OnGeo Logo

Jak sprawdzić MPZP na Geoportalu?

2021-01-03 Czas czytania: ~3 min
Głosów: 3, średnia ocen: 5
mock

Chcesz sprawdzić MPZP na stronie Geoportalu i nie wiesz jak to zrobić ? Ten wpis przedstawi ci w kilku prostych krokach instrukcję jak znaleźć MPZP dla danej działki na Geoportalu.

Często znalezienie, konkretnych informacji na stronie - gdzie do wyboru mamy mnogość opcji i zakładek może bywać skomplikowane. Dlatego korzystając z pomocnych kroków dowiesz się jak sprawdzić MPZP na stronie Geoportalu.

Co możemy znaleźć na stronie Geoportalu?

Geoportal to portal mapowy udostępniający informacje przestrzenne. Na stronie geoportalu, możemy znaleźć różne konfiguracje mapy dla konkretnych grup odbiorców.

W Geoportalu Krajowym znajdują się główne informacje na temat zasobów krajowej Infrastruktury Informacji Przestrzennej w Polsce. Możemy znaleźć tam informacje na temat między innymi: adresów, działek, mapy topograficznej, MPZP i wiele więcej.

Jak sprawdzić MPZP na stronie Geoportalu ?

Wejdź na oficjalną stronę Geoportalu.

Aby to robić wystarczy, że w wyszukiwarce strony wpiszesz adresu Geoportalu https://geoportal.gov.pl/ lub kliknij bezpośrednio w ten link.

Wybierz odpowiedni moduł mapy.

Po lewej stronie strony dostępne są moduły wybranych kompozycji map. Szukając MPZP powinniśmy wybrać Geoportal Krajowy.

Strona główna Geoportalu.

Zaznacz warstwę „Plany zagospodarowania przestrzennego” w zawartości mapy.

Po wczytaniu strony z Mapą Krajową w panelu zawartość mapy wybieramy folder „Dane do pobrania”, a następnie zaznaczamy warstwę „Plany zagospodarowania przestrzennego”. Jeżeli interesuje nas tylko MPZP warto wyłączyć  inne warstwy, tak aby obraz mapy był przejrzysty - bez zawartości zbędnych nam informacji.

Schemat zaznaczania odpowiedniej warstwy zawartości mapy.

Aktualnie nieco ponad połowa gmin udostępnia dane MPZP na stronie geoportalu. Możemy zauważyć, że obszary dla których dostępne są MPZP są zaznaczone na mapie w formie rastrowej (zielony) lub wektorowej (niebieski).

Odszukaj działkę.

Po zaznaczeniu odpowiednich warstw możemy przejść do zlokalizowania interesującego nas terenu. Możemy to zrobić na kilka sposobów:

  • Poprzez podanie adresu działki,
  • Na podstawie wybranego układu współrzędnych geograficznych (N,E) lub dziesiętnych (X,Y),
  • Wyszukanie działki poprzez identyfikator działek,
  • Wskazując na mapie dokładną lokalizację działki.
Schemat wyszukiwania działki.

Poprzez miarkę ze skalą mapy, zlokalizowaną przy pasku narzędzi możemy oddalać i przybliżać mapę, aby znaleźć szukaną lokalizację.

Sprawdź dostępne informacje MPZP dla wyszukanej działki.

Poprzez kliknięcie w wyszukaną działkę pojawia się okno, na którym wybieramy zakładkę „Plany zagospodarowania przestrzennego”.

Po kliknięciu, wyświetlą nam się najnowsze dostępne informację MPZP w formie wektorowej dla wybranej działki, takie jak:

  • Przeznaczenie terenu
  • Nr uchwały wraz z nazwą
  • Odnośniki do legendy, pełnej treści uchwały oraz ustaleń szczegółowych.

W przypadku, gdy dla wybranej działki dostępny jest MPZP w formie rastrowej otrzymamy informację o nazwie Uchwały wraz z odnośnikiem do jej treści oraz legendy.

Informacje o MPZP w formie wektorowej.
Informacje o MPZP w formie rastrowej.

Może się jednak okazać, że dla wybranej działki nie jest dostępna warstwa MPZP, wtedy po kliknięciu wyświetli nam się informacja „Brak usługi źródłowej na wskazanym terenie”. Warto jednak co jakiś czas sprawdzać najnowsze aktualizacje dotyczące MPZP, ponieważ systematycznie są uzupełniane.

Dowiedz się więcej na temat interesującej Cię działki.

Dzięki Raportowi OnGeo.pl dowiesz się, czy na wybranej działce obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli MPZP obowiązuje, wówczas wskazany zostanie w Raporcie link do pobrania uchwały miejscowego planu.

Magdalena Moskała

Redaktor w serwisie OnGeo.pl

#mpzp#przeznaczenie terenu#wyszukiwarka działek