Porady OnGeo

Co sprawdzić przed zakupem domu? Oto najważniejsze elementy!

Paulina Multan
2021-03-09
~4 min
Post zaktualizowany: 2023-12-20
Głosów: 27, średnia ocen: 5
Co sprawdzić przed zakupem domu

Decyzja o zakupie domu została podjęta. Czujesz zarówno podekscytowanie, jak i pewien niepokój. Wątpliwości jest wiele: "Czy procedura zakupu zostanie przeprowadzona pomyślnie? Czy wybiorę dobrze ten jeden wyjątkowy dom? Czy nie pominę ważnego aspektu, który okaże się znamienny dla późniejszego zamieszkania?" Na wszystkie pytania szukasz odpowiedzi. My postaramy się także pomóc.  Z dzisiejszego artykułu dowiesz się co sprawdzić przed zakupem domu

 • Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego otrzymujesz kilkuletnie gwarancje na wyposażenie, instalacje, okna i drzwi, oraz rękojmię.
 • Jeżeli szukasz domu z rynku wtórnego, wybierz się na oglądanie nieruchomości z osobą posiadającą podstawową wiedzę z zakresu budownictwa, która pomoże Ci ocenić stan techniczny budynku.
 • Nie zapomnij o sprawdzeniu księgi wieczystej dla wybranego domu. Właściciel powinien Ci udostępnić odpowiedni numer księgi wieczystej.
 • Zamów Raport o Terenie OnGeo, dzięki któremu dowiesz się najistotniejszych informacji o wybranej przez Ciebie lokalizacji.

Rynek pierwotny a wtórny

Wydaje się, że bezpieczniej kupować u dewelopera. Na pewno większości rzeczy będziemy pewni. Przede wszystkim kupując mieszkanie od dewelopera wiemy, że sama nieruchomość jest stosunkowo nowa, wszelkie instalacje oraz technologie, objęte są gwarancją, a same roboty budowalne podlegają kilkuletniej rękojmi. Projekt budowlany został wykonany w oparciu o współczesne normy budowlane, dlatego nie należy spodziewać się dużych uchybień. Dodatkowo cały proces proceduralny od kilku lat został szczegółowo określony w przepisach prawa, a interesy kupującego zostały zabezpieczone na wypadek nieuczciwych deweloperów.

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, trzeba być już bardziej ostrożnym. Przede wszystkim należy zwrócić ogromną uwagę na stan techniczny budynku. Jeśli za wiele na ten temat nie wiesz, postaraj się znaleźć kogoś kto wie na ten temat więcej niż Ty i powie Ci na co zwrócić uwagę. Pamiętaj, że każde uchybienie, odbiegnięcie od normy, które zauważysz, może być podstawą do negocjacji ceny. Elementy wymagające naprawy, konserwacji, a więc poniesienia od razu dodatkowego kosztu, będzie kolejnym argumentem do zbicia ceny.

Na co zwrócić uwagę? Co sprawdzić przed zakupem domu z rynku wtórnego?

 • Stan instalacji elektrycznej – włącz wszystkie światła, sprawdź napięcie.
 • Ciśnienie wody -  odkręć maksymalnie wszystkie krany.
 • Ciśnienie gazu – odkręć wszystkie palniki i zobacz, z jaką siłą płonie ogień.
 • Szczelność drzwi i okien.
 • Stan podłóg.

Stan prawny

Sprawdź stan prawny. Do tego będziesz potrzebować numeru księgi wieczystej, bo w niej odnajdziesz dane właściciela, formę własności działki i domu, sprawdzisz status i dane nieruchomości. Przeczytasz o prawach, roszczeniach i obciążeniach nieruchomości – o ile takie posiada. Dowiesz się także czy nieruchomość nie jest zadłużona, czy jest obciążona hipoteką.

Uwaga! Jeżeli sprzedający nie będzie chciał podać Ci numeru księgi wieczystej, to znak, że może znajduje się w niej coś o czym sprzedający Cię nie poinformował.

Jak sprawdzić księgę wieczystą dowiesz się z artykułu na Blogu OnGeo!

Jakie dokumenty jeszcze warto przejrzeć?

 • Zaświadczenie o stanie zameldowania nieruchomości.
 • Dokumenty potwierdzające uiszczenie podatków,
 • Pozwolenie na budowę, projekt budowlany

Rejestr pozwoleń na budowę jak sprawdzić wydane pozwolenia na budowę?

