Rynek nieruchomości

Jak ulokować swoje oszczędności - zainwestuj w grunty

Monika Byś
2023-08-31
~7 min
Głosów: 11, średnia ocen: 5
jak ulokować swoje oszczędności

Inwestycja w grunty jest z zasady jedną w najbezpieczniejszych form lokowania kapitału. Istnieje spora szansa, że z upływem lat, wartość nieruchomości wzrośnie. Kupno nieruchomości obarczone jest jednak pewnym ryzykiem, dlatego tak ważna jest jej szczegółowa diagnoza pod kątem wad, uciążliwości, zagrożeń i ograniczeń formalno-prawnych. Sprawdź, w które grunty najlepiej zainwestować. Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić działkę i jak się do tego przygotować. 

 • Inwestowanie w grunty jest bardzo atrakcyjne, jednak pod warunkiem, że wiesz, jak to robić. Jeśli oczekujesz, że kupno jakiejkolwiek działki przyniesie Ci zysk, możesz się rozczarować. 
 • Inwestowanie w grunty może być dobrym sposobem na pomnażanie oszczędności. Jednak, jak każda inwestycja, wiąże się ono z pewnym ryzykiem. Dlatego przed podjęciem decyzji o inwestowaniu w grunty, koniecznie przeanalizuj wszystkie czynniki, które mogą mieć wpływ na Twoją inwestycję. 
 • Podstawową kwestią jeśli chodzi o inwestowanie na rynku nieruchomości jest gruntowne zbadanie samego przedmioty transakcji. Celem diagnozy powinna być analiza inwestycji pod kątem jej opłacalności.
 • Zanim zdecydujesz się na zakup nieruchomości gruntowej, czy to pod inwestycję, czy dla własnych celów, sprawdź czy nie ma ukrytych wad prawnych i fizycznych. Możesz to zrobić w OnGeo.pl

Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości?

Rynek nieruchomości w ostatnich latach przeżywa ciężkie chwile - pandemia, wojna w Ukrainie, niepewna sytuacja gospodarcza i ekonomiczna kraju, wysoka inflacja, podwyżki stóp procentowych, wzrost cen materiałów budowlanych… Mnogość negatywnych czynników sprawia, że trudno jednoznacznie określić, który z nich miał największy wpływ na obecny stan branży budowlanej. 

Niekorzystny trend na rynku nieruchomości ma swoje odbicie w roku 2023. Ceny nieruchomości, w tym zarówno domów, jak i mieszkań, nadal rosną, choć trzeba przyznać, że nieco wolniej niż w 2022 roku. Według wstępnych danych GUS w lipcu 2023 r. ceny produkcji budowlano-montażowej w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku wzrosły o 10,0%, a w porównaniu z czerwcem 2023 r. - o 0,7%.

Rynek mieszkań również prezentuje się niekorzystnie. Deweloperzy oddają do użytkowania coraz mniej mieszkań. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w okresie od stycznia do lipca 2023 roku wydano pozwolenia lub zgłoszono projekty budowlane dla 131,1 tysiąca mieszkań, co stanowi spadek o 32,3% w porównaniu z tym samym okresem w roku 2022. 

Eksperci z którymi rozmawiamy w ramach podcastu Wspólna Przestrzeń są zgodni, że najbezpieczniejszą formą inwestowania na rynku nieruchomości są inwestycje w grunty. 

Zobacz odcinek naszego podcastu “Wspólna Przestrzeń” poświęcony tematowi inwestycji w nieruchomości gruntowe

Jak ulokować swoje oszczędności - zainwestuj w grunty

Inwestowanie w grunty jest bardzo atrakcyjne, jednak pod warunkiem, że wiesz, jak to robić. Jeśli oczekujesz, że kupno jakiejkolwiek działki przyniesie Ci zysk, możesz się rozczarować. Podstawowym czynnikiem mającym wpływ na wartość gruntu jest lokalizacja. Jeśli potrafisz dobrze ocenić potencjał nieruchomości przy uwzględnieniu jej położenia i tę wiedzę wykorzystasz podczas transakcji, zdobędziesz przewagę na rynku, a to w dłuższej perspektywie przyniesie korzyści finansowe. 

