Porady OnGeo

Analiza działki przed zakupem

Paulina Multan
2021-04-15
~5 min
Post zaktualizowany: 2024-05-07
Głosów: 73, średnia ocen: 4.8
analiza działki przed zakupem

Zakup działki to jedna z ważniejszych decyzji w naszym życiu. Szczególnie, jeśli planujemy wybudować na niej dom lub inny budynek. Podejmujemy ją niewiele razy w życiu, dlatego szczególnie na początku tej drogi ciężko się odnaleźć w gąszczu informacji, wytycznych i ograniczeń. Dlatego tak ważna jest analiza działki przed zakupem. Dowiedz się co należy sprawdzić przed zakupem działki.

 • Jeśli kupujesz działkę pod budowę domu, upewnij się że jest to działka budowlana.
 • Poproś sprzedawcę o numer księgi wieczystej, by przez zakupem sprawdzić jej zapisy. Wykluczysz w ten sposób ewentualne obciążenia i hipotekę.
 • Sprawdź przeznaczenie wybranej działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, o ile taki został uchwalony.
 • Wykonaj Raport o Terenie OnGeo.pl - by zaoszczędzić swój czas i pieniądze podczas analizy działki przed zakupem

Analiza działki przed zakupem - sprawdź typ działki

Pozwól sobie pomóc. Pobierz darmową check listę do sprawdzenia przed kupem działki

Marzysz o wybudowaniu domu w idealnej lokalizacji? Postaw na pewność i skorzystaj z checklisty przygotowanej przez doświadczonych ekspertów z OnGeo.pl - lidera rynku z największą bazą danych o nieruchomościach. Nasze raporty o terenie, tworzone w oparciu o tysiące analiz, cieszą się doskonałymi opiniami w Google. 

Pobierz checklistę i uniknij kosztownych błędów!

Planujesz zabudowę na zakupionej działce? Sprawdź czy jest to działka budowlana! Może się okazać, że interesująca Cię działka ma przeznaczenie rolne – wtedy możliwe, że będziesz musieć dokonać jej odrolnienia lub wyłączenia z produkcji rolnej. To dodatkowe koszty, procedury urzędowe, a przede wszystkim Twój czas i zaangażowanie, których nie unikniesz chcąc uzyskać pozwolenie na budowę na takim terenie.

Jeśli działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, sprawdź jej przeznaczenie w tym planie. Upewnij się, że jest zgodna z celem dla którego go kupujesz.

Jeśli planujesz zabudowę jednorodzinną, a obecne przeznaczenie działki jest inne, konieczne będzie wystąpienie o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. 

Informację o miejscowym planie zagospodarowania możesz sprawdzić zamawiając Raport o Terenie OnGeo.pl. 

Analiza działki przed zakupem - znajdź księgę wieczystą

Rozmawiając ze sprzedającym działkę, koniecznie zapytaj go o numer księgi wieczystej. Sprzedawca powinien Ci go podać. Posiadając taki numer możesz bezpłatnie odnaleźć księgę wieczystą dla wybranej przez Ciebie działki w elektronicznym rejestrze Ministerstwa Sprawiedliwości.

W księdze wieczystej znajdziesz tam bardzo istotne informacje na temat obciążeń, roszczeń czy hipoteki.

Z księgi wieczystej dowiesz się:

 • czy sprzedawcą jest właściciel działki,
 • sprawdzisz stan prawny wybranej działki
 • czy występują obciążenia służebnością lub inne roszczenia.

Na jakie działy księgi wieczystej zwrócić uwagę?

Księga wieczysta składa się z 4 działów:

 • Dział I-O oznaczenie nieruchomości
 • Dział I-Sp – spis praw związanych z własnością
 • Dział II – własność
 • Dział III – prawa, roszczenia i ograniczenia
 • Dział IV – hipoteka

Zwróć szczególną uwagę na dział III, w której znajdują się najbardziej niepokojące informacje – prawa, roszczenia i ograniczenia, na przykład postępowania egzekucyjne. Równie ważny jest dział IV, który dotyczy hipoteki. Nabywając nieruchomość  z hipoteką, stajemy się solidarnie odpowiedzialni do wartości nieruchomości za ciążącą hipotekę.

