Porady OnGeo

Jak znaleźć mpzp dla działki

Magdalena Moskała
2021-01-28
~3 min
Post zaktualizowany: 2022-04-24
Głosów: 30, średnia ocen: 5
Raport wyszukaj działkę

Nie wiesz jak znaleźć mpzp dla działki? W tym wpisie dowiesz się jak w łatwy i szybki sposób znaleźć mpzp dla działki. Przeczytaj krótką instrukcję i dowiedź się więcej.

Instrukcja jak znaleźć Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego na stronie OnGeo.pl:

  1. Wejdź na stronę OnGeo.pl
  2. Wyszukaj interesującą Cię działkę.
  3. Wygeneruj raport z Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Co to jest OnGeo.pl?

OnGeo.pl jest to geoportal internetowy, dzięki któremu sprawdzisz informacje o działce dla dowolnego obszaru w Polsce. Dzięki OnGeo możesz nie tylko w szybki sposób znaleźć informację na temat uchwalonego MPZP dla interesującego Cię obszaru, ale również wygenerować raport ze wszystkimi danymi o działce które potrzebujesz w prostym formacje PDF.

Co możesz znaleźć w Raporcie o Terenie? Usługa raportu oferuje wiele możliwości, między innymi dane dotyczące ograniczeń formalnoprawnych, energii słonecznej, cech terenu nieruchomości czy informację o otoczeniu i demografii. Usługa Raportu o terenie jest płatna, kosztuje od około 10 zł do 100 zł w zależności od powierzchni terenu i liczby wybranych tematów.

Generując raport OnGeo otrzymasz rzetelną charakterystykę nieruchomości dzięki której trafniej ocenisz ryzyko związane z zakupem inwestycji.

Jak znaleźć MPZP dla działki

Wejdź na stronę OnGeo.pl

Wejdź na stronę internetową ongeo.pl i wybierz zakładkę Raporty o terenie lub kliknij bezpośrednio w link https://ongeo.pl/raporty.

Wyszukaj wybraną działkę.

Aby wyszukać interesująca Cię działkę skorzystaj z jednego z trzech sposobów wyszukiwania:

  • Wyszukiwanie za pomocą adresu – możesz to zrobić wpisując w pole adresu miejscowość, ulicę, numer budynku/lokalu.
  • Wyszukiwanie za pomocą numeru działki – wpisz gminę, jednostkę ewidencyjną, numer obrębu oraz numer działki.
  • Wskaż działkę na mapie.
Jak znaleźć MPZP dla działki
 Jak znaleźć MPZP dla działki

Po wpisaniu danych zostaną nam wyświetlone adresy zaproponowane przez stronę. Wybieramy właściwy adres i klikamy szukaj.

  • Wskaż lokalizację bezpośrednio na mapie - po wybraniu tej opcji wyświetli nam się mapa Polski, gdzie możemy za pomocą przycisku myszy lub panelu „+” i „–‘’ oraz znaku „lupy” oddalać i przybliżać teren. Po przybliżeniu na mapie widoczne są granice i numery ewidencyjne. Wskaż lub narysuj interesujący Cię obszar.

Wygeneruj raport dla wybranej działki.

Jak znaleźć MPZP dla działki
 Jak znaleźć MPZP dla działki

Po wyszukaniu lub zaznaczeniu wybranej działki z panelu raportu należy odznaczyć/zaznaczyć informację, które nas interesują. Chcąc uzyskać informację na temat miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego szukamy punktu Ograniczenia formalnoprawne i upewniamy się, że podpunkt Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego jest zaznaczony.

Z dostępnej listy opcji tematów możemy wybrać dowolne zagadnienia raportu, które chcemy wygenerować.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej informacji na temat generowania raportu o terenie obejrzyj filmik zamieszczony poniżej.

Po kliknięciu „Zatwierdź” przejdziemy do podsumowania, gdzie możemy zapłacić za raport.

Możesz się zalogować lub podać adres mailowy na który zostanie wysłany wygenerowany raport.

Jeżeli nie masz jeszcze konta na portalu OnGeo.pl w łatwy sposób możesz się zarejestrować, aby móc pobierać wygenerowane raporty lub zarządzać swoimi transakcjami.

Po zatwierdzeniu płatności w przeciągu kilku minut (mailowo lub dla zalogowanych użytkowników również poprzez zakładkę Raporty) otrzymasz wygenerowany raport z wybranymi informacjami dla wskazanego terenu w wygodnej formie PDF.

Zobacz przykładowy raport o terenie.

Generując raport OnGeo dotyczący Miejscowego planu zagospodarowania terenem otrzymasz pełną nazwę i numer aktualnej uchwały wraz z zaznaczonymi na mapie granicami obowiązującego planu z legendą.

Fragment raportu o terenie dotyczący przeznaczenia terenu według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego:

Jak znaleźć MPZP dla działki
 Jak znaleźć MPZP dla działki

Może się zdarzyć również, że dla obszaru na którym znajduje się wybrana działka, nie został jeszcze uchwalony Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wówczas w wygenerowanym raporcie pojawi się informacja o braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Sporządzanie MPZP nie jest obowiązkowe dla gmin. Dlatego jeśli planujesz np. budowę domu na terenie dla którego nie został jeszcze sporządzony MPZP, powinieneś skontaktować się z urzędem gminy lub miasta w celu uzyskania instrukcji złożenia wniosku o ustalenie warunków zabudowy.

Avatar: Magdalena Moskała
Magdalena Moskała

Redaktorka w serwisie OnGeo.pl