Kupno działki to nie wszystko. Aby zyskać, musisz jeszcze zadbać o przekształcenie gruntu rolnego na budowlany i podzielić działki na mniejsze. Czynności te wymagają fachowej wiedzy i doświadczenia. 

Podstawową kwestią jeśli chodzi o inwestowanie na rynku nieruchomości jest gruntowne zbadanie samego przedmioty transakcji. Celem diagnozy powinna być analiza inwestycji pod kątem jej opłacalności.

Inwestując w grunty weź pod uwagę planowaną reformę planistyczną

Do 2026 roku każda gmina będzie musiała obowiązkowo sporządzić własny plan ogólny, który zastąpi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Plan ten stanie się aktem prawa miejscowego, na podstawie którego urzędnicy będą podejmowali decyzje w sprawie przyszłej zabudowy i innych inwestycji. Powodem tej decyzji jest ograniczenie rozproszenia zabudowy mieszkaniowej i walka z patodeweloperką.

Nowelizacja ustawy wprowadzi zatem ograniczenia co do przyszłego usytuowania domów do tzw. obszarów uzupełnienia zabudowy. Istnieje obawa, że kupując grunt pod inwestycje, za dwa lata okaże się, że jest on wyłączony z zabudowy, co spowoduje obniżenie wartości nieruchomości gruntowej. Co ciekawe za obniżenie wartości nieruchomości w skutek wprowadzenia planu ogólnego nie otrzymasz odszkodowania od gminy. Roszczenia odszkodowawcze będą mogły być zgłaszane dopiero po uchwaleniu przez gminę planu miejscowego, który już nie jest obowiązkowy.

Zanim zdecydujesz się na zakup nieruchomości gruntowej sprawdź obszary uzupełnienia zabudowy i dowiedz się, czy po wejściu w życie reformy planistycznej, działka nadal pozostanie budowlana. Możesz to zrobić za darmo korzystając z narzędzia w Geoportalu Krajowym Na Mapie.

Czy inwestowanie w grunty się opłaca?

Myśląc o inwestowaniu w nieruchomości, pierwszym pytaniem jakie nasuwa się na myśl jest: czy to się w ogóle opłaca i ile można zarobić. Problem polega na tym, że na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od ceny gruntu, wspomnianej wcześniej lokalizacji nieruchomości, jej powierzchni, możliwościach zabudowy, potencjalnych zagrożeniach gruntowych i innych. 

Według raportu “Inwestycja w ziemię jako wartość ponadczasowa” z września 2019 roku, roczna stopa zwrotu inwestycji może wynieść nawet 20-30 proc. To dobra wiadomość, jednak należy mieć na uwadze, że taki szacunek będzie możliwy wyłącznie dla bardzo atrakcyjnych nieruchomości, pozbawionych jakichkolwiek wad prawnych i fizycznych. Realny zysk z gruntu wyniesie zatem 1,5-2 proc. w skali roku

Duży wpływ na ostateczną wartość będzie miał wkład, jaki jesteś w stanie wnieść w podniesienie jej atrakcyjności. Mowa tutaj chociażby o doprowadzeniu mediów, wyrównaniu terenu działki, uregulowaniu stanu prawnego, a niekiedy wykonaniu drenaży, wyburzeniu pozostałości po zniszczonych budynkach gospodarczych i innych prac. 

Oszczędności w grunty - od czego zacząć?

Inwestycję w grunty należy dobrze zaplanować i przemyśleć. Musisz przygotować się, że zakup gruntu wiąże się z obserwacją rynku i “polowaniem” na okazję. Pamiętaj, że nie jesteś jedynym potencjalnym inwestorem w okolicy. Istnieje przecież wiele firm, które zajmują się wyłącznie poszukiwaniem gruntów pod inwestycję. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci się przydać w inwestowaniu w grunty:

 • Inwestuj długoterminowo. Grunty to inwestycja długoterminowa, która wymaga czasu, aby przynieść zysk. Nie oczekuj, że od razu staniesz się milionerem;
 • Diwersyfikuj swój portfel. Nie inwestuj wszystkich swoich oszczędności w jeden grunt. Rozdziel swój kapitał na kilka różnych gruntów w różnych lokalizacjach;
 • Bądź przygotowany na ryzyko. Pamiętaj, że każda inwestycja wiąże się z pewnym ryzykiem. W przypadku inwestycji w grunty ryzyko może wynikać np. z niekorzystnych zmian planu zagospodarowania przestrzennego lub z niekorzystnych warunków pogodowych.

