Porady OnGeo

Jak sprawdzić księgę wieczystą?

Monika Byś
2020-12-29
~3 min
Post zaktualizowany: 2022-04-25
Głosów: 41, średnia ocen: 5
Jak znaleźć numer księgi wieczystej

Podstawowym źródłem informacji o każdej nieruchomości jest księga wieczysta. Zapoznanie się z księgą wieczystą jest czynnością absolutnie konieczną przed przystąpieniem do zakupu nieruchomości. Dzięki sprawdzeniu stanu prawnego nieruchomości, możesz dowiedzieć się, czy Twoja wymarzona nieruchomość nie jest obciążona hipoteką lub, czy nie ma służebności drogowej. Posiadając tę wiedzę, możesz uniknąć niepotrzebnych nieporozumień i konfliktów z przyszłym sąsiadem. Tylko jak sprawdzić księgę wieczystą? Czy taka usługa jest płatna? Czy, aby zajrzeć do księgi musisz jechać do urzędu? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w niniejszym artykule.

 • Dostęp do księgi wieczystej wszystkich nieruchomości jest publiczny.
 • Księgę wieczystą możesz sprawdzić stacjonarnie w sądzie rejonowym lub za pomocą systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych (EKW).
 • Aby bez przeszkód sprawdzić księgę wieczystą danej nieruchomości, należy znać numer księgi wieczystej.
 • Dostęp do ksiąg wieczystych jest bezpłatny.

Podstawowe informacje w pigułce

Księga wieczysta jest dokumentem, który gromadzi informacja dotyczące stanu prawnego nieruchomości. Jej głównym celem jest zapewnienie właścicielom nieruchomości zgodnego z prawem dysponowania nią. Bez księgi wieczystej nie ma możliwości założenia hipoteki, czy sprzedaż nieruchomości. Zwyczajowo każda nieruchomość ma swoją własną księgę wieczystą. Istnieje możliwość połączenia kilku nieruchomości w ramach jednej księgi wieczystej. Jest to możliwe wyłącznie pod warunkiem, że nieruchomości te graniczą ze sobą lub stanowią tzw. całość gospodarczą. Księgi wieczyste zakładane są dla nieruchomości budynkowych, lokalowych oraz gruntowych, ale również dla własnościowych mieszkań, lokali użytkowych i innych budynków spółdzielczych. Prowadzenie ksiąg wieczystych należy do sądów rejonowych.

Gdzie znaleźć księgę wieczystą?

Dostęp do księgi wieczystej wszystkich nieruchomości jest publiczny. Oznacza to, że jest bezpłatny, jawny i otwarty. Zasady ksiąg wieczystych wprowadzają, więc obowiązek zapoznania się z jej treścią. Wynika z tego, że w interesie nabywcy jest dowiedzieć się, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką. Pamiętaj, hipoteka obciąża nieruchomość, nie właściciela. Dla wierzyciela nie ma znaczenia, kto jest jej właścicielem, więc może domagać się zaspokojenia swoich roszczeń.

Księgę wieczystą możesz sprawdzić stacjonarnie w sądzie rejonowym. Takie rozwiązanie wiąże się jednak z koniecznością złożenia wniosku o pozyskanie odpisu. Znacznie prostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych (EWK). Serwis działa od czerwca 2010r. na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Portal ten zawiera bazę danych ksiąg wieczystych, która stanowi zbiór ogólnokrajowy ksiąg prowadzonych z systemie teleinformatycznym.

Jak sprawdzić księgę wieczystą?

Jak już wspomniano, najwygodniejszym sposobem sprawdzenia księgi wieczystej jest skorzystanie z EKW. Aby bez przeszkód sprawdzić księgę wieczystą danej nieruchomości, należy znać jej numer. Numer księgi wieczystej składa się z czteroznakowego kodu wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego, numeru repertorium księgi oraz cyfry kontrolnej. Zgodnie z tym schematem przykładowy numer księgi wieczystej dla sądu rejonowego w Krakowie będzie przedstawiał się następująco:

KR1P/ 00012345/6

O numer księgi wieczystej poproś dotychczasowego właściciela nieruchomości. Aby skorzystać ze EWK nie trzeba podawać swoich danych personalnych. Wybraną księgę wieczystą możesz wydrukować bezpośrednio ze strony internetowej. Pamiętaj jednak, że dokument taki nie będzie miał mocy urzędowej. Jeśli potrzebujesz takiego dokumentu, zamów go bezpośrednio przez stronę Ministerstwa. Wówczas na własny adres mailowy otrzymasz link umożliwiający pobranie dokumentu. Usługa ta jest jednak płatna.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Poznaj raporty o terenie w geoportal ONGEO.PL

Wygeneruj Raport o terenie dla dowolnej działki wejdź na OnGeo.pl, znajdź działkę, wybierz interesujące Cię informacje:

 • Miejscowy plan zagospodarowania
 • Granice działek
 • Obszary Natura 2000
 • Wydane pozwolenia na budowę
 • Tereny zalewowe
 • Wydane pozwolenia na budowę w sąsiedztwie
 • Spadki terenu
 • Linie energetyczne
 • Zanieczyszczenie powietrza
Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.