Porady OnGeo

Księgi wieczyste za darmo na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości

Monika Byś
2020-12-16
~3 min
Post zaktualizowany: 2024-01-23
Głosów: 100, średnia ocen: 4.9
Księgi wieczyste za darmo na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości

Księgi wieczyste stanowią kluczowy dokument dla każdej nieruchomości. Określają jej stan prawny oraz pozwalają na dogodne dysponowanie nieruchomościami przez właściciela. Księgi wieczyste za darmo na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości są rejestrem publicznym, prowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Dostęp do nich jest jawny, bezpłatny i publiczny. Oznacza to, że każdy ma prawo zapoznać się z ich treścią w ramach systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych (EKW). Czym jest system EKW gov? W jaki sposób za pomocą tego systemu możemy zapoznać się z treścią księgi wieczystej? Jakie dane będą potrzebne do jej odszukania? Zapraszam do lektury niniejszego artykułu.

 • Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości https://ekw.ms.gov.pl/ udostępniono system Elektronicznych Ksiąg Wieczystych (EWK gov), który umożliwia każdemu użytkownikowi wyszukiwanie księgi wieczystej oraz przeglądanie jej.
 • Przeglądanie treści ksiąg wieczystych możliwe jest w wersji aktualnej lub zupełnej, która zawiera również wpisy historyczne.
 • Koniecznym kryterium wyszukiwania księgi wieczystej jest numer księgi wieczystej.
 • Samo przeglądanie elektronicznych ksiąg wieczystych w systemie EKW ms gov nie wiąże się z koniecznością wnoszenia jakichkolwiek opłat.

Podstawowe informacje w pigułce o elektronicznych księgach

Księga wieczysta jest dokumentem, który gromadzi informacja dotyczące stanu prawnego nieruchomości. Jej głównym celem jest zapewnienie właścicielom nieruchomości zgodnego z prawem dysponowania nią. Księgi wieczyste zakładane są dla nieruchomości budynkowych, lokalowych oraz gruntowych, ale również dla własnościowych mieszkań, lokali użytkowych i innych budynków spółdzielczych. Prowadzenie ksiąg wieczystych należy do sądów rejonowych.

Elektroniczne księgi wieczyste za darmo na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości

Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości https://ekw.ms.gov.pl udostępniono system Elektronicznych Ksiąg Wieczystych (EWK ms), który umożliwia każdemu użytkownikowi wyszukiwanie księgi wieczystej oraz przeglądanie jej. Koniecznym kryterium wyszukiwania księgi wieczystej jest jej numer. Przeglądanie treści ksiąg wieczystych możliwe jest w wersji aktualnej lub zupełnej, która zawiera również wpisy historyczne. Dodatkowym ułatwieniem w systemie EKW jest możliwość szybkiego złożenia wniosku o odpis z księgi wieczystej interesującej nas nieruchomości. Usługa ta jest jednak płatna. Należy pamiętać, że wydruk podglądu księgi wieczystej nie ma mocy urzędowej, więc może być wykorzystywany wyłącznie w celach informacyjnych. Samo przeglądanie ksiąg w systemie EKW gov nie wiąże się jednak z koniecznością wnoszenia jakichkolwiek opłat.

Przeglądanie elektronicznej księgi wieczystej w systemie EKW gov - wyszukiwarka ekw ms gov

W celu przeglądania księgi wieczystej należy:

1. Przygotowuj numer księgi wieczystej. Numer księgi wieczystej najprościej uzyskać od właściciela nieruchomości, jeśli jednak jest to niemożliwe lub utrudnione, należy zwrócić się z pytaniem do właściwego, ze względu na lokalizację nieruchomości, Sądu Rejonowego – Wydziału Ksiąg Wieczystych.

2. Wejdź na stronę główną systemu EKW https://ekw.ms.gov.pl i z menu E-USŁUGI wybrać Przeglądanie księgi wieczystej

Instrukcja jak wejść w elektroniczne księgi wieczyste.
Instrukcja jak wejść w elektroniczne księgi wieczyste.

3. Wprowadź numer księgi wieczystej, wybierając z listy kod wydziału i wprowadzając numer księgi oraz cyfrę kontrolną np. KR1P/00123456/4. Zaznacz opcję Nie jestem robotem (zostaniesz poproszony o wybranie właściwych obrazków ze zbioru). Po weryfikacji wybierz przycisk Wyszukaj księgę. System elektroniczny EKW księgi wieczyste umożliwi Ci teraz przeglądanie elektronicznej księgi wieczystej.

Instrukcja jak wejść w elektroniczne księgi wieczyste ekw księgi wieczyste.
Instrukcja jak wejść w elektroniczne księgi wieczyste ekw księgi wieczyste.

4. Masz dostęp do ogólnych informacji dotyczących wybranej księgi wieczystej oraz przeglądania wpisów, które są ujawnione w KW. Możesz wybrać przeglądanie:

 • Aktualnej treści księgi wieczystej
 • Zupełnej treści księgi wieczystej
 • Aktualnej treści księgi wieczystej w dotychczasowej postaci

Poznaj raporty o terenie w geoportal ONGEO.PL

Wygeneruj Raport o terenie dla dowolnej działki wejdź na OnGeo.pl, znajdź działkę, wybierz interesujące Cię informacje:

 • Miejscowy plan zagospodarowania
 • Granice działek
 • Obszary Natura 2000
 • Wydane pozwolenia na budowę
 • Tereny zalewowe
 • Wydane pozwolenia na budowę w sąsiedztwie
 • Spadki terenu
 • Linie energetyczne
 • Zanieczyszczenie powietrza
Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.