Na stronie RCL opublikowano długo oczekiwany projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw wraz z przepisami wykonawczymi. Co zmieni nowy pakiet przepisów o planowaniu przestrzennym?
W RCL opublikowano pakiet przepisów o planowaniu przestrzennym
- Przepisy wprowadzające gruntowną reformę obowiązującego od prawie 19 lat systemu planowania przestrzennego zostały przyjęte przez samorządy z umiarkowanym optymizmem.
- Jednym z najważniejszych elementów projektowanej reformy jest wprowadzenie aktu prawa miejscowego – planu ogólnego.
- Projektowana ustawa wprowadza też zintegrowany plany inwestycyjny, czyli ZPI.
"Kamień milowy reformy planistycznej"
W uzasadnieniu projektu podkreślono, że wejście w życie nowej ustawy "realizuje kamień milowy reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego".
Autorzy reformy wskazali także najważniejsze elementy ustawy, która wprowadzi:
- wymóg zarówno przygotowania, jak i przyjęcia przez wszystkie gminy długoterminowej strategii związanej z zagospodarowaniem przestrzennym w gminie;
- obowiązek sporządzania i uchwalania przez wszystkie gminy ogólnych planów zagospodarowania przestrzennego, przekształcanych w akty prawa miejscowego. Plany te powinny określać przede wszystkim ogólne zasady zabudowy na obszarze gminy i opierać się na długofalowej strategii rozwoju gminy;
- wymóg, który zobowiąże inwestorów do realizacji dodatkowych przedsięwzięć na rzecz gminy przy budowie nowych inwestycji deweloperskich, w celu m.in. ograniczenia rozwoju budownictwa mieszkaniowego bez wystarczającego zapewnienia infrastruktury;
- oraz określi proces, w którym interesariusze mogą uczestniczyć w opracowywaniu strategii, a także planów ogólnych w gminach.
Przeczytaj także:
Pakiet przepisów o planowaniu przestrzennym
Wraz z projektem ustawy opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie ustaleń planu ogólnego gminy oraz sposobu dokumentowania procedury przygotowania i uchwalenia planu ogólnego gminy.
W regulacji określono m.in.
- sposób wyznaczania granic obszaru uzupełnienia zabudowy,
- charakterystykę stref planistycznych,
- sposoby obliczania zapotrzebowania na nową zabudowę mieszkaniową, a także chłonności terenów niezabudowanych,
- sposób tworzenia gminnego katalogu stref planistycznych,
- sposób wydawania wypisów i wyrysów z planu ogólnego gminy.
Publikację projektu nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym poprzedziły prekonsultacje, które odbyły się w styczniu 2022 r. Przepisy wprowadzające gruntowną reformę obowiązującego od prawie 19 lat systemu planowania przestrzennego zostały przyjęte przez samorządy z umiarkowanym optymizmem. ZGWRP w swojej opinii wskazało, że kierunek zmian "jest właściwy jednak nie obejmuje całości problemu". Samorządowcy wymienili wtedy kilkanaście problematycznych zagadnień, które należy uregulować żeby reforma się udała.
Przeczytaj także:
Nowy pakiet przepisów o planowaniu przestrzennym - plan ogólny
Jednym z najważniejszych elementów projektowanej reformy jest wprowadzenie nowego narzędzia planistycznego, uchwalanego obligatoryjnie dla całej gminy, w randze aktu prawa miejscowego – planu ogólnego. Plan ogólny ma stanowić schemat zagospodarowania przestrzeni, a jego ustalenia będą wiążące zarówno dla planów miejscowych, w tym zintegrowanego planu inwestycyjnego, jak i decyzji o warunkach zabudowy.
Projektowana ustawa wprowadza też m.in. zintegrowany plany inwestycyjny, czyli ZPI. ZPI ma być nowym narzędziem urbanistyki operacyjnej przeznaczonym do realizacji dużych zamierzeń inwestycyjnych wymagających skoordynowania w zakresie wyposażenia ich w niezbędną infrastrukturę techniczną, komunikacyjną czy społeczną. ZPI będzie szczególnym rodzajem planu miejscowego. Nowe narzędzie będzie uchwalane przez radę gminy na wniosek inwestora po przeprowadzeniu negocjacji i zawarciu umowy urbanistycznej, określającej zasady i warunki realizacji inwestycji oraz zobowiązania stron.
Źródło: PAP
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Dwa projekty regulacji prawnych o planowaniu przestrzennym. Reforma planowania coraz bliżej.
- Rządowa reforma planowania przestrzennego w II kwartale 2022 r.
- Cyfryzacja danych przestrzennych po reformie planistycznej
- Fala roszczeń właścicieli nieruchomości po reformie planistycznej
- Reforma planistyczna kontra uchwały reklamowe. Czy nowelizacja zmieni procedurę na lepsze?
- Reforma planistyczna – ważność warunków zabudowy zostanie ograniczona do trzech lat
- Podatek od ogrodzenia 2025. Ministerstwo Finansów reaguje
- II edycja programu OnGeo.pl Na Mapie Edukacji – bezpłatne dane i narzędzia dla Nauczycieli i Studentów!
- Masz działkę? Wystąp o decyzję o warunkach zabudowy, zanim będzie za późno!
- Nowy program mieszkaniowy – szczegóły już wkrótce!
- Odrolnienie a wyłączenie z produkcji rolnej
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!