Porady OnGeo

Bank ziemi - dlaczego warto inwestować w grunty?

Łukasz Kaim
2021-10-20
~6 min
Post zaktualizowany: 2022-04-22
Głosów: 35, średnia ocen: 4.9
bank ziemi

Rynek nieruchomości gruntowych jest ograniczony. Ciężko aby powstawały nowe, atrakcyjne lokalizacje pod zabudowę usługową, mieszkaniową czy przemysłową. Z tego też powodu limitowana ilość gruntów nadających się pod inwestycje dotyka nie tylko firm inwestujących w farmy fotowoltaiczne lub wiatrowe, ale również deweloperów czy osób chcących po prostu inwestować w nieruchomości gruntowe. Dlatego też przedsiębiorcy, fundusze i inne podmioty tworzą tzw. banki ziemi - jest to pula nieruchomości w posiadaniu danego inwestora.

  • Inwestowanie w grunty daje niemal pewny zysk dzięki ich odsprzedaży w późniejszym czasie lub budowie na nich obiektów mieszkalnych czy biurowych.
  • Bank ziemi tworzy się poprzez zakup nieruchomości, które z czasem zyskują na wartości oraz dają możliwość w przyszłości prowadzenia dalszych inwestycji budowlanych.
  • Istnieją różne sposoby na znalezienie odpowiednich działek, które po zakupie zasilają bank ziemi.
  • Najwięksi deweloperzy wydają rocznie setki milionów złotych na zakup nowych gruntów, które później mogą wykorzystać do budowy nowych obiektów.
  • Analizy przestrzenne OnGeo mogą pomóc w wyszukaniu działek, które potencjalnie mogą zasilić bank ziemi.

Korzyści płynące z inwestowania w grunty.

Dla dewelopera posiadanie banku ziemi może pozwolić na swobodne planowanie działania na kilka czy kilkanaście lat wprzód. Jest to swojego rodzaju zabezpieczenie możliwości ciągłego prowadzenia nowych inwestycji budowlanych. Ważne jest to nie tylko dla największych deweloperów, działających w wielu regionach, ale też dla mniejszych firm, które swoje inwestycje ograniczają do stosunkowo niewielkiego obszaru. Każda firma deweloperska, nie ważne jak wielka, ma ograniczone możliwości jednoczesnego budowania nowych obiektów. Posiadany bank ziemi pozwala na płynne przechodzenie z jednej, zakończonej inwestycji na drugą - nową. Nie tylko deweloperzy ale również inni inwestorzy zakupione grunty wykorzystują także jako bardzo atrakcyjną lokatę kapitału. Wartość zakupionej dziś działki może znacznie wzrosnąć w ciągu kilku lat. Dzięki posiadaniu banku ziemi można w dużym stopniu zabezpieczyć swój kapitał przed spadkiem wartości spowodowanej na przykład przez inflację. Posiadane grunty mogą również posłużyć jako zabezpieczenie kredytów pozyskiwanych w bankach.

Nowa inwestycja - budowa domów szeregowych.
 Nowa inwestycja - budowa domów szeregowych.

Jak tworzy się bank ziemi?

Jak z każdą nową inwestycją, również tą w nieruchomości gruntowe wiąże się pewne ryzyko. Można je zminimalizować poprzez inwestowanie w atrakcyjne i sprawdzone nieruchomości. Poza lokalizacją bardzo ważny jest stan prawny działki jak i ewentualne zadłużenie związane z nieruchomością. Za cel brane są nie tylko działki, na których niemal z marszu można rozpocząć nową inwestycję, ale również takie, które wymagają pewnych prac. Do tych pierwszych zalicza się przede wszystkim działki uzbrojone i o wiadomej sytuacji prawnej, Do drugiego rodzaju działek należą takie, które wymagają na przykład:

  • zmiany przeznaczenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego,
  • wyburzenia istniejących już budowli,
  • przebudowy (np. stare, poprzemysłowe obiekty są zamieniane na obiekty mieszkalne lub handlowo-usługowe),
  • uzbrojenia w infrastrukturę (gaz, woda, kanalizacja, prąd, Internet).

Deweloperzy mogą również korzystać z oferty innych firm, które zajmują się między innymi podanymi wyżej kwestiami. Kupowane wtedy działki są już gotowe pod nową inwestycję.

Obecnie największe firmy deweloperskie zatrudniają osoby specjalizujące się w wyszukiwaniu i pozyskiwaniu nowych gruntów. Przy tworzeniu banku ziemi bardzo ważna jest wiedza dotycząca danej lokalizacji, a także o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Bardzo istotna jest też informacja o przyszłych inwestycjach w okolicy. Budowa linii kolejowej, drogi szybkiego ruchu lub autostrady, hotelu czy innego obiektu może znacznie wpłynąć na wycenę nieruchomości. Mając taką wiedzę i inwestując w odpowiedni grunt, można w przyszłości zarobić o wiele więcej.

Gdzie znaleźć interesujące grunty do banku ziemi?

