Ewidencja gruntów i budynków jest informacji o gruntach, budynkach i lokalach. Z rejestru dowiesz się chociażby jaka jest powierzchnia nieruchomości i przebieg granic ewidencyjnych. Ponadto znajdziesz tam klasę bonitacyjną gleby oraz sprawdzisz się kto jest właścicielem działki i budynku. Zgromadzone dane na temat działki są jawne, jednak za wypis z rejestru musisz zapłacić. Jak sprawdzić działkę w ewidencji gruntów i budynków? Zobacz jak w prosty sposób otrzymać podstawowe dane z EGIB bez konieczności wizyty w urzędzie.
Jak sprawdzić działkę w ewidencji gruntów i budynków?
- Ewidencja gruntów i budynków jest jednym z podstawowych rejestrów państwowych zawierających informacje o nieruchomościach.
- Dane w ewidencji gruntów i budynków na temat działki są jawne. Uzyskanie zaświadczenia, które zawiera analizę powierzchni to wypis z rejestru gruntów.
- Jak sprawdzić działkę w ewidencji gruntów i budynków? Część informacji zawartych w EGiB i wiele innych możesz pobrać w Geoportalu OnGeo.pl.
- Raport o Terenie pozwoli Ci w szybki sposób zdiagnozować dowolną działkę w Polsce. Dostaniesz: dokładną lokalizację działki wraz z podaniem numeru obrębu ewidencyjnego, szczegółowe parametry geometryczne terenu oraz estetyczną mapę na podkładzie rastrowym z zaznaczoną zabudową działki.
Czym jest Ewidencji gruntów i budynków - EGIB
Ewidencja gruntów i budynków (EGIB) to system informacyjny, który gromadzi dane dotyczące działek ewidencyjnych, ich właścicieli oraz innych istotnych informacji. W ramach EGIB każda działka ewidencyjna ma przypisany unikalny identyfikator działki ewidencyjnej oraz numer ewidencyjny działki, co ułatwia jej identyfikację.
System ten umożliwia ścisłe określenie położenia nieruchomości oraz granic działek, a także zawiera informacje o adresie administracyjnym działki. Właściciel działki może łatwo uzyskać dostęp do danych dotyczących swojej nieruchomości, które są również powiązane z księgą wieczystą, gdzie zarejestrowane są prawa własności. Ewidencja gruntów i budynków jest prowadzona w starostwach powiatowych, a każda działka ewidencyjna należy do konkretnej jednostki ewidencyjnej, co ułatwia zarządzanie informacjami o gruntach rolnych oraz innych rodzajach nieruchomości. W granicach jednego obrębu można znaleźć wiele działek ewidencyjnych, co czyni system EGIB niezwykle przydatnym narzędziem w zakresie zarządzania nieruchomościami.
Co można sprawdzić w EGiB
W Ewidencji Gruntów i Budynków (EGiB) można sprawdzić szereg istotnych informacji dotyczących nieruchomości. Oto, co można znaleźć:
- Dane o działkach ewidencyjnych: Informacje o granicach, powierzchni oraz numerach działek ewidencyjnych.
- Identyfikator działki ewidencyjnej: Unikalny numer przypisany każdej działce, który ułatwia jej identyfikację.
- Właściciel działki: Informacje o aktualnym właścicielu danej działki, w tym jego dane osobowe oraz informacje kontaktowe.
- Adres administracyjny działki: Adres przypisany do działki, co ułatwia jej lokalizację.
- Położenie nieruchomości: Dokładna lokalizacja działki, zazwyczaj na mapach geodezyjnych.
- Granice działek: Informacje o granicach działek oraz ich relacjach względem innych nieruchomości.
- Rodzaj gruntów: Klasyfikacja gruntów (np. grunty rolne, leśne, budowlane), co ma znaczenie przy planowaniu inwestycji.
- Powierzchnia działki: Wartości powierzchni każdej działki, co jest istotne dla celów podatkowych i inwestycyjnych.
- Historia zmian: Informacje o zmianach dotyczących właścicieli, przeznaczenia oraz innych istotnych modyfikacji dotyczących działek.
Aby uzyskać dostęp do tych informacji, należy zwrócić się do odpowiedniego starostwa powiatowego, które prowadzi ewidencję gruntów i budynków w danym rejonie. Często istnieje również możliwość sprawdzenia danych online, za pośrednictwem lokalnych portali geodezyjnych.
Do czego wykorzystywana jest ewidencji gruntów i budynków
Ewidencja gruntów i budynków, czyli EGIB, jest jednym z podstawowych rejestrów państwowych zawierających wszelkie informacje o nieruchomościach. Rejestr ten jest wykorzystywany w celu realizacji zadań w zakresie chociażby:
- oznaczania nieruchomości,
- planowania przestrzennego,
- gospodarki nieruchomościami,
- wymiaru podatków.
Ewidencja prowadzona jest w jednostkach szczebla powiatowego, co oznacza, że aby uzyskać wypis i wyrys z EGIB musisz udać się do starostwa powiatowego. W Polsce ewidencja gruntów i budynków jest utożsamiana z katastrem nieruchomości.
Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jakie dane zawiera, kto może pozyskać, gdzie składać dokumenty i ile to kosztuje
Dane w ewidencji gruntów i budynków na temat działki są jawne. Uzyskanie zaświadczenia, które zawiera analizę powierzchni to wypis z rejestru gruntów. Dokument ten może otrzymać zarówno właściciel gruntu, jak i osoby władające gruntem, które nie są jego właścicielami, np. posiadacz samoistny lub zarządca. Ponadto wypis może dostać również operator sieci uzbrojenia terenu, organ administracji publicznej oraz osoba (lub przedsiębiorstwo), które udowodni, iż ma prawne powody do pozyskania informacji o nieruchomości.
