Logotyp Ongeo.pl
503 392 404
kontakt@ongeo.pl

Audyt energetyczny budynku - czym jest?

Głosów: 86, średnia ocen: 4.8
mock

Audyt energetyczny budynku może być pomocnym narzędziem do zidentyfikowania zjawisk zachodzących w danym budynku oraz określenia dalszego działania, celem optymalizacji kosztowej i energooszczędnej. Dowiedz się więcej na jego temat z dzisiejszego artykułu.

W dzisiejszych czasach rośnie zainteresowanie tematem ekologii. Coraz bardziej popularne stają się domy energooszczędne, czy pasywne. Zwraca się większą uwagę na to, aby budynek w którym mieszkamy, nie zużywał zbyt dużo energii na jego ogrzanie, osiągał jak najmniejsze straty ciepła, a tym samym nie generował wysokich kosztów jego ogrzania.

 • W ramach audytu dowiesz się, jakie masz możliwości zmniejszenie zużycia energii w swoim domu. Uzyskasz informację o ich koszcie oraz opłacalności wykonania.
 • Poszukaj uprawnionego audytora. Możesz go znaleźć na stronie internetowej Zrzeszenia Audytorów Energetycznych (www.zae.org.pl) lub na liście audytorów autoryzowanych przez Krajową Agencję Poszanowania Energii SA (www.kape.gov.pl).
 • Jeśli zamierzasz korzystać z oferowanych programów dofinansowujących inwestycje termomodernizacyjne, sprawdź czy warunkiem zakwalifikowania wniosku, jest przeprowadzenie audytu energetycznego budynku.

Czym jest audyt energetyczny budynku?

Audyt energetyczny to ekspertyza, której celem jest analiza użytkowania energii w danym budynku, a następnie określenie założeń i wytycznych do wykonania jego termomodernizacji. Określa, jakie będą najoptymalniejsze rozwiązania w zakresie osiągnięcia oszczędności energii, a także ze względu na koszt inwestycji i jej opłacalność.

W ramach audytu zostaną zaproponowane konkretne rozwiązania – zarówno techniczne, formalne czy organizacyjne, po zastosowaniu których, zmniejszone zostanie zapotrzebowanie na ciepło budynku oraz zostaną zredukowane koszty jego ogrzania.

Każdy budynek może wymagać różnych sposobów termomodernizacji. Budynki bowiem różnią się pod wieloma względami, dlatego przeprowadzenie audytu pomoże dobrać najbardziej racjonalne rozwiązanie.

Komu zlecić wykonanie audytu energetycznego budynku?

Najlepiej jeśli audyt zostanie wykonany przez uprawnionego audytora. Na rynku jest wiele firm oferujących takie usługi. Samodzielnie można także odszukać rekomendowanych audytorów, których lista publikowana jest przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (www.zae.org.pl) lub na liście audytorów autoryzowanych przez Krajową Agencję Poszanowania Energii SA (www.kape.gov.pl).

Co powinien zawierać audyt energetyczny budynku?

Audytor po zapoznaniu się z dokumentacją budynku (jeżeli taka jest), musi dokonać szczegółowej inwentaryzacji. Zaznajomić się ze stanem ścian, dachu czy okien, zidentyfikować wszystkie usterki, jakie mogą mieć wpływ na utratę ciepła z budynku, poznać wszystkie instalacje zużywające energię (grzewcze, wentylacyjne, klimatyzacyjne, ciepłej wody użytkowej), a także ocenić właściwości cieplne budynku.

W ramach audytu powinny zostać przedstawione koncepcje na zmniejszenie zużycia energii, wraz ich kosztownością i opłacalnością ekonomiczną. Ostatecznie powinny się w nim znaleźć rekomendacje przedstawiające najoptymalniejsze rozwiązania.

Audyt może również prezentować możliwości pozyskania energii z odnawialnych źródeł energii – np. z kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaiczne, instalacji do spalania biomasy).

Wykonaj audyt budynku w Geoportalu OnGeo.pl 

Przydatnym narzędziem w wykonaniu audytu energetycznego może okazać się dla Ciebie Raport o Terenie Ongeo. 

Zamawiając go, dowiesz się między innymi jak intensywne jest nasłonecznienie na interesującym Cię obszarze.

 • Sprawdzisz, gdzie dociera mała ilość energii słonecznej. Zobaczysz ile energii promieniowania słonecznego dociera na 1 m2 interesującej Cię powierzchni.
 • Zweryfikujesz, które miejsca są dobrze, a które źle nasłonecznione.
 • Wytypujesz najlepsze miejsca pod instalacje fotowoltaiczne.

Informacje te są dostępne w Raporcie o terenie, w sekcji Energia słoneczna:

 • Widoczna jest mapa nasłonecznienia wybranego przez Ciebie terenu w określone dni roku (przesilenie letnie, równonoc wiosna/jesień, przesilenie zimowe).
 • Znajdziesz także szczegółowy raport z rozkładu nasłonecznienia na powierzchni w podziale na wysokie, średnie i niskie.
 • Dodatkowo, przedstawione są wartości statystyczne energii słonecznej – maksymalne, średnie oraz najniższe.

Więcej informacji znajdziesz w artykule na Blog OnGeo.pl:

Energia słoneczna – analiza potencjału solarnego w Raporcie o terenie

Kiedy muszę wykonać audyt energetyczny?

Wykonanie audytu energetycznego czasem staje się koniecznością. Często jest warunkiem otrzymania dofinansowania na wykonanie przedsięwzięć termomodernizacyjnych z funduszy środowiskowych i programów strukturalnych, takich jak:

 • programy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
 • programy Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
 • regionalne programy operacyjne,
 • Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko,

Także w przypadku ubiegania się o premię termomodernizacyjną, premię remontową czy premię kompensacyjną, wymagane jest uprzednie przeprowadzenie audytu energetycznego.  Wykonanie audytu energetycznego jest także objęte termomodernizacyjną ulgą podatkową, z której mogą skorzystać właściciele domów.

Warto więc rozważyć wykonanie audytu energetycznego dla swojego budynku. Niewielki nakład poniesiony na wykonanie takiego audytu, okaże się mądrą inwestycją, która zwróci nam się w ciągu kilku lat po jego wykonaniu, dzięki oszczędnościom, jakie zyskamy poprzez zmniejszone wydatki na ogrzewanie.

Zdiagnozuj działkę.

Wyszukaj na mapie!

Wpisz: nazwę gminy, nazwę miejscowości lub dzielnicę oraz numer działki, a następnie wybierz działkę z listy podpowiedzi. Np.: Wieliczka, Mała wieś, 63
Wpisz nazwę gminy, miejscowości, nazwę ulicy, numer adresowy. Np.: Wieliczka, ul. Górnicza 10

Ostatnie artykuły

Komentarze (0)

Brak