Szukasz idealnej działki pod budowę domu? Chcesz kupić nieruchomość pod cele inwestycyjne? Planujesz rozpocząć proces budowlany na posiadanej przez Ciebie posiadłości, ale nie wiesz od czego zacząć? Zamierzasz sprzedać swoją nieruchomość? Dobrze, że tu trafiłeś. W dzisiejszym artykule zaprezentuję jak wykonać automatyczny audyt działki. Jego wygenerowanie nie zajmie więcej niż 5 minut, więc tyle, co przeczytanie tego artykułu.
Automatyczny audyt działki w 5 minut!
- Audyt możesz wykonać dla każdej działki na terenie Polski.
- Sprawdzisz w nim cechy fizyczne wybranej przez Ciebie lokalizacji, prawne, funkcjonalne.
- Ocenisz ryzyka inwestycyjne.
Dlaczego warto wykonać audyt działki przed podjęciem działań inwestycyjnych?
Rozpoczynając swoją przygodę z inwestycjami budowlanymi, musimy się zmierzyć o ogromem kwestii o charakterze proceduralnym, prawnym, a także technicznym. Początki są trudne dla każdego. Nie każdy pasjonuje się tematyką budowlaną lub ma wśród rodziny i przyjaciół znawców tematu. Dlatego rozwiązaniem, który pomoże Ci szczególne w tym pierwszym etapie, jest wykonanie audytu działki – raportu o terenie.
Pozwól sobie pomóc. Pobierz darmową check listę do sprawdzenia przed kupem działki
Marzysz o wybudowaniu domu w idealnej lokalizacji? Postaw na pewność i skorzystaj z checklisty przygotowanej przez doświadczonych ekspertów z OnGeo.pl - lidera rynku z największą bazą danych o nieruchomościach. Nasze raporty o terenie, tworzone w oparciu o tysiące analiz, cieszą się doskonałymi opiniami w Google.
Pamiętaj! Na początku podstawowa kwestia - upewnij się, czy możesz budować na działce, a także jakie masz ograniczenia wobec przyszłej budowy. Czym prędzej poznasz prawne ograniczenia, tym lepiej, bo wcześniej będzie możliwe dokonanie zmiany decyzji, która nie pociągnie za sobą kosztów jej zmiany.
Wiedza uzyskana z audytu działki może przełożyć się nie tylko na oszczędność czasu, ale też pieniędzy.
- Zyskasz informacje, o których sprzedawca działki mógł celowo nie wspomnieć.
- Zdobędziesz informacje, które ułatwią negocjację ceny zakupu.
- Wycenisz własną nieruchomość.
Geoportal Ongeo.pl oferuje usługę kompleksowego audytu wybranej przez Ciebie działki. W kilka chwil otrzymasz rzetelną i dokładną charakterystykę terenu. Wykonanie audytu trwa zaledwie kilka chwil, a zdobyta dzięki niemu wiedza zastąpi godziny Twojego czasu, które musiałbyś poświęcić na żmudne przeglądanie wielu dokumentów planistycznych, czy map.
Przeczytaj także: Jak sprawdzić księgę wieczystą?
W audycie działki znajdziesz między innymi:
Jakie informacje zawiera audyt działki OnGeo?
Informacje zawarte w audycie możemy podzielić na 7 rozbudowanych bloków tematycznych:
1. Cechy terenu
- Parametry geometryczne terenu - informacja o wymiarach działki. Parametr współczynnik kształtu pomoże Ci określić czy Twoja działka ma proporcjonalny kształt, co ma znaczenie przy jej wycenie.
- Położenie nieruchomości - szczegółowe dane dotyczące lokalizacji terenu
- Analiza rodzajów pokrycia terenu - Podstawowe klasy pokrycia terenu w zaznaczonym obszarze oraz w promieniu 200 metrów od jego granic. Dowiesz się o rozmieszczeniu obszarów zabudowanych, terenów zielonych, dróg i zbiorników wodnych.
- Analiza spadków i ekspozycja terenu - dzięki tej informacji sprawdzisz rozkład spadków na mapie i dowiesz się jakie nachylenie występuje na Twojej działce.
2. Infrastruktura
- Dostęp do drogi - sprawdzisz, czy teren wybrany do audytu posiada dostęp do drogi publicznej. Poznasz lokalizację dróg planowanych i w budowie.
- Linie energetyczne - Dowiesz się czy w promieniu 200 metrów od interesującego Cię obszaru znajdują się napowietrzne linie energetyczne.
3. Ograniczenia formalnoprawne
Dzięki tej sekcji zaoszczędzisz wiele godzin, które musiałbyś poświęcić na przeglądanie dokumentów, aktów prawnych, map, planów miejscowych i wiele innych. W
- Pozwolenia na budowę - zebrane informacje na temat wniosków o pozwolenia na budowę w promieniu 200 m od wybranej lokalizacji.
