Jak sprawdzić działkę w ewidencji gruntów i budynków?

2021-07-01 Czas czytania: ~3 min
Głosów: 3, średnia ocen: 5
mock

Ewidencja gruntów i budynków (EGiB) to zbiór informacji o gruntach, budynkach i lokalach. Z rejestru EGiB możesz uzyskać szereg niezbędnych informacji o nieruchomości jeszcze przed jej zakupem tj.: powierzchnia i przebieg granic ewidencyjnych, określenie powierzchni użytków, klasę gleboznawczą, czy dane dotyczące właściciela działki. Zgromadzone dane na temat działki są jawne, jednak za wypis z rejestru musisz zapłacić. Dzisiaj podpowiemy Ci jak sprawdzić działkę w ewidencji gruntów i budynków i jak możesz szybko i bez wychodzenia z domu zdobyć niektóre dane dla dowolnej działki. Zapraszamy do lektury! 😊

 • Ewidencja gruntów i budynków jest jednym z podstawowych rejestrów państwowych zawierających informacje o nieruchomościach.
 • Dane w ewidencji gruntów i budynków na temat działki są jawne. Uzyskanie zaświadczenia, które zawiera analizę powierzchni to wypis z rejestru gruntów.
 • Jak sprawdzić działkę w ewidencji gruntów i budynków? Część informacji zawartych w EGiB i wiele innych możesz pobrać w Geoportalu OnGeo.pl.
 • Raport o Terenie pozwoli Ci w szybki sposób zdiagnozować dowolną działkę w Polsce. Dostaniesz:dokładną lokalizację działki wraz z podaniem numeru obrębu ewidencyjnego, szczegółowe parametry geometryczne terenu oraz estetyczną mapę na podkładzie rastrowym z zaznaczoną zabudową działki.

Ewidencja gruntów i budynków w pigułce

Ewidencja gruntów i budynków jest jednym z podstawowych rejestrów państwowych zawierających informacje o nieruchomościach. Rejestr ten jest wykorzystywany w realizacji zadań w zakresie: oznaczania nieruchomości, planowania przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, wymiaru podatków i innych. Ewidencja prowadzona jest w jednostkach szczebla powiatowego. W Polsce ewidencja gruntów i budynków jest utożsamiana z katastrem nieruchomości

Fragment bazy EGIB

Jak sprawdzić działkę w ewidencji gruntów i budynków

Jak już wspomniano, dane w ewidencji gruntów i budynków na temat działki są jawne. Uzyskanie zaświadczenia, które zawiera analizę powierzchni to wypis z rejestru gruntów.

Wypis z rejestru gruntów

Wypis z rejestru gruntów służy do celów informacyjnych i jest wydawany na potrzeby postępowań administracyjnych przez Wydział Geodezji Starostwa Powiatowego. Wypis zawiera:

 • nazwę województwa, powiatu, jednostki ewidencyjnej,
 • dane właściciela, dzierżawcy czy władającego,
 • identyfikator działki,
 • klasę gleboznawcza gruntu,
 • powierzchnię,
 • numer Księgi Wieczystej.

Wypis z EGIB możesz pozyskać w urzędzie lub listownie albo za pomocą ePUAP.

Aby zdobyć wypis z EGiB musisz:

 1. Złożyć wniosek o wydanie wypisu/wyrysu z ewidencji gruntów i budynków;
 2. Zapłacić za dokumenty (140zł za wersję elektroniczną oraz 150zł za wydruk)

Czas oczekiwania na dokument zależy od Starostwa Powiatowego.

A jeśli potrzebuje tylko wyszukać swoją działkę i poznać jej podstawowe parametry?

Część informacji zawartych w EGiB i wiele innych możesz pobrać w Geoportalu OnGeo.pl . Możliwy do uzyskania zakres informacji o działce opisaliśmy w innym artykule na blogu: Jak znaleźć informacje o nieruchomościach.

Korzystając z Geoportalu OnGeo.pl w bardzo łatwy sposób znajdziesz działkę , którą jesteś zainteresowany. Pierwszym krok, który powinieneś podjąć w celu odnalezienia działki, mieszkania lub domu, to ustalenie dokładnej lokalizacji, na której położona jest nieruchomość. Jeśli znasz numer ewidencyjny nieruchomości lub numer lub nazwę obrębu ewidencyjnego nieruchomości, nie będziesz miał żadnego problemu z jej odnalezieniem.

W takim przypadku najprościej jest skorzystać z wyszukiwarki działek Geoportalu OnGeo.pl.

Wyszukaj działkę w Geoportalu Ongeo

Całą procedurę związaną z wyszukiwaniem działki po numerze ewidencyjnym opisaliśmy w artykule: Jak sprawdzić numer działki w Internecie? To proste!

Jeśli nie znasz numeru działki – nie szkodzi! Skorzystaj z opcji wskaż na mapie.

Wskaż na mapie OnGeo

Po wybraniu tej opcji zostaniesz przekierowany na stronę z mapą całego kraju. Wystarczy, że zbliżysz się do miejscowości w której znajduje się Twoja działka lub wpiszesz jej nazwę w miejscu wyszukiwarki, a następnie klikniesz w wybraną nieruchomość, a automat wskaże wszystkie informacje.

Obie opcje wyboru działki opisaliśmy dokładnie we wpisie: Jak znaleźć działkę w geoportalu OnGeo?

Możesz również obejrzeć film instruktażowy.

Jak sprawdzić działkę w ewidencji gruntów i budynków? Pobierz Raport o Terenie i dowiedz się wszystkiego o swojej działce w 5 minut!

Raport o Terenie pozwoli Ci w szybki sposób  zdiagnozować dowolną działkę w Polsce. Nie musisz pisać żadnych wniosków o dostęp do danych. Nie musisz czekać tygodni na wypis z EGiB. Możesz już dziś - bez wychodzenia z domu poznać:

 • dokładną lokalizację działki wraz z podaniem numeru obrębu ewidencyjnego;
 • szczegółowe parametry geometryczne terenu;
 • estetyczną mapę na podkładzie rastrowym z zaznaczoną zabudową działki.

Zobacz sam!

Ewidencja gruntów i budynków - co dostaniesz w Raporcie o Terenie

Zobacz co jeszcze możesz dostać:

Co znajdziesz w Raporcie o Terenie
Monika Ojczyk

Analityk rynku nieruchomości, geodetka, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości.

Wyszukaj działkę - sprawdź, zanim kupisz!

Wpisz np. Kraków 209/1