Porady OnGeo

Geodeta radzi: jak bezpiecznie kupić działkę

Monika Byś
2023-05-17
~5 min
Post zaktualizowany: 2023-06-28
Głosów: 19, średnia ocen: 5
jak bezpiecznie kupić działkę

Kupno działki wymaga zaangażowania i uwagi, a wybór odpowiedniej nieruchomości często wiąże się z silnym stresem. Podjęcie nieprzemyślanej decyzji może narazić Cię na niepotrzebne koszty, dlatego nie należy polegać wyłącznie na informacjach dostarczanych przez sprzedającego. Poprzedni właściciel może nie być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń związanych z działką lub może świadomie nie informować o uciążliwościach budowlanych. Chcąc się zabezpieczyć przed złą inwestycją, przeprowadź rzetelną diagnozę nieruchomości, dzięki której unikniesz niepotrzebnego stresu związanego z ryzykiem popełnienia błędu. W dzisiejszym artykule znajdziesz praktyczne porady od geodety, dzięki którym dowiesz się, jak bezpiecznie kupić działkę. 

 • Przed podjęciem decyzji o zakupie działki, należy dokładnie ją sprawdzić. Nie ufaj ślepo pośrednikowi nieruchomości, który będzie ją zachwalał.
 • Jeśli kupujesz nieruchomość po raz pierwszy, zaplanuj proces zakupu i wykonaj listę priorytetów. Przede wszystkim nie spiesz się z dokonaniem ostatecznej decyzji.
 • Omijaj ogłoszenia bez dokładnego adresu nieruchomości. Ujawnienie położenia nieruchomości pozwoli Ci zdobyć informacje o najistotniejszych cechach nieruchomości oraz daje możliwość zapoznania się z konkurencyjnymi ofertami i porównania ich.
 • Dokładna diagnoza działki przed zakupem powinna obejmować sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości, cech fizycznych, ograniczeń formalno-prawnych, infrastruktury, zagrożeń i uciążliwości.
 • Kupujący może samodzielnie przeprowadzić wstępną diagnozę działki. Skorzystaj z Raportu o terenie OnGeo.pl

Jak bezpiecznie kupić działkę?

Kupując działkę, należy zachować ostrożność i dokładnie ją sprawdzić przed podjęciem decyzji o zakupie. Nie ufaj ślepo pośrednikowi nieruchomości, który będzie zachwalał działkę. Twoim prawem i obowiązkiem jest sprawdzenie nieruchomości przed jej zakupem, bo tylko wiedza daje Ci przewagę na rynku nieruchomości. Pamiętaj, że jesteś jedyną osobą, która może precyzyjnie określić własne potrzeby i upodobania w stosunku do przyszłego miejsca zamieszkania, więc nie daj się zmanipulować. Podejdź do wyboru działki możliwie z jak największym dystansem. To pozwoli Ci na krytyczne przeglądanie ofert, których w internecie jest całe mnóstwo. 

Jeśli kupujesz nieruchomość po raz pierwszy, zaplanuj proces zakupu. Wykonaj listę priorytetów i staraj się metodyczne dobierać oferty pod siebie i swoją rodzinę. Przede wszystkim nie spiesz się! Zakup nieruchomości to przecież ogromny wydatek. 

Jak bezpiecznie kupić działkę?
Jak bezpiecznie kupić działkę?

Mam dla Ciebie kilka porad, które ułatwią Ci decyzję i sprawią, że kupno działki pod budowę domu będzie znacznie prostsze. 

Omijaj ogłoszenia bez podanej lokalizacji

Decyzja o zakupie działki rozpoczyna się od odrzucenia ofert, które już na pierwszy rzut oka wydają się podejrzane. Naszym partnerom biznesowym i klientom zawsze zwracamy uwagę, żeby omijali szerokim łukiem oferty sprzedaży, gdzie nie ma dokładnego adresu nieruchomości. 

Sprzedawcy, który próbuje ukryć te informacje powiedz stanowczo “dziękuję, nie skorzystam – oczekuję przejrzystej oferty sprzedaży”. Ujawnienie położenia nieruchomości, czyli numeru działki lub adresu mieszkania, pozwala Ci zdobyć informacje o najistotniejszych cechach nieruchomości oraz daje możliwość zapoznania się z konkurencyjnymi ofertami i porównania ich. Pośrednikom jednak najczęściej zależy, byś nie mógł/nie mogła dokonać oceny nieruchomości bez kontaktu z nimi. To niedopuszczalne!

Dokładnie zdiagnozuj nieruchomość przed zakupem 

Celem pełnej diagnozy działki jest przede wszystkim sprawdzenie, czy jej kupno nie wiąże się z dodatkowymi, ukrytymi kosztami, których można uniknąć. Każda dobra diagnoza działki to sprawdzenie co najmniej sześciu podstawowych punktów:

 1. Stan prawny nieruchomości, czyli sprawdzenie czy działka nie posiada obciążeń, służebności, roszczeń i innych wynikających z badania księgi wieczystej;
 2. Cechy fizyczne działki, czyli ukształtowanie terenu, nasłonecznienie, ale również kształt działki i jej podstawowe parametry geometryczne, gleba i warunki geologiczne;
 3. Ograniczenia formalno-prawne, czyli takie które wynikają chociażby z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, księgi wieczystej, form ochrony przyrody oraz stref ochronnych, ewidencji gruntów i budynków;
 4. Infrastruktura, czyli dostęp do mediów: prąd, gaz, woda, kanalizacja, światłowód oraz dostęp do drogi publicznej;
 5. Zagrożenia, czyli np. sprawdzenie, czy działka znajduje się na terenie zalewowym lub osuwisku;
 6. Uciążliwości, czyli np. zanieczyszczenia powietrza, natężenia hałasu, sąsiedztwa miejsc uciążliwych, czy odległości od miejsc użyteczności publicznej.