Jednym ze źródeł nowych gruntów są sami właściciele takich działek. Mogą zgłaszać się do firm deweloperskich z ofertą odsprzedaży czy dzierżawy swojej nieruchomości. Inny źródłem ofert sprzedaży działek są także portale internetowe lub strony internetowe pośredników nieruchomości, na których aż roi się od ofert sprzedaży parceli. Osoby zatrudniane przez deweloperów, których zadaniem jest poszukiwanie działek do banku ziemi, przeglądają takie portale internetowe w celu zlokalizowania atrakcyjnych ofert zamieszczanych przez właścicieli prywatnych lub przedsiębiorców, którzy z różnych powodów pozbywają się nieruchomości. Najbardziej pracochłonnym i najdroższym sposobem jest zbieranie informacji w terenie. Osoba zajmująca się wyszukiwaniem i pozyskiwaniem nowych gruntów jeździ w wybrane miejsca i przeprowadza wywiad terenowy z mieszkańcami.

Deweloperzy mogą pozyskiwać nowe grunty również z innych źródeł, takich jak Spółki Skarbu Państwa, Agencja Mienia Wojskowego, samorządy oraz banki lub komornicy, którzy licytują majątki dłużników i bankrutujących przedsiębiorstw.

Licytacje komornicze gruntów.
Licytacje komornicze gruntów.

Przykłady budowania banku ziemi przez firmy deweloperskie.

Największe firmy deweloperskie są w stanie wydawać setki milionów złotych na zakup nowych gruntów, które zasilą ich banki ziemi. Na stronach internetowych deweloperów można znaleźć komunikaty mówiące o prowadzonych inwestycjach w nowe działki. W 2020 roku pojawił się artykuł na stronie Rzeczpospolitej mówiący o bankach ziemi największych firm deweloperskich w Polsce. Cytując wspomniany artykuł "Polnord, Murapol, Robyg, Atal, Dom Development (...) zgromadzili banki pozwalające wybudować po kilkanaście tysięcy mieszkań." Tylko to zdanie pokazuje skalę pozyskiwania nowych gruntów przez deweloperów.

Jak pisze na swojej stronie internetowej Grupa Robyg: w 2020 roku Grupa Robyg zakupiła nowe grunty w trzech lokalizacjach: Warszawa, Wrocław i Gdańsk. Pozwoliło to na zwiększenie potencjału budowlanego o ponad 170 000 metrów kwadratowych PUM. Zasoby posiadane przez Grupę pozwalają na wybudowanie ponad 17 tys. nowych mieszkań. Obecnie w budowie posiadają ponad 6 500 mieszkań, a w ofercie 1 700 lokali (stan na 28.10.2020 r. ). Grupa Robyg posiada bank ziemi pozwalający na działalność przez kolejne 3-4 lata. W poprzednim roku zakupiono grunty na ponad 343 tys. PUM.

Na stronie slaskibiznes.pl w październiku 2020 roku mogliśmy przeczytać, że firma deweloperska Atal wydała ponad 500 mln złotych na grunty do swojego banku ziemi. Zakupy rozłożone były na 4 ostatnie lata (2017-2020). Zakupione tereny pozwalają na realizację niema 48 tys. metrów kwadratowych PUM. Jeżeli chodzi o kwotę wydaną na zakup gruntów w 2021 przez firmę Atal, to dyrektor finansowy firmy poinformował we wrześniu, że łącznie w 2021 firma może wydać około 200 mln złotych.

Z końcem czerwca 2021 r. firma Murapol posiadała grunty, na których można było wybudować ponad 19 tys. mieszkań. W tym samym czasie Murapol budował przeszło 7 tysięcy lokali, a na etapie projektowania i przygotowania - ponad 12 tys. W kwietniu br. na łamach Rzeczpospolitej pojawiła się informacja, że Murapol finalizuje zakupy nowych działek o wartości 380 mln złotych. Jest to 17 parceli, na których powstanie prawie 8 tys. lokali.

Analizy przestrzenne OnGeo jako sposób na poszukiwanie gruntów pod inwestycje.

Istnieją różne sposoby na poszukiwanie odpowiednich gruntów pod przyszłe inwestycje. Przeglądanie portali z ogłoszeniami lub analizowanie działek na geoportalach to tylko jedne z nich. Są to metody niekiedy bardzo czasochłonne. Jest też możliwość skorzystania z analiz przestrzennych OnGeo. Pisaliśmy o nich w kontekście wyszukiwania gruntów pod farmy fotowoltaiczne.
Czytaj więcej: https://blog.ongeo.pl/dzialki-pod-farme-pv
Nic nie stoi na przeszkodzie aby wykorzystać analizę wyszukiwania działek również pod kątem nowych inwestycji budowlanych.

Jeżeli chcesz poznać próbkę bazy danych działek pod inwestycję napisz do naszego doradcy, skorzystaj z formularza kontaktowego dołączonego na końcu artykułu.

Raport o terenie jako szybkie źródło informacji o działce.

Masz działkę, którą chcesz przeznaczyć pod inwestycję? Może zastanawiasz się nad kupnej działki ale potrzebujesz więcej informacji o niej? Nic prostszego. Skorzystaj z Raportu o Terenie OnGeo, a otrzymasz pakiet informacji o działce, którą posiadasz lub chcesz kupić. Sprawdź jak to działa.

Avatar: Łukasz Kaim
Łukasz Kaim

Doradca ds. nieruchomości. Zainteresowania: kartografia, historia, geografia.