Lokalizacja

Analizę lokalizacji i sąsiedztwa rozpocznij od sprawdzenia, czy dla obszaru, na którym znajduje się dom z działką, został uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego. Dzięki niemu, dowiesz się o jakim charakterze tereny będą w Twoim sąsiedztwie, a tym samym, jakiego typu przestrzeni możesz oczekiwać w okolicy.

Przeczytaj post związany z MPZP - Jak sprawdzić MPZP dla działki?

Przydatnym narzędziem do wykonania analizy otoczenia jest zamówienie Audytu dla lokalizacji Ongeo.pl

Dlaczego warto?

W otrzymanym dokumencie uzyskasz skondensowane, oparte na specjalistycznych dokumentach i mapach informacje o interesującym Cię otoczeniu. Dodatkowo poznasz detale, które wpływają na wartość wybranego przez Ciebie domu. Będąc świadomym ewentualnych wad, dysponujesz asem w rękawie w momencie negocjacji ceny zakupu domu. To Twoja przewaga nad sprzedającym.

Istotne elementy Raportu o Terenie OnGeo, ważne z punktu widzenia analizy lokalizacji dla zakupu domu:

Pozwolenia na budowę -Dowiesz się jakie budynki powstają, lub w niedługiej przyszłości będą mogły powstać w wybranej okolicy. Sprawdzisz odległość od Twojego domu, ocenisz uciążliwość prac budowlanych.

Sprawdź wydane pozwolenia na budowę w sąsiedztwie - Raporty o terenie

Formy ochrony przyrody - Szybko uzyskasz informację czy wybrana lokalizacja sąsiaduje z obszarem chronionym (np. park narodowy, park krajobrazowy, obszar Natura 2000, rezerwat przyrody).

Analiza nasłonecznienia – informacja o nasłonecznieniu terenu na którym znajduje się do jest istotna nie tylko ze względu na zaplanowanie w którym miejscu ogrodu będziesz mógł postawić leżaki do opalania. Parametry z tego działu raportu mogą być przydatne jeśli na wybranej przez Ciebie inwestycji znajdują się panele fotowoltaiczne – coraz bardziej popularne w Polsce, lub jeśli zakładasz ich montaż w przyszłości

Zagrożenie powodzią – niesamowicie istotny element przy wybieraniu domu. Nie jest niczym zaskakującym, iż zdarza się, że wydawane są  pozwolenie na budowę na obszarach, które są zagrożone powodzią. Dzięki tej wiedzy będziesz mógł negocjować cenę ze sprzedającym nieruchomość oraz dowiesz się czy w przypadku ubezpieczenia nieruchomości możesz zostać objęty mniej korzystnymi warunkami.

Jak sprawdzić czy teren jest zalewowy – Geoportal OnGeo.pl

Osuwiska – ta wiedza pozwoli Ci wyeliminować ewentualne koszty do pokrycia związane z zabezpieczeniem budynku, lub w przypadku dużego zagrożenia, nawet umożliwi rezygnację z zakupu.

Mapa osuwisk, sprawdź czy na działce znajduje się osuwisko w Geoportalu OnGeo.pl

Zanieczyszczenie – jakość powietrza w Polsce pogarsza się, szczególnie w miesiącach zimowych. W mieście związane jest to z zanieczyszczeniami komunikacyjnymi, a pod miastem i na wsi często ze sposobem opalania w piecach. Kupując dom na pewno warto zbadać jak wyglądają średnioroczne wskaźniki zanieczyszczenia powietrza pyłami PM 2,5 i PM10 w planowanej okolicy.

Dostępność usług POI – otrzymasz zestawienie obiektów użyteczności publicznej dla obszaru o promieniu 1 km od wybranego przez Ciebie miejsca. Niesamowita oszczędność czasu, bo nie musisz wychodzić w teren, by dowiedzieć się gdzie znajduje się najbliższa szkoła, apteka, bankomat, przystanek czy paczkomat.

Zobacz jak w kilka minut pobrać Raport o Terenie OnGeo! Cały proces zajmie zaledwie kilka chwil, a otrzymana dokumentacja pomoże Ci podjąć decyzję o zakupie wymarzonego domu. 

Avatar: Paulina Multan
Paulina Multan

Redaktorka w serwisie OnGeo.pl