Inwestowanie w grunty może być dobrym sposobem na pomnażanie oszczędności. Jednak, jak każda inwestycja, wiąże się ono z pewnym ryzykiem. Dlatego przed podjęciem decyzji o inwestowaniu w grunty, koniecznie przeanalizuj wszystkie czynniki, które mogą mieć wpływ na Twoją inwestycję. Jeśli zastanawiasz się, jak rozpocząć oszczędzanie w grunty, to oto kilka wskazówek.

1. Zrób research

Zanim zaczniesz inwestować w grunty, koniecznie dowiedz się jak najwięcej na ten temat. Przeczytaj artykuły, obejrzyj filmy i porozmawiaj z osobami, które mają doświadczenie w tej dziedzinie. Polecamy np. nasz podcast Wspólna Przestrzeń.

2. Określ swój cel

Zastanów się, po co chcesz inwestować w grunty. Czy chcesz pomnażać oszczędności, czy może potrzebujesz pieniędzy na emeryturę? Odpowiedź na to pytanie pomoże Ci określić, jaki rodzaj gruntów powinieneś kupić i jaką ilość pieniędzy przeznaczyć na tę inwestycję.

3. Wybierz odpowiedni grunt

Przy wyborze gruntu należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak lokalizacja, wielkość, plan zagospodarowania przestrzennego i cena. Warto również sprawdzić, czy grunt ma jakieś ograniczenia, np. nie może być zabudowany lub jest położony w strefie ochronnej.

4. Skonsultuj się z ekspertem

Nie bój się prosić o pomoc. Jeśli nie masz doświadczenia w inwestowaniu w grunty, warto skonsultować się z ekspertem. Doradca finansowy lub analityk rynku nieruchomości będzie w stanie udzielić Ci cennych wskazówek i pomóc Ci wybrać właściwy grunt.

Diagnoza nieruchomości kluczem do sukcesu

Zanim zdecydujesz się na zakup nieruchomości gruntowej, czy to pod inwestycję, czy dla własnych celów, sprawdź czy nie ma ukrytych wad prawnych i fizycznych. Każda dobra diagnoza działki to sprawdzenie co najmniej pięciu podstawowych punktów:

 1. Stanu prawnego nieruchomości, czyli sprawdzenia czy działka nie ma obciążeń, służebności, roszczeń i innych wynikających z badania księgi wieczystej;
 2. Cech fizycznych działki, czyli ukształtowania terenu, nasłonecznienia, ale również kształtu działki i jej podstawowych parametrów geometrycznych, gleby i warunków geologicznych;
 3. Ograniczeń formalno-prawnych, które wynikają chociażby z MPZP, księgi wieczystej, form ochrony przyrody oraz stref ochronnych, ewidencji gruntów i budynków;
 4. Infrastruktury, czyli dostępu do mediów: prądu, gazu, wody, kanalizacji, światłowodu oraz dostępu do drogi publicznej;
 5. Zagrożeń, czyli sprawdzenie, czy działka znajduje się na terenie zalewowym, osuwisku lub strefie nadmiernego osiadania gruntu;
 6. Uciążliwości, czyli np. zanieczyszczenia powietrza, natężenia hałasu, sąsiedztwa miejsc uciążliwych, czy odległości od miejsc użyteczności publicznej.

Do tych cech można dodać również inne informacje, jak m.in. pozwolenia na budowę w okolicy, czas dojazdu i dojścia do obiektów użyteczności publicznej, nasłonecznienie działki oraz zaludnienie.

Szczegółową i specjalistyczną diagnozę nieruchomości dostarczy Ci serwis OnGeo.pl

Zdiagnozuj działkę w OnGeo.pl

Skorzystaj z diagnozy nieruchomości pod kątem jej cech fizycznych, uciążliwości, zagrożeń, ograniczeń formalnoprawnych i innych. 

Raport o terenie to efekt pracy specjalistów z branży geodezji, geologii, architektury i budownictwa. 

To usługa dostępna dla każdego online, umożliwiająca wykonanie automatycznej diagnozy działki. Jest kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy, ograniczenia, uciążliwości i ograniczenia kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut. 

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.