Zdiagnozuj działkę samodzielnie

Nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy, aby samodzielnie sprawdzić działkę w profesjonalny sposób. Taką możliwość daje Ci Raport o Terenie OnGeo.pl, dzięki któremu możesz dokonać diagnozy dowolnej działki w Polsce, zyskując pakiet informacji w 5 minut. 

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Przeprowadź dokładne badania geotechniczne nieruchomości

Jeśli już wiesz, że działka nie jest obciążona hipoteką, jest wolna od służebności i roszczeń na rzecz innych współwłaścicieli oraz, że z diagnoza nieruchomości nie wykazała zagrożeń, uciążliwości, ograniczeń formalno-prawnych i wad fizycznych, powinieneś jeszcze przeprowadzić badania terenowe, które potwierdzą, że nadaje się pod inwestycję. 

Przeprowadź badania geologiczne i geotechniczne, które pozwolą na dokładne poznanie warunków gruntowych i hydrologicznych działki. Dzięki nim ocenisz, czy grunt jest wystarczająco wytrzymały, aby udźwignąć ciężar budynku i czy nie ma ryzyka osiadania gruntu i ruchów masowych. Dowiesz się również, jaki jest poziom wód gruntowych, który może powodować okresowe podtopienia na działce. Tym samym sprawdzisz, czy parcela będzie wymagała odwodnienia przed budową. Wbrew pozorom przeprowadzenie badania geotechnicznego skutkuje zmniejszeniem kosztów budowy. 

Sprawdź sprzedawcę i dokładnie przeczytaj umowę sprzedaży

Upewnij się, że sprzedawca jest właścicielem nieruchomości lub ma prawo do jej sprzedaży. Poproś o dokumenty potwierdzające własność lub pełnomocnictwo do sprzedaży. Poproś o numer księgi wieczystej, gdzie znajdziesz informacje o właścicielu i dowiesz się, czy nieruchomość nie ma obciążeń, służebności i innych roszczeń, które wpłyną ostatecznie na jej wartość. 

Kiedy już zdecydujesz się na zakup nieruchomości, dokładnie przeczytaj umowę sprzedaży i upewnij się, że zawiera wszystkie ważne informacje, takie jak cena, sposób płatności, termin przekazania nieruchomości itp. Przed podpisaniem umowy skonsultuj ją z prawnikiem lub doradcą ds. nieruchomości.

Zaufaj specjaliście od nieruchomości

Warto zaufać osobom, które na co dzień zajmują się diagnozą nieruchomości. Nie mam jednak na myśli pośredników nieruchomości, którym zależy na szybkiej sprzedaży. Przed zakupem działki skontaktuj się ze specjalistami, którzy pomogą sprawdzić czy grunt faktycznie nadaje się pod budowę domu. Poproś o pomoc: 

 • geodetę, który dokładnie zmierzy działkę i sprawdzi jej stan prawny,
 • geologa i geotechnika, który przeprowadzi badania terenowe,
 • fachowca budowlanego, który określi warunki pod budowę domu i pomoże ustalić najlepszą technologię budowy domu, 
 • prawnika, który dokładnie przeglądnie ofertę i przeanalizuje ją pod kątem niekorzystnych zapisów, 
 • architekta, który może pomóc w ocenie możliwości zagospodarowania nieruchomości oraz w przygotowaniu projektu budowlanego

Zadbaj o bezpieczeństwo transakcji

Unikaj płatności gotówkowych i dokonuj przelewów tylko na wskazane przez sprzedającego konto bankowe. Potwierdź, że otrzymałeś tytuł prawny do nieruchomości po dokonaniu płatności.

PODSUMOWANIE, jak bezpiecznie kupić działkę?

Bezpieczny zakup działki to proces składający się z kilku etapów. Przede wszystkim należy dokładnie przebadać stan prawny działki, by uniknąć ryzyka niespodziewanych kosztów i problemów związanych z nieruchomością. Warto także przeprowadzić badania geologiczne i geotechniczne, które pozwolą na dokładne poznanie warunków gruntowych i geologicznych nieruchomości oraz ocenę ryzyka związanego z budową budynku.

Należy również pamiętać o dokładnym sprawdzeniu otoczenia działki, w tym sąsiedztwa, infrastruktury oraz planów zagospodarowania przestrzennego. Warto też skonsultować się z prawnikiem lub geodetą, którzy pomogą w dokładnym przebadaniu stanu prawno-geodezyjnego działki i ewentualnych obciążeń.

Ostatecznie, warto wybierać tylko te działki, których cena i parametry są adekwatne do lokalizacji oraz celów, dla których ma być wykorzystana. Przy dokładnym przebadaniu nieruchomości oraz skorzystaniu z pomocy specjalistów, zakup działki może być bezpieczny i opłacalny.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.