Porady OnGeo

Audyt energetyczny budynku - czym jest?

Paulina Multan
2020-10-29
~4 min
Post zaktualizowany: 2023-09-26
Głosów: 257, średnia ocen: 4.9
audyt-energetyczny-budynku

Audyt energetyczny budynku to ocena jego zapotrzebowania na energię i identyfikacja obszarów, w których można ją zmniejszyć. Audyt przeprowadza się zarówno dla budynków mieszkalnych, jaki i usługowych i przemysłowych. Jest szczególnie przydatnym narzędziem, jeśli zamierzasz sprawdzić zużycie energii elektrycznej w domu i szukasz sposobu na poprawę efektywności energetycznej. Skorzystaj z najnowszej oferty OnGeo.pl i zamów audyt online na stronie senerg.pl.

  • W ramach audytu dowiesz się, jakie masz możliwości zmniejszenie zużycia energii w swoim domu. Uzyskasz informację o ich koszcie oraz opłacalności wykonania.
  • Jeśli zamierzasz korzystać z oferowanych programów dofinansowujących inwestycje termomodernizacyjne, sprawdź czy warunkiem zakwalifikowania wniosku, jest przeprowadzenie audytu energetycznego budynku.
  • Aplikacja Senerg to mobilna aplikacja, dzięki której zamówisz świadectwo charakterystyki energetycznej online dla swojej nieruchomości.

Czym jest audyt energetyczny budynku?

Audyt energetyczny, zwany również audytem cieplnym, to ekspertyza, której celem jest określenie najbardziej optymalnych rozwiązań, technicznych, formalnych i organizacyjnych, po zastosowaniu których zostanie zmniejszone zapotrzebowanie na ciepło budynku a także zostaną zredukowane koszty jego ogrzewania. Audyt składa się z szeregu złożonych działań, takich jak:

  • Inspekcja budynku, czyli przeprowadzenie oględzin budynku w celu określenia jego stanu technicznego, izolacji termicznej, systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji;
  • Obliczenia energetyczne, czyli analiza danych zebranych podczas inspekcji w celu określenia zapotrzebowania budynku na energię;
  • Rekomendacje, czyli opracowywanie propozycji działań, które pozwolą na zmniejszenie zużycia energii

Wynikiem audytu energetycznego jest dokument ze szczegółowym opisem stanu budynku i jego parametrów. W opisie znajdą się dane dotyczące systemu ogrzewania, podgrzewania wody użytkowej, izolacji przegród - ścian dachów, a także stolarki otworowej - drzwi i okien. 

Ekspertyza jest wymagana, jeśli zamierzasz starać się o dofinansowanie na termomodernizację i skorzystać z finansowania na zasadach określonych w Ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków z dnia 21 listopada 2008 roku.

Zamów świadectwo energetyczne budynku w portalu senerg.pl

Aplikacja Senerg to mobilna aplikacja, dzięki której zamówisz świadectwo charakterystyki energetycznej online dla swojej nieruchomości.

Zajrzyj na stronę senerg.pl i zamów usługę dla sobie

Senerg to profesjonalna usługa świadczona przez wykwalifikowany zespół ekspertów i inżynierów, którzy na co dzień specjalizują się w tworzeniu świadectw charakterystyki energetycznej. Specjaliści mogą poszczycić się rozległą wiedzą i bogatym doświadczeniem w obszarach energetyki, budownictwa, nieruchomości oraz informatyki. 

Decydując się na skorzystanie z senerg.pl otrzymasz gwarancję najwyższej jakości. Świadectwem tego jest ponad 1200 zadowolonych klientów oraz ponad 1800 wygenerowanych świadectw energetycznych.

Co powinien zawierać audyt energetyczny budynku?

Audytor po zapoznaniu się z dokumentacją budynku (jeśli taka istnieje), musi dokonać szczegółowej inwentaryzacji. Sprawdzić stan ścian, dachu i okien, zidentyfikować wszystkie usterki, jakie mogą mieć wpływ na utratę ciepła z budynku, poznać wszystkie instalacje zużywające energię (grzewcze, wentylacyjne, klimatyzacyjne, ciepłej wody użytkowej), a także ocenić właściwości cieplne budynku.

W ramach audytu powinny zostać przedstawione koncepcje na zmniejszenie zużycia energii wraz ich kosztorysem i opłacalnością ekonomiczną. Ostatecznie powinny się w nim znaleźć rekomendacje przedstawiające najoptymalniejsze rozwiązania.

Audyt może również prezentować możliwości pozyskania energii z odnawialnych źródeł energii, czyli np. z kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, pompy ciepła czy instalacji do spalania biomasy.

Czym różni się audyt energetyczny od świadectwa charakterystyki energetycznej budynków?

Audyt energetyczny i świadectwo charakterystyki energetycznej to dwa różne dokumenty, które służą do oceny efektywności energetycznej budynków.

Audyt energetyczny to ocena zapotrzebowania na energię budynku i identyfikacja obszarów, w których można ją zmniejszyć. Jest to proces złożony, który obejmuje szereg działań. Natomiast świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa klasę energetyczną budynku. Klasa energetyczna budynku jest określana na podstawie zużycia energii na ogrzanie, chłodzenie, wentylację i oświetlenie. Świadectwo charakterystyki energetycznej jest wymagane w przypadku sprzedaży lub wynajmu budynku.

Różnice między audytem energetycznym a świadectwem charakterystyki energetycznej przedstawia poniższa tabela. 

Cecha

Audyt energetyczny

Świadectwo energetyczne

CelOcena zapotrzebowania na energię budynku i identyfikacja obszarów, w których można ją zmniejszyćOkreślenie klasy energetycznej budynku
ZakresSzeroki, obejmuje ocenę stanu technicznego budynku, izolacji termicznej, systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacjiOgraniczony, obejmuje jedynie zużycie energii na ogrzanie, chłodzenie, wentylację i oświetlenie
FormaRaport zawierający analizę i rekomendacjeDokument zawierający klasę energetyczną budynku
ObowiązkowośćNieobowiązkoweObowiązkowe w