Do planu prac legislacyjnych rządu dopisano właśnie zapowiadaną kilka miesięcy temu nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Rządowa reforma planowania przestrzennego ma przede wszystkim wprowadzić zmiany m.in. w zakresie dokumentacji planistycznych. Z planów wynika, że prace nad nowelą rozpoczną się już w II kwartale br.
Rządowa reforma planowania przestrzennego w II kwartale 2022 r.
- Potrzeba wprowadzenia reformy uzasadniana jest m.in.: przewlekłością procedur planistycznych, niedostateczną partycypacją społeczną, prymatem lokalizacji inwestycji w drodze decyzji o warunkach zabudowy, a także niepewnością procesu inwestycyjnego.
- W planach rządu jest wprowadzenie planu ogólnego, uchylenie przepisów upoważniających do wydania suikzp oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy.
Rządowa reforma planowania przestrzennego
Jak wyjaśniają przedstawiciele parlamentu, rządowa reforma planowania przestrzennego omawiana jest zarówno wśród ekspertów, jak i w społeczeństwie od dawna. Rząd uzasadnia potrzebę jej wprowadzenia chociażby:
- przewlekłością procedur planistycznych,
- niedostateczną partycypacją społeczną,
- prymatem lokalizacji inwestycji w drodze decyzji o warunkach zabudowy, czyli tzw. wuzetki, powodującym rozlewanie się zabudowy na terenach niezainwestowanych i utrudniony dostęp do usług społecznych,
- niepewnością procesu inwestycyjnego.
Nowelizacja Ministerstwa Rozwoju i Technologii ma być odpowiedzią na te i inne problemy. Rząd zapowiada, że przyjmie reformę planistyczną jeszcze w II kwartale br.
Zmiany w ustawie o planowaniu przestrzennym
Z punktu widzenia geodezji i kartografii najistotniejszą zmianą jest wprowadzenie tzw. Rejestru Urbanistycznego. Rejestr będzie zintegrowanym systemem informatycznym będącym także bezpłatnym źródłem danych i informacji przestrzennych z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego. Znajdą się w nim chociażby dokumenty powstające w trakcie sporządzania aktów planistycznych, raporty z konsultacji społecznych, decyzje administracyjne związane z planowaniem przestrzennym czy rozstrzygnięcia organów nadzoru. Szczegóły dotyczące kształtu i funkcji Rejestru Urbanistycznego omawiane były zarówno podczas ubiegłorocznego, jak i tegorocznego posiedzenia Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej.
Inne istotne rozwiązania, które mają znaleźć się w projekcie reformy, to:
- Wprowadzenie planu ogólnego, czyli nowego narzędzia planistycznego uchwalanego obligatoryjnie dla całej gminy w randze aktu prawa miejscowego. Plan ogólny będzie dokumentem zwięzłym, o krótkiej liście ustaleń, co pozwoli na jego sprawne przyjmowanie.
- Uchylenie przepisów upoważniających do wydawania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. W zakresie określenia kierunków polityki przestrzennej rolę studium pełnić będzie strategia rozwoju gminy.
- Zmiany w przepisach dotyczących procedury planistycznej obejmujące m.in. większą partycypację społeczną czy wprowadzenie uproszczonych procedur.
- Zmiany w przepisach dotyczących wydawania „wuzetek”, czyli np. związanie treści tej decyzji z ustaleniami planu ogólnego.
- Wprowadzenie nowego aktu planowania przestrzennego, czyli Zintegrowanego Planu Inwestycji (ZPI). Procedura uchwalenia ZPI będzie przewidywać dużą rolę inwestora i ma być poprzedzona negocjacjami z władzami gminy. Wzajemne zobowiązania gminy i inwestora będą gwarantowane w formie umowy.
Więcej szczegółów dotyczących zakresu szykowanych zmian można znaleźć na stronie Rady Ministrów.
Źródło: RCL, Geoforum
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Cyfryzacja danych przestrzennych po reformie planistycznej
- Dwa projekty regulacji prawnych o planowaniu przestrzennym. Reforma planowania coraz bliżej.
- Reforma planistyczna – ważność warunków zabudowy zostanie ograniczona do trzech lat
- Uściński o utracie ważności studiów uwarunkowań. Reforma planistyczna
- Fala roszczeń właścicieli nieruchomości po reformie planistycznej
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!