Porady OnGeo

Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

Monika Byś
2020-12-21
~3 min
Post zaktualizowany: 2024-01-25
Głosów: 43, średnia ocen: 4.8
Jak znaleźć numer KW?

Księgi wieczyste prowadzone są przez wydziały wieczystoksięgowe Sądów Rejonowych. Od kwietnia 2010 roku masz możliwość sprawdzenia księgi wieczystej online w wersji elektronicznej za pomocą systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych. Zasadę zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych dla nieruchomości określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 listopada 2013r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym. W systemie informatycznym każda księga posiada swój niepowtarzalny numer księgi wieczystej. Teoretycznie wszystko jasne. Pozostaje tylko pytanie, jak znaleźć numer księgi wieczystej? Z czego składa się numer księgi wieczystej?

 • Do przeglądania ksiąg wieczystych online możesz wykorzystać publiczną przeglądarkę udostępnioną przez Ministerstwo Sprawiedliwości na stronie internetowej https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do.
 • Jak sprawdzić numer księgi wieczystej po numerze lub po adresie działki.
 • Geoportal Ongeo.pl zawiera kompletny zestaw danych o nieruchomościach m.in numery działek ewidencyjnych, powierzchnia terenu, zagospodarowanie terenu, czy mapy działek.

Z czego składa się numer księgi wieczystej?

Każda księga wieczysta ma przypisany swój indywidualny numer, dzięki któremu łatwo odnaleźć ją w systemie. Nadawanie numeru księgi wieczystej odbywa się według ustalonego schematu i składa się z następujących elementów:

 • Czterocyfrowego kodu wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego, w którym została założona księga wieczysta;
 • Numeru według repertorium ksiąg wieczystych, który składa się z ośmiu cyfr. Jeśli nieruchomość posiadała wcześniej tzw. „starą księgę wieczystą”, czyli założoną przed powstaniem wersji elektronicznej, wówczas część cyfr ze starego numeru uzupełniona jest o taką ilość zer, aby ten element numeru składał się z ośmiu cyfr;
 • Cyfry kontrolnej.

Elementy numeru księgi wieczystej są oddzielone od siebie znakiem „/”. Do przeglądania ksiąg wieczystych online możesz wykorzystać publiczną przeglądarkę udostępnioną przez Ministerstwo Sprawiedliwości na stronie internetowej https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do

Przykładowy numer księgi wieczystej dla nieruchomości znajdującej się na terenie podlegającym sądowi rejonowemu w Krakowie:

KR1P/00001234/6

Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

Jak sprawdzić numer księgi wieczystej po numerze lub po adresie działki - posiadając tylko te dane, nie ustalimy w legalny sposób właściciela nieruchomości. Jest to rozwiązanie, które pomoże Ci poznać numer księgi, ale musisz dodatkowo posiadać podstawę prawną do uzyskania informacji o numerze księgi wieczystej. Pamiętaj, zasady ksiąg wieczystych wprowadzają obowiązek sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości, którą chcemy nabyć i sprzedający nieruchomość powinien udostępnić numer księgi w celu sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości.

Numer księgi wieczystej po numerze i adresie nieruchomości

Jeżeli posiadasz podstawę prawną do ubiegania się o numer księgi wieczystej, ustal w kolejnym kroku dokładny adres ewidencyjny działki.

Kluczowe dane, jakie musisz bezwzględnie poznać to: adres administracyjny (identyfikator działki ewidencyjnej) oraz numer działki. Skorzystaj z wyszukiwarki za pomocą serwisu Geoportal Ongeo.pl. Dzięki Geoportal Ongeo.pl poznasz również ograniczenia formalnoprawne, zagrożenia i uciążliwości, czy położenie terenu. Geoportal Ongeo.pl zawiera kompletny zestaw danych o nieruchomościach. 

Jak uzyskać informacje o księdze wieczystej metodą tradycyjną?

Standardowa procedura urzędowa związana z udostępnianiem informacji na temat numeru księgi wieczystej wygląda następująco:

 1. Złożenie wniosku (najlepiej na odpowiednim druku, dla tej procedury) do odpowiedniego referatu Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta;
 2. Wykazanie we wniosku interesu prawnego, poprzez wskazanie konkretnego przepisu prawa mówiącego jednoznacznie o konieczności wydania danych z EGiB;
 3. Uiszczenie opłaty naliczonej przez organ.

Jak wykazać interes prawny w celu uzyskania numeru KW?

Interes prawny daje możliwość żądania od urzędu określonych kroków mających na celu realizację Twojego interesu. Starając się o informację o numerze księgi wieczystej należy podać konkretny przepis prawny, bądź normę prawną, który może potwierdzić zasadność do otrzymania informacji o numerze księgi wieczystej, np.

 • Odszkodowanie od właściciela nieruchomości, w wyniku zaistnienia szkody;
 • Ustanowienie służebności gruntowej lub służebności przesyłu;
 • Ustalenie statutu prawnego na nieruchomości zgodnego z rzeczywistym;
 • Postępowania spadkowe;
 • Zamiar sprawdzenia księgi wieczystej nieruchomości przed jej nabyciem w celu sprawdzenia ewentualnych obciążeń.

Czy wiesz, że...

W zaledwie 5 minut możesz pobierać komplet informacji dla każdej nieruchomości w kraju? Wejdź na Serwis OnGeo.pl odszukaj działkę i pobierz zbiór danych o nieruchomości zawierający m.in.: miejscowy plan zagospodarowania, obszary natura 2000, parki narodowe, pomniki przyrody, zanieczyszczenie powierza, ceny mieszkań, mapa realizowanych i planowanych inwestycji budowlanych, linie energetyczne, zagrożenie powodzią, numery działek ewidencyjnych, powierzchnia terenu, wysokość terenu, zaludnienie, zagospodarowanie terenu, mapy działek i wiele innych cennych informacji.

https://pewnylokal.pl/audyt-dzialki/?utm_source=ongeo
Pewny Lokal
Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.