Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nowelizacja ma ułatwić podejmowanie działalności nierolniczej na gruntach rolnych. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych z podpisem prezydenta
- Celem wprowadzonych zmian ma być uproszczenie podejmowania lub rozwijania przez rolników, ich małżonków i domowników działalności nierolniczej na gruntach rolnych.
- Nowelizacja ustawy przewiduje zwolnienia od obowiązku uiszczenia należności i opłat rocznych z tytuły wyłączenia gruntu z produkcji rolniczej.
- Zmiany w prawie budzą obawy, że ziemia rolna będzie mogła być przeznaczona pod działalność nierolniczą bez żadnych ograniczeń i kontroli. Przedstawiciele izb rolniczych uważają, że odrolnienie gruntów wysokiej klasy botanicznej jest głęboko nieetyczne.
- Nowe przepisy wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych
Celem wprowadzonych zmian ma być uproszczenie podejmowania lub rozwijania przez rolników, ich małżonków i domowników działalności nierolniczej na gruntach rolnych, w szczególności na gruntach klasy I, II i III, przy wykorzystaniu zasobów gospodarstwa rolnego poprzez zwolnienie z konieczności przeznaczania tych gruntów na cele nierolnicze i wnoszenia opłat związanych z wyłączeniem gruntów z produkcji rolnej, w przypadku podjęcia na nich działalności nierolniczej.
Nowelizacja ustawy przewiduje zwolnienia od obowiązku uiszczenia należności i opłat rocznych z tytuły wyłączenia gruntu z produkcji rolniczej. Zwolnienia maja dotyczyć gruntu tylko pod jedynym z budynków objętych zabudową zagrodową. Powierzchnia budynku nie może przekroczyć 30% powierzchni całkowitej gruntu, nie więcej niż 0,05 ha. Aby uzyskać zwolnienie należy zobowiązać się do kontynowania działalności rolniczej oraz zapewnić, że użytkowanie nierolnicze nie jest działalnością przemysłową. Fakt ten musi zostać zgłoszony do starostwa powiatowego. Brak zgłoszenia miałby powodować kary pieniężne.
Obecnie prowadzenie działalności nierolniczej w ramach gospodarstwa rolnego nie jest możliwe bez wcześniejszego przeznaczenia tych gruntów na cele nierolnicze w drodze miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub — w przypadku jego braku — w drodze decyzji o warunkach zabudowy.
Polecamy wpis: Miejscowy plan a decyzja o warunkach zabudowy
Zmiany w prawie budzą obawy, że ziemia rolna będzie mogła być przeznaczona pod działalność nierolniczą bez żadnych ograniczeń i kontroli. Przedstawiciele izb rolniczych uważają, że odrolnienie gruntów wysokiej klasy botanicznej jest głęboko nieetyczne.
Czytaj wpis: Nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych budzi kontrowersje
Nowe przepisy wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Jak sprawdzić kompleks przydatności rolniczej gleb
- Nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych budzi kontrowersje
- Decyzja o warunkach zabudowy procedura formalna
- MPZP - co to jest?
- Jak sprawdzić klasę gruntu na działce?
- Klasyfikacja użytków gruntowych. Czym są użytki gruntowe?
- Rodzaje działek gruntowych - klasyfikacja
- Bank ziemi - dlaczego warto inwestować w grunty?
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!