To nie koniec analizy formalnoprawnej dokumentacji, a już wydaje Ci się przytłaczająca?

Firma OnGeo ma na to sposób! Skorzystaj z wygodnego rozwiązania jakim jest Analiza działki w formie raportu o terenie OnGeo. Dzięki niemu w łatwy sposób uzyskasz precyzyjne i szczegółowe informacje o wybranej przez Ciebie nieruchomości.

Co znajduje się w Raporcie o Terenie OnGeo.pl? Wybór należy do Ciebie!

Sam decydujesz o zakresie raportu, a cena uzależniona jest od wybranych przez Ciebie pozycji. Sam kształtujesz ten produkt –zamawiasz tylko to interesujące Cię informacje.

Analiza działki przed zakupem – co jeszcze znajdę w Raporcie OnGeo.pl?

Gdy już przebrnąłeś przez księgę wieczystą oraz MPZP, zwróć uwagę na elementy takie jak:

 • Dostęp do drogi publicznej – W raporcie o terenie Ongeo.pl uzyskasz informację o tym, czy wybrana działka ma dostęp do drogi publicznej, a także takie informacje jak: numer drogi, klasa drogi, nawierzchnia, odległość od analizowanej działki. Jest to o tyle ważne, że jeśli szukasz działki na cele budowlane, taka działa musi mieć dostęp do drogi.
 • Strefy zalewowe – sprawdź czy Twoja działka nie znajduje się w obszarze zagrożonym powodzią. Jeśli tak, masz dwa wyjścia – albo zrezygnować z zakupu, albo negocjować cenę - taka wiedza stawia Cię w lepszym położeniu, gdy dojdzie do rozmów na temat ceny.
Analiza działki przed zakupem - sprawdź typ działki
Analiza działki przed zakupem - sprawdź typ działki
 • Osuwiska – to kolejne zagrożenie które warto sprawdzić zanim kupisz działkę. Z raportu dowiesz się, czy w obrębie wybranego przez Ciebie obszaru i w jego pobliżu znajdują się udokumentowane strefy osuwisk (aktywnych, okresowo aktywnych, nieaktywnych, stref zagrożonych ruchami masowymi).
 • Ograniczenia formalnoprawne – pod tym pojęciem kryje się wiele, np. strefy ochronne wokół terenów zamkniętych, strefy ochronne wokół cmentarzy, strefy oddziaływania lotnisk, formy ochrony przyrody, wydane pozwolenia na budowę – te wszystkie elementy jeśli występują – mogą negatywnie wpływać na kwestię budowy domu. Dlatego upewnij się odpowiednio wcześnie: Czy działka nie jest objęta terenem zamkniętym? Czy działka nie znajduje się w obszarze ochronnym wokół cmentarza? Taki obszar wynosi 150 m od zabudowy. Może być mniejszy jeśli planowany budynek będzie zasilany wodą w wodociągu. Czy działka znajduje się na terenie ochrony przyrody, jak Natura 2000, rezerwat przyrody, park krajobrazowy?
 • Dostępność usług- zapewne im więcej usług w pobliżu, tym lepiej. W końcu praktycznie każdemu zależy na piekarni, bankomacie, aptece, przystanku w dogodnej odległości od zakupionej działki. W raporcie o Terenie znajdziesz informacje o lokalizacji obiektów użyteczności publicznej (POI) w odległości 1 kilometra od wskazanego terenu. Miejsca użyteczności publicznej podzielone zostały na grupy:
 1. szkoła
 2. przedszkole
 3. opieka medyczna
 4. sklep
 5. rozrywka
 6. sport i rekreacja
 7. basen
 8. bank/ bankomat
 9. przystanek
 10. paczkomat

Te oraz wiele innych elementów znajdziesz w Raporcie o terenie Ongeozobacz jak wygląda przykładowy raport o terenie OnGeo.

Avatar: Paulina Multan
Paulina Multan

Redaktorka w serwisie OnGeo.pl