Należy pamiętać, że wypis i wyrys z rejestru gruntów jest dokumentem płatnym.
Wypis z rejestru gruntów służy do celów informacyjnych i jest wydawany na potrzeby postępowań administracyjnych przez Wydział Geodezji Starostwa Powiatowego i zawiera:
- nazwę województwa, powiatu, jednostki ewidencyjnej,
- dane właściciela, dzierżawcy czy władającego,
- identyfikator działki,
- klasę gleboznawcza gruntu,
- powierzchnię,
- numer Księgi Wieczystej.
Wypis z EGIB możesz pozyskać w urzędzie lub listownie albo za pomocą profilu zaufanego za pomocą platformy rządowej ePUAP.
Aby zdobyć wypis z EGiB musisz:
- Złożyć wniosek o wydanie wypisu/wyrysu z ewidencji gruntów i budynków;
- Zapłacić za dokumenty (ok. 140 zł za wersję elektroniczną i 150 zł za wydruk)
Czas oczekiwania na dokument zależy od starostwa powiatowego.
Przeczytaj także:
Jak sprawdzić działkę w ewidencji gruntów i budynków?
Część informacji zawartych w EGiB i wiele innych możesz sprawdzić w Geoportalu OnGeo.pl. Raport OnGeo.pl to przejrzysty dokument w formacie PDF, który możesz wygenerować dla dowolnej działki w Polsce w 5 minut.
Generując Raport o terenie OnGeo.pl otrzymasz czytelną mapę z Twoją działką, która będzie analizą danych pochodzących z ewidencji gruntów i budynków. Oprócz mapy działki i jej sąsiedztwa otrzymasz ponadto paramenty geometryczne nieruchomości, czyli długość, szerokość, powierzchnię oraz współczynnik kształtu w osobnej tabeli.
Dodatkowo otrzymasz dane o dokładnym położeniu administracyjnym nieruchomości wraz ze współrzędnymi jej geometrycznego środka, identyfikator i numer działki ewidencyjnej, powierzchnię urzędową oraz grupę rejestrową działki.
W ramach analizy gruntu w Raporcie o Terenie możesz również zdobyć informacje o klasie bonitacyjnej gruntu. Dodatkowo Raport dostarczy Ci informacji o konturach klasoużytków i ich oznaczeniach na mapie.
Pamiętaj jednak, że dane pobierane są bezpośrednio z baz danych urzędów powiatów i miast, dlatego ich dostępność uzależniona jest od portali samorządowych. Brak danych oznacza, że dany urząd ich nie udostępnia!
Dowiedz się więcej:
Co musisz zrobić, żeby pobrać Raport o Terenie z danymi z EGIB oraz klasą gruntu?
Po pierwsze wejdź na stronę ongeo.pl w zakładce Raporty o Terenie OnGeo.pl, a następnie wyszukaj swoją działkę na mapie. Pamiętaj, że na wyszukanie działki masz trzy sposoby - poprzez wyszukiwarkę, wskazanie działki na mapie oraz za pomocą opcji Narysuj. Każdą opcję opisaliśmy szczegółowo we wpisie → JAK TO DZIAŁA.
Teraz wybierz cechy terenu, które chciałbyś pobrać. Jeśli interesują Cię podstawowe dane z ewidencji gruntów i budynków, wybierz Dane z Ewidencji Gruntów i Budynków (1) z zakładki Położenie terenu, a jeśli chcesz dostać też dane o klasie bonitacyjnej wybierz Analiza żyzności gleb (2) z zagadki Fizjografia terenu.
Na koniec pozostaje tylko opłacić Raport. Cena Raportu o Terenie uzależniona jest od powierzchni działki i ilości zaznaczonych cech dla których chcesz otrzymasz dane przestrzenne. Pamiętaj jednak, że masz możliwość wyłączenia pozostałych tematów, a wtedy cena będzie niższa.
Wybierając wszystkie tematy dostępne w Raporcie o Terenie dla wybranej działki zyskasz aż 50% rabatu!
Pobierz darmowy Raport o Terenie
Jak sprawdzić działkę w ewidencji gruntów i budynków w Geoportalu Krajowym Na Mapie?
Jeśli chciałbyś sprawdzić podstawowe informacje o działce z ewidencji gruntów i budynków, wejdź na DARMOWY Geoportal Krajowy.
Korzystając z Geoportalu Krajowego Na Mapie w bardzo łatwy sposób znajdziesz dowolną działkę na obszarze całej Polski i dowiesz się wszystkiego o jej położeniu. Znajdziesz nie tylko numer działki, jej dokładny identyfikator oraz obręb ewidencyjny, ale również w prosty sposób zdiagnozujesz działkę pod kątem jej nasłonecznienia dzięki warstwie Atlas Solarny.
Opcją która wyróżnia Geoportal Krajowy Na Mapie jest wyszukiwarka filtrów, dzięki której nawet jeśli nie znasz numeru poszukiwanej działki, uda Ci się ją zlokalizować po powierzchni i gminie. W Geoportalu Krajowym sprawdzisz również wymiary działki i jej powierzchnię.
Przeczytaj także:
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Podatek od ogrodzenia 2025. Ministerstwo Finansów reaguje
- II edycja programu OnGeo.pl Na Mapie Edukacji – bezpłatne dane i narzędzia dla Nauczycieli i Studentów!
- Masz działkę? Wystąp o decyzję o warunkach zabudowy, zanim będzie za późno!
- Nowy program mieszkaniowy – szczegóły już wkrótce!
- Odrolnienie a wyłączenie z produkcji rolnej
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!