Do działki przyłączona jest skrzynka gazowa z licznikiem podłączona do sieci gazowej.

Należy również pamiętać, że nie zawsze przyłączenie do sieci kanalizacyjnej i wodociągowej będzie możliwe z racji lokalizacji działki na obszarze nie objętym dostępem do sieci. Takie sytuacje mają miejsce, gdy działka znajduje się na obszarach wiejskich, w znacznym oddaleniu od miast.

Jak sprawdzić czy działka jest uzbrojona? Fragment powiatowej bazy GESUT
Jak sprawdzić czy działka jest uzbrojona? Fragment powiatowej bazy GESUT

Działka częściowo uzbrojona

Działka częściowo uzbrojona to taka, która bezpośrednio graniczy z drogą publiczną przy której znajdują się media takie jak: energia elektryczna, gazowa, wodociągowa i kanalizacyjna. W przypadku gdy działka nie posiada przyłączy na działce, należy jeszcze przed rozpoczęciem budowy zrealizować ich budowę.

Jeśli zastanawiasz się jak starać się o pozwolenie na budowę przyłączy oraz jak złożyć wniosek o przyłącze mediów, zapoznaj się z naszą serią artykułów dotyczących budowy przyłączy do nieruchomości:

Działka nieuzbrojona

Działka nieuzbrojona to taka, która nie posiada bezpośredniego dostępu do mediów ani znajdujących się przy drodze publicznej, ani znajdujących się w granicach działki.

Gdzie sprawdzić stan zagospodarowania działki w media?

Podstawowymi dokumentami, które określają stan zagospodarowania działki w media są:

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP)

Kompleksowa weryfikacja każdej działki powinna rozpocząć się od sprawdzenia MPZP. Z zapisów w planie miejscowym dowiesz się z jakimi ograniczeniami zabudowy będziesz musiał się liczyć chcąc budować swój dom. Istnieje prawdopodobieństwo, że MPZP określa m.in. wymaganą geometrię dachu, maksymalną wysokość budynku, a nawet kolor elewacji. Poza samą zabudową, MPZP określa również zasady rozbudowy lub modernizacji infrastruktury technicznej, co w kontekście budowy przyłączy może mieć duże znaczenie.

Mapa zasadnicza działki

Mapę zasadniczą uzyskamy w Wydziale Geodezji Starostwa Powiatowego właściwego dla lokalizacji działki.

Mapa zasadnicza określa granice działki oraz jej uzbrojenie i jest załącznikiem do wniosku o decyzji o warunkach zabudowy. Koszt mapy zasadniczej wynosi 30-50 zł.

Jak sprawdzić czy działka jest uzbrojona?

Geodezyjna Ewidencja Sieci Uzbrojenia Terenu (GESUT) to rejestr publiczny zawierający przestrzenne i opisowe informacje o projektowanych, znajdujących się w trakcie budowy oraz istniejących sieciach uzbrojenia terenu, ich usytuowaniu, przeznaczeniu oraz podstawowych parametrach technicznych, a także o podmiotach, które władają tymi sieciami.

Poprzez pojęcie sieci uzbrojenia terenu rozumie się wszelkiego rodzaju nadziemne, naziemnie i podziemne przewody i urządzenia techniczne (z wyłączeniem urządzeń melioracji szczegółowych).

 Uzbrojenie terenu możemy sprawdzić na udostępnionych przez powiaty portalach mapowych lub na geoportalu krajowym. Niestety nie każde starostwo prowadzi swoje bazy w systemach teleinformatycznych, dlatego na terenie kraju mamy sporo obszarów, które nadal nie udostępniają swojej bazy. Z roku na rok sytuacja ulega poprawie dzięki dotacjom dla jednostek samorządowym na cyfryzację danych.

Jak sprawdzić czy działka jest uzbrojona w Raportach o Terenie?

Uzbrojenie terenu możesz sprawdzić również w Raporcie o Terenie. Pobieranie raportu zajmie Ci raptem 5 minut.

Przy okazji generowania Raportu o Terenie masz możliwość kompleksowej diagnozy swojej działki. Sam wybierasz, których cech nieruchomości potrzebujesz. Rzetelne sprawdzenie działki jest niezbędną procedurą poprzedzającą jej zakup.

Jak sprawdzić?

Mapa uzbrojenia terenu dostępna jest w zakładce Infrastruktura pod nazwą Uzbrojenie terenu w media. Jeśli chcesz otrzymać mapę uzbrojenia terenu należy:

 • Wybrać interesującą Cię działkę wykorzystując jeden z trzech sposobów wyszukiwania: za pomocą pola wyszukiwarki, wskazania na mapie lub rysowania na mapie. Wszystkie sposoby opisane są we wpisie Jak znaleźć działkę w Geoportalu OnGeo
 • Opłacić Raport o Terenie. Pamiętaj, że sam wybierasz za co płacisz. Temat mapa uzbrojenia działki jest darmowy!

Jeśli interesuje Cię wyłącznie mapa uzbrojenia terenu, masz możliwość wyłączenia pozostałych tematów z listy.

Jak sprawdzić czy działka jest uzbrojona? Wybór tematu w Raportach o Terenie, mapa uzbrojenia terenu
Jak sprawdzić czy działka jest uzbrojona? Wybór tematu w Raportach o Terenie, mapa uzbrojenia terenu

Gotowy Raport o Terenie otrzymasz na wskazany adres mailowy.

Jak wygląda przykładowy Raport o Terenie z mapą uzbrojenia terenu?

Poniżej prezentujemy jak wygląda fragment Raportu o terenie z tematem uzbrojenie terenu w media.

Jak sprawdzić czy działka jest uzbrojona w Raportach o Terenie?
Jak sprawdzić czy działka jest uzbrojona w Raportach o Terenie?

Uwaga! Mapa może nie prezentować danych o sieciach uzbrojenia terenu w przypadku, gdy urząd powiatowy ich nie posiada w wersji cyfrowej lub wstrzymuje ich udostępnianie. OnGeo nie ma wpływu na dostępność informacji o uzbrojeniu, ponieważ bazuje na danych zewnętrznych (powiatowych), co skutkuje nie pobieraniem opłat za temat Uzbrojenie terenu w media w Raporcie.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.