- Strefy ochronne wokół terenów zamkniętych - zanim rozpoczniesz inwestycję warto sprawdzić czy wybrana przez Ciebie działka nie znajduje się w strefie objętej terenami zamkniętymi. Proces inwestycyjny na takim terenie jest mocno ograniczony.
- Strefy ochronne wokół cmentarzy - sprawdzisz odległość cmentarzy od wybranej przez Ciebie lokalizacji. Ważne by sprawdzić czy najbliższy cmentarz znajduje się w odległości minimum 150 m od Twojej inwestycji.
- Strefy oddziaływania lotnisk - Tutaj sprawdzisz czy wybrany teren znajduje się w strefie oddziaływania lotniska:strefa ograniczonego użytkowania
strefa zewnętrzna (lądujące i startujące samoloty). - Formy ochrony przyrody - informacje o formach ochrony przyrody w granicach wybranego terenu (parki narodowe, krajobrazowej, Natura 2000, rezerwaty przyrody, pomniki przyrody).
- Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego - zasięg i przeznaczenie terenu.
- Nieruchomości objęte ochroną zabytków.
Dla obszarów z dostępnymi MPZP otrzymasz pełną nazwę i numer uchwały oraz zaznaczone na mapie granice obowiązujących planów.
Jeśli analizowany teren jest objęty MPZP, dla wybranych obszarów możesz uzyskać informacje o przeznaczeniu i zasadach zagospodarowania terenów wyznaczonych w planie (granice, powierzchnia i udział procentowy dla każdego terenu).
3. Energia słoneczna
- Nasłonecznienie sezonowe -Dowiesz się jakie jest nasłonecznienie terenu oraz nasłonecznienie dachów budynków na wskazanym przez Ciebie terenie. Zobaczysz miejsca do których dociera mała ilość energii słonecznej - obszary zacienione.
4. Zagrożenia i uciążliwości
- Zagrożenie powodzią - oznaczenie na mapach obszarów zagrożonych powodzią, zagrożonych w sytuacji przerwania wału powodziowego.
- Obszary zagrożone stagnacją wody.
- Natężenie hałasu - oznaczenie na mapie poziomu hałasu generowanego przez drogi, lotniska, hałas miejski.
- Osuwiska - dowiesz się czy w obrębie wybranego obszaru znajdują się udokumentowane strefy osuwisk.
- Zanieczyszczenie powietrza - informacje o średniorocznym zanieczyszczeniu pyłami PM 2,5, PM 10.
5. Otoczenie i obiekty użyteczności publicznej
- Dostępność usług (POI) - Informacje o lokalizacji obiektów użyteczności publicznej (POI) w odległości 1 kilometra od wskazanego terenu. Dowiesz się jaka jest dostępność usług użyteczności publicznej w sąsiedztwie wskazanego obszaru. Analizowane dane będą przydatne zarówno w przypadku planowania lokalizacji placówki firmy, jak i miejsca pod budowę domu.
6. Demografia
- Zaludnienie - jeśli planujesz prowadzić lokal usługowy na danym terenie lub szukasz lokalizacji na odludziu, bo lubisz samotność - informacje z tego tematu będą dla Ciebie istotną wskazówką.
Jak wykonać audyt działki OnGeo?
Wejdź na stronę OnGeo.pl/raporty i wygeneruj audyt działki zaledwie w 4 prostych krokach!
1. Wyszukiwarka terenu
- Wpisz adres lub nr działki w oknie wyszukiwarki lub
- Użyj funkcji "Wskaż na mapie" i kliknij konkretną działkę lub kilka sąsiadujących działek za pomocą domyślnie ustawionej funkcji „Wskaż” lub
- Wyznacz granice interesującego Cię obszaru za pomocą opcji „Narysuj”.
2. Generuj raport
- Prześledź listę tematów raportu dostępnych dla wybranej przez Ciebie lokalizacji i ewentualnie odznacz te, których nie potrzebujesz.
- Sprawdź cenę, która aktualizuje się na bieżąco w momencie zaznaczania konkretnych zagadnień raportu.
- Kliknij „Potwierdź”.
- Dokonaj opłaty online.
- Pobierz raport w wygodnej formie, w pliku PDF.
Zobacz jak wygląda przykładowy audyt działki.
Ile kosztuje audyt działki?
Cena usługi zależy od Ciebie. Jest ustalana na podstawie powierzchni wybranego terenu oraz liczby zaznaczonych tematów, które chcesz aby zostały uwzględnione w raporcie. Cena audytu działki pojawi się w lewym dolnym rogu ekranu, po wcześniejszym wybraniu terenu i tematów do raportu.
Jeżeli chcesz sprawdzić cenę za usługę audytu działki OnGeo.pl, skorzystać z dedykowanego do tego celu Cennika.
Uzupełnij potrzebne dane, a system obliczy ostateczny koszt Twojego audytu działki.
Redaktorka w serwisie OnGeo.pl
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!