Logotyp Ongeo.pl
503 392 404
kontakt@ongeo.pl

Jak sprawdzić MPZP na geoportalu rządowym?

Głosów: 12, średnia ocen: 5
mock

Chcesz sprawdzić MPZP na geoportalu rządowym i nie wiesz jak to zrobić? Ten wpis przedstawi ci w kilku prostych krokach instrukcję jak znaleźć MPZP dla danej działki na geoportalu.

Często znalezienie, konkretnych informacji na stronie - gdzie do wyboru mamy mnogość opcji i zakładek może bywać skomplikowane. Dlatego korzystając z pomocnych kroków dowiesz się jak sprawdzić MPZP na stronie Geoportalu.

Jak sprawdzić MPZP na geoportalu rządowym?

Wejdź na oficjalną stronę geoportalu rządowego.

Aby to robić wystarczy, że w wyszukiwarce strony wpiszesz adresu geoportalu rządowego: https://geoportal.gov.pl/ lub kliknij bezpośrednio w ten link.

Wybierz odpowiedni moduł mapy.

Po lewej stronie strony dostępne są moduły wybranych kompozycji map. Szukając MPZP powinniśmy wybrać Geoportal Krajowy.

Strona główna Geoportalu.
Strona główna Geoportalu.

Zaznacz warstwę „Plany zagospodarowania przestrzennego” w zawartości mapy.

Po wczytaniu strony z Mapą Krajową w panelu zawartość mapy wybieramy folder „Dane do pobrania”, a następnie zaznaczamy warstwę „Plany zagospodarowania przestrzennego”. Jeżeli interesuje nas tylko MPZP warto wyłączyć  inne warstwy, tak aby obraz mapy był przejrzysty - bez zawartości zbędnych nam informacji.

Schemat zaznaczania odpowiedniej warstwy zawartości mapy.
Schemat zaznaczania odpowiedniej warstwy zawartości mapy.

Aktualnie nieco ponad połowa gmin udostępnia dane MPZP na stronie geoportalu. Możemy zauważyć, że obszary dla których dostępne są MPZP są zaznaczone na mapie w formie rastrowej (zielony) lub wektorowej (niebieski).

Odszukaj działkę.

Po zaznaczeniu odpowiednich warstw możemy przejść do zlokalizowania interesującego nas terenu. Możemy to zrobić na kilka sposobów:

  • Poprzez podanie adresu działki,
  • Na podstawie wybranego układu współrzędnych geograficznych (N,E) lub dziesiętnych (X,Y),
  • Wyszukanie działki poprzez identyfikator działek,
  • Wskazując na mapie dokładną lokalizację działki.
Schemat wyszukiwania działki.
Schemat wyszukiwania działki.

Poprzez miarkę ze skalą mapy, zlokalizowaną przy pasku narzędzi możemy oddalać i przybliżać mapę, aby znaleźć szukaną lokalizację.

Sprawdź dostępne informacje MPZP dla wyszukanej działki.

Poprzez kliknięcie w wyszukaną działkę pojawia się okno, na którym wybieramy zakładkę „Plany zagospodarowania przestrzennego”.

Sprawdzanie informacji.
Sprawdzanie informacji.

Po kliknięciu, wyświetlą nam się najnowsze dostępne informację MPZP w formie wektorowej dla wybranej działki, takie jak:

  • Przeznaczenie terenu
  • Nr uchwały wraz z nazwą
  • Odnośniki do legendy, pełnej treści uchwały oraz ustaleń szczegółowych.

W przypadku, gdy dla wybranej działki dostępny jest MPZP w formie rastrowej otrzymamy informację o nazwie Uchwały wraz z odnośnikiem do jej treści oraz legendy.

Informacje o MPZP w formie wektorowej.
Informacje o MPZP w formie wektorowej.
Informacje o MPZP w formie rastrowej.
Informacje o MPZP w formie rastrowej.

Może się jednak okazać, że dla wybranej działki nie jest dostępna warstwa MPZP, wtedy po kliknięciu wyświetli nam się informacja „Brak usługi źródłowej na wskazanym terenie”. Warto jednak co jakiś czas sprawdzać najnowsze aktualizacje dotyczące MPZP, ponieważ systematycznie są uzupełniane.

Sprawdź MPZP w Geoportalu OnGeo.pl 

MPZP możesz sprawdzić w portalu OnGeo.pl, w Raporcie o terenie. Usługa dostępna jest OnLine, 24 godziny na dobę.

Raport to nie tylko informacja o MPZP, ale pełna diagnoza działki. Zawiera analizę wybranego terenu pod względem wielu aspektów: formalno-prawnych, zagrożeń, fizjografii terenu. Poszczególne tematy analiz prezentowane są w przejrzystej formie z mapkami i zestawieniami tabelarycznymi. 

Usługa Raportu o terenie jest płatna, Nasze analizy pozwalają uzyskać szereg informacji, do których pozyskania w Internecie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy, w tym znajomości oprogramowania specjalistycznego GIS oraz sporo czasu na ich uzyskanie. Koszt raportu oscyluje w kwotach 100-150 zł, w zależności od powierzchni terenu i liczby wybranych tematów. 

Pobierz przykładowy raport o terenie:

https://ongeo.pl/raporty/przykladowy-raport

Filmik z prezentacją jak sprawdzić MPZP w geoportalu OnGeo

Zdiagnozuj działkę.

Wyszukaj na mapie!

Wpisz: nazwę gminy, nazwę miejscowości lub dzielnicę oraz numer działki, a następnie wybierz działkę z listy podpowiedzi. Np.: Wieliczka, Mała wieś, 63
Wpisz nazwę gminy, miejscowości, nazwę ulicy, numer adresowy. Np.: Wieliczka, ul. Górnicza 10

Ostatnie artykuły

Komentarze (0)

Brak