News

Uchwała krajobrazowa w Krakowie. Pierwsze wyroki w sprawie przydrożnych bilbordów

Monika Byś
2022-02-14
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-04-20
Głosów: 27, średnia ocen: 5
Uchwała krajobrazowa w Krakowie

Uchwała krajobrazowa w Krakowie spowodowała, że teraz miasto mówi stanowcze „NIE” firmom, które chcą stawiać przydrożne bilbordy. Ponadto bez znaczenia jest to, że nośnik reklamowy stał tam 20 lat. Skargi do WSA w tej sprawie złożyła jedna ze spółek reklamowych. 

  • W 2010 r. firma AMS wystąpiła do miasta o pozwolenie na umieszczenie bilbordu w pasie drogowym jednej z ulic w Nowej Hucie.
  • Urzędnicy nie wydali zgody, bo obszar, w którym miała stanąć reklama, jest objęty uchwałą krajobrazową. Natomiast ulica ta jest drogą wylotową, więc takiego bilbordu postawić tam nie można.

Spór o bilbord na Nowej Hucie

Firma AMS w sierpniu 2010 roku wystąpiła do miasta o pozwolenie na umieszczenie bilbordu o powierzchni nieco ponad 17 m2 w pasie drogowym jednej z ulic w Nowej Hucie. Wspominany nośnik reklamowy miał tam stać od października do końca września 2021 roku.

Polecamy wpis: Uchwała krajobrazowa. Czy to koniec z chaosem reklamowym w przestrzeni publicznej?

Jednak urzędnicy nie wydali zgody, bo obszar, w którym miała stanąć reklama jest objęty uchwałą krajobrazową. Natomiast ulica ta jest drogą wylotową, więc takiego bilbordu postawić tam nie można. I to pomimo obowiązującego dwuletniego okresu przystosowawczego do zapisów uchwały.

Firma w skardze – najpierw do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a później, po niekorzystnej dla siebie decyzji, Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – podnosiła, że nośnik reklamowy stał tam przez lata (od 2000 roku). Zgodnie z zapisami uchwały krajobrazowej, może tam stać aż do momentu, kiedy minie okres przystosowawczy. Czyli aż dwa lata - do 1 lipca 2022 roku.

Polecamy wpis: Jaka jest dopuszczalna odległość reklamy od drogi?

Uchwała krajobrazowa w Krakowie. Ważne terminy

Z tym nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w związku z tym ustalił, że zezwolenie na zajęcie pasa drogowego pod reklamę było wydawane na rok. Natomiast po tym terminie decyzja automatycznie wygasała, co wiązało się to z usunięciem nośnika reklamowego w ostatnim dniu ważności pozwolenia.

Polecamy wpis: Jak uzyskać zezwolenie na zajęcie pasa drogowego?

Tymczasem pozwolenie wygasało z dniem 31 lipca 2020 roku i jedyną możliwością na przystosowanie bilbordu i konstrukcji, na której stał, do już obowiązującej uchwały krajobrazowej było jego usunięcie. I to bez względu na złożony 10 sierpnia wniosek o zgodę na następny rok.

Podobne uzasadnienia pojawiły się przy trzech innych wyrokach związanych ze skargami spółki. Wszystkie wyroki są uznane za nieprawomocne.

Na tym nie koniec, bo 8 lutego WSA rozpoznawał dwie kolejne skargi w tym przedmiocie.

Od początku obowiązywania przepisów „uchwały krajobrazowej” Zarząd Dróg Miasta Krakowa wydał 360 decyzji odmawiających wydania zezwolenia na lokalizację urządzenia reklamowego w pasie drogowym oraz odmawiających wydania zezwolenia na umieszczenie urządzenia reklamowego w pasie drogowym.
Mówi Kamil Popiela z Urzędu Miasta Krakowa.

Źródło: lovekrakow.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.