Jak sprawdzić czy działka jest uzbrojona?

2021-06-30 Czas czytania: ~3 min
Głosów: 5, średnia ocen: 5
mock

Wybierając działkę pod budowę domu najczęściej sugerujemy się przede wszystkim ceną. Niestety, nie zawsze tańsza działka okazuje się najlepszym wyborem. Przed zakupem działki warto sprawdzić, czy ma dostęp do drogi publicznej oraz czy jest uzbrojona. Brak dostępu do mediów powoduje, że cena nieruchomości może i będzie atrakcyjna, ale koszt doprowadzenia przyłączy wyrówna stawkę, jaką musiałbyś zapłacić za działkę uzbrojoną. W dzisiejszym artykule przedstawimy temat: Jak sprawdzić czy działka jest uzbrojona. Co oznacza pojęcie „działka uzbrojona”?

 • Działka w pełni uzbrojona to taka, która posiada dostęp do drogi publicznej oraz niezbędne przyłącza.
 • Aby sprawdzić czy działka jest uzbrojona zapoznaj się z dokumentami określającymi stan zagospodarowania działki tj. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) oraz mapa zasadnicza.
 • MPZP określa również zasady rozbudowy lub modernizacji infrastruktury technicznej, co w kontekście budowy przyłączy może mieć duże znaczenie.
 • Mapa zasadnicza określa granice działki oraz jej uzbrojenie. Mapę zasadniczą otrzymasz odpłatnie w Wydziale Geodezji Starostwa Powiatowego właściwego dla lokalizacji działki.
 • Dzięki Raportom o Terenie OnGeo.pl w 5 minut sprawdzisz MPZP oraz dowiesz się, czy Twoja działka posiada dostęp do drogi publicznej.

Co to znaczy, że działka jest uzbrojona lub nieuzbrojona?

Rynek nieruchomości rozróżnia trzy pojęcia określające działkę w kontekście zaopatrzenia w media i są to:

 • działka w pełni uzbrojona,
 • działka częściowo uzbrojona,
 • działka nieuzbrojona.

Pojęcia te nie są zdefiniowane w Prawie budowlanym.

Działka w pełni uzbrojona

Działka w pełni uzbrojona to taka, która posiada dostęp do drogi publicznej oraz niezbędne przyłącza. takie jak:

 1. Przyłącze energii elektrycznej. Do działki przyłączona jest skrzynka energii elektrycznej, a właściciel działki ma podpisaną umowę z dystrybutorem energii.
 2. Przyłącze wodociągowe. W odległości 2m od granicy z drogą znajduje się studzienka z zaworem.
 3. Przyłącze kanalizacyjne. W odległości 2m od granicy z drogą znajduje się studzienka kanalizacyjna.
 4. Przyłącze gazowe. Do działki przyłączona jest skrzynka gazowa z licznikiem podłączona do sieci gazowej.

Należy również pamiętać, że nie zawsze przyłączenie do sieci kanalizacyjnej i wodociągowej będzie możliwe z racji lokalizacji działki na obszarze nie objętym dostępem do sieci. Takie sytuacje mają miejsce gdy działka znajduje się na obszarach wiejskich w znacznym oddaleniu od miast.

Fragment powiatowej bazy GESUT

Działka częściowo uzbrojona

Działka częściowo uzbrojona to taka, która bezpośrednio graniczy z drogą publiczną przy której znajdują się media takie jak: energia elektryczna, gazowa, wodociągowa i kanalizacyjna. W przypadku gdy działka nie posiada przyłączy na działce należy jeszcze przed rozpoczęciem budowy zrealizować ich budowę.

Jeśli zastanawiasz się jak starać się o pozwolenie na budowę przyłączy oraz jak złożyć wniosek o przyłącze mediów, zapoznaj się z naszą serią artykułów dotyczących budowy przyłączy do nieruchomości - są dostępne na dole strony.

Działka nieuzbrojona

Działka nieuzbrojona to taka, która nie posiada bezpośredniego dostępu do mediów ani znajdujących się przy drodze publicznej, ani znajdujących się w granicach działki.

Jak sprawdzić czy działka jest uzbrojona?

Podstawowymi dokumentami, które określają stan zagospodarowania działki w media są:

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP)

Kompleksowa weryfikacja każdej działki powinna rozpocząć się od sprawdzenia MPZP. Z zapisów w planie miejscowym dowiesz się z jakimi ograniczeniami zabudowy będziesz musiał się liczyć chcąc budować swój dom. Istnieje prawdopodobieństwo, że MPZP określa m.in. wymaganą geometrię dachu, maksymalną wysokość budynku, a nawet kolor elewacji. Poza samą zabudową, MPZP określa również zasady rozbudowy lub modernizacji infrastruktury technicznej, co w kontekście budowy przyłączy może mieć duże znaczenie.

Mapa zasadnicza działki

Mapę zasadniczą uzyskamy w Wydziale Geodezji Starostwa Powiatowego właściwego dla lokalizacji działki. Mapa zasadnicza określa granice działki oraz jej uzbrojenie i jest załącznikiem do wniosku o decyzji o warunkach zabudowy. Koszt mapy zasadniczej wynosi 30-50zł.

Jak sprawdzić czy działka jest uzbrojona? Sprawdź bazę GESUT

Geodezyjna Ewidencja Sieci Uzbrojenia Terenu (GESUT) to rejestr publiczny zawierający przestrzenne i opisowe informacje o projektowanych, znajdujących się w trakcie budowy oraz istniejących sieciach uzbrojenia terenu, ich usytuowaniu, przeznaczeniu oraz podstawowych parametrach technicznych, a także o podmiotach, które władają tymi sieciami. Zanim wystąpisz o wydanie mapy zasadniczej, warto poglądowo zapoznać się z bazą GESUT w serwisie Geoportal.gov.pl.

Dowiedz się więcej z artykułu:

Baza GESUT geodezyjna ewidencja sieci uzbrojenia terenu

Sprawdź MPZP i dostęp do drogi publicznej dzięki Raportom o Terenie OnGeo.pl

Dzięki Raportom o Terenie w zaledwie 5 minut sprawdzisz, czy Twoja działka objęta jest Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP)!

Dodatkowo dostaniesz link do pełnego źródła uchwały Rady Gminy, gdzie będziesz mógł szybko sprawdzić, czy na Twoim terenie występują jakiegokolwiek ograniczenia w zabudowie jednorodzinnej.

Raport o Terenie - MPZP

Sprawdzisz również dostęp Twojej działki do drogi publicznej. Dodatkowo dostaniesz informację, czy w Twojej okolicy nie planuje się budowy dróg.

Raport o Terenie - dostęp do drogi publicznej

Jak pobrać Raport o Terenie?

Monika Ojczyk

Analityk rynku nieruchomości, geodetka, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości.

Wyszukaj działkę - sprawdź, zanim kupisz!

Wpisz np. Kraków 209/1