Księgi wieczyste prowadzone są przez wydziały wieczystoksięgowe Sądów Rejonowych. Od kwietnia 2010 roku masz możliwość sprawdzenia księgi wieczystej online w wersji elektronicznej za pomocą systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych. Zasadę zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych dla nieruchomości określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 listopada 2013r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym. W systemie informatycznym każda księga posiada swój niepowtarzalny numer księgi wieczystej. Teoretycznie wszystko jasne. Pozostaje tylko pytanie, jak znaleźć numer księgi wieczystej? Z czego składa się numer księgi wieczystej?
Jak znaleźć numer księgi wieczystej?
- Do przeglądania ksiąg wieczystych online możesz wykorzystać publiczną przeglądarkę udostępnioną przez Ministerstwo Sprawiedliwości na stronie internetowej https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do.
- Jak sprawdzić numer księgi wieczystej po numerze lub po adresie działki.
- Geoportal Ongeo.pl zawiera kompletny zestaw danych o nieruchomościach m.in numery działek ewidencyjnych, powierzchnia terenu, zagospodarowanie terenu, czy mapy działek.
Z czego składa się numer księgi wieczystej?
Każda księga wieczysta ma przypisany swój indywidualny numer, dzięki któremu łatwo odnaleźć ją w systemie. Nadawanie numeru księgi wieczystej odbywa się według ustalonego schematu i składa się z następujących elementów:
- Czterocyfrowego kodu wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego, w którym została założona księga wieczysta;
- Numeru według repertorium ksiąg wieczystych, który składa się z ośmiu cyfr. Jeśli nieruchomość posiadała wcześniej tzw. „starą księgę wieczystą”, czyli założoną przed powstaniem wersji elektronicznej, wówczas część cyfr ze starego numeru uzupełniona jest o taką ilość zer, aby ten element numeru składał się z ośmiu cyfr;
- Cyfry kontrolnej.
Elementy numeru księgi wieczystej są oddzielone od siebie znakiem „/”. Do przeglądania ksiąg wieczystych online możesz wykorzystać publiczną przeglądarkę udostępnioną przez Ministerstwo Sprawiedliwości na stronie internetowej https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do
Przykładowy numer księgi wieczystej dla nieruchomości znajdującej się na terenie podlegającym sądowi rejonowemu w Krakowie:
KR1P/00001234/6
Jak znaleźć numer księgi wieczystej?
Jak sprawdzić numer księgi wieczystej po numerze lub po adresie działki - posiadając tylko te dane, nie ustalimy w legalny sposób właściciela nieruchomości. Jest to rozwiązanie, które pomoże Ci poznać numer księgi, ale musisz dodatkowo posiadać podstawę prawną do uzyskania informacji o numerze księgi wieczystej. Pamiętaj, zasady ksiąg wieczystych wprowadzają obowiązek sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości, którą chcemy nabyć i sprzedający nieruchomość powinien udostępnić numer księgi w celu sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości.
Numer księgi wieczystej po numerze i adresie nieruchomości
Jeżeli posiadasz podstawę prawną do ubiegania się o numer księgi wieczystej, ustal w kolejnym kroku dokładny adres ewidencyjny działki.
Kluczowe dane, jakie musisz bezwzględnie poznać to: adres administracyjny (identyfikator działki ewidencyjnej) oraz numer działki. Skorzystaj z wyszukiwarki za pomocą serwisu Geoportal Ongeo.pl. Dzięki Geoportal Ongeo.pl poznasz również ograniczenia formalnoprawne, zagrożenia i uciążliwości, czy położenie terenu. Geoportal Ongeo.pl zawiera kompletny zestaw danych o nieruchomościach.
Jak uzyskać informacje o księdze wieczystej metodą tradycyjną?
Standardowa procedura urzędowa związana z udostępnianiem informacji na temat numeru księgi wieczystej wygląda następująco:
- Złożenie wniosku (najlepiej na odpowiednim druku, dla tej procedury) do odpowiedniego referatu Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta;
- Wykazanie we wniosku interesu prawnego, poprzez wskazanie konkretnego przepisu prawa mówiącego jednoznacznie o konieczności wydania danych z EGiB;
- Uiszczenie opłaty naliczonej przez organ.
Jak wykazać interes prawny w celu uzyskania numeru KW?
Interes prawny daje możliwość żądania od urzędu określonych kroków mających na celu realizację Twojego interesu. Starając się o informację o numerze księgi wieczystej należy podać konkretny przepis prawny, bądź normę prawną, który może potwierdzić zasadność do otrzymania informacji o numerze księgi wieczystej, np.
- Odszkodowanie od właściciela nieruchomości, w wyniku zaistnienia szkody;
- Ustanowienie służebności gruntowej lub służebności przesyłu;
- Ustalenie statutu prawnego na nieruchomości zgodnego z rzeczywistym;
- Postępowania spadkowe;
- Zamiar sprawdzenia księgi wieczystej nieruchomości przed jej nabyciem w celu sprawdzenia ewentualnych obciążeń.
Czy wiesz, że...
W zaledwie 5 minut możesz pobierać komplet informacji dla każdej nieruchomości w kraju? Wejdź na Serwis OnGeo.pl , odszukaj działkę i pobierz zbiór danych o nieruchomości zawierający m.in.: miejscowy plan zagospodarowania, obszary natura 2000, parki narodowe, pomniki przyrody, zanieczyszczenie powierza, ceny mieszkań, mapa realizowanych i planowanych inwestycji budowlanych, linie energetyczne, zagrożenie powodzią, numery działek ewidencyjnych, powierzchnia terenu, wysokość terenu, zaludnienie, zagospodarowanie terenu, mapy działek i wiele innych cennych informacji.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Przepisanie nieruchomości osobom niespokrewnionym
- Strefa ochronna cmentarza a budowa domu - sprawdź, czy możesz wybudować dom!
- Koszty odrolnienia działki przekształcenie działki rolnej na budowlaną
- Czy wymiana pokrycia dachowego wymaga zgłoszenia?
- Odległość budynku od drogi zasady lokalizacji obiektów budowlanych
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!