Wejście w życie planowanej zmiany ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie wyeliminuje z obrotu prawnego uchwał reklamowych. Zmieni się jednak procedura ich sporządzania. Tak wiceminister resortu infrastruktury odniósł się do pytań zadanych w poselskiej interpelacji dotyczącej procedur sporządzenia uchwał reklamowych. Oznacza to prawdopodobnie, że w starciu - reforma planistyczna kontra uchwały reklamowe - tak naprawdę zmieni się niewiele.
Reforma planistyczna kontra uchwały reklamowe. Czy nowelizacja zmieni procedurę na lepsze?
- Wiceminister resortu rozwoju Piotr Uściński zapewnia, że rząd intensywne pracuje nad przepisami dotyczącymi reformy systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego.
- Uściński informuje, że wejście w życie planowanej reformy planistycznej nie wyeliminuje z obrotu prawnego uchwały reklamowej. Oznacza to więc, że gminy nadal będą mogły opracowywać uchwały reklamowe na podstawie obowiązujących przepisów. Zmiany wprowadzone reformą zmodyfikują jedynie procedurę sporządzania uchwał reklamowych.
- Według danych resortu infrastruktury do lutego 2021 roku uchwały krajobrazowe przyjęły tylko 44 gminy, a więc zaledwie 1,8 % wszystkich gmin w Polsce.
Interpolacja poselska w sprawie losów uchwały reklamowej
Z interpelacją w sprawie dalszych losów ustawy krajobrazowej i sporządzanych na jej podstawie uchwał reklamowych zwrócił się do resortu infrastruktury poseł Andrzej Szewiński (KO).
Parlamentarzysta zwrócił uwagę, że w Trybunale Konstytucyjnym znajduje się wniosek o stwierdzenie zgodności przepisów tzw. ustawy krajobrazowej z Konstytucją RP. Według posła stan ten powoduje, że wiele gmin wstrzymało prace dotyczące wprowadzania w życie tzw. uchwał krajobrazowych. Doprowadzi to do utrzymywania się chaosu reklamowego oraz urbanistycznego w polskich miastach.
zaznaczył poseł Andrzej Szewiński
Przyjęcie miejscowych uchwał krajobrazowych w oparciu o ustawę krajobrazową naraża samorządy na wypłatę odszkodowań zarówno firmom reklamowym, jak i właścicielom posesji.
W odpowiedzi wiceminister Piotr Uściński wskazał, że resort rozwoju intensywne pracuje nad przepisami dotyczącymi reformy systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego. Mają one przede wszystkim uprościć, ujednolicić i przyspieszyć procedury planistyczne oraz wzmocnić partycypację społeczną w procesie planistycznym.
Przeczytaj także:
Reforma planistyczna kontra uchwały reklamowe
Piotr Uściński - wiceminister infrastruktury
W zakresie przepisów wprowadzonych ustawą krajobrazową, zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym dotyczą jedynie procedury sporządzenia dokumentów opisanych w tej ustawie, czyli audytu krajobrazowego i uchwały reklamowej. Modyfikacja przepisów ma charakter porządkowy, czyli zgodny z kierunkiem zmian przepisów proceduralnych opisanych w przepisach dotyczących planu miejscowego i planu ogólnego.
Resort nie wprowadza regulacji w zakresie merytorycznym dokumentów wskazanych w ustawie krajobrazowej, a także skutków prawnych ich uchwalenia.
Piotr Uściński
Wejście w życie planowanej zmiany ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie wyeliminuje z obrotu prawnego uchwały reklamowej. Gminy nadal będą mogły opracowywać uchwały reklamowe na podstawie obowiązujących przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zmiany wprowadzone reformą zmodyfikują jedynie procedurę sporządzania uchwał reklamowych.
Według danych resortu infrastruktury do lutego 2021 roku uchwały krajobrazowe przyjęły tylko 44 gminy, a więc zaledwie 1,8 % wszystkich gmin w Polsce. Kolejne 175 samorządów przystąpiło do sporządzania takich uchwał.
Źródło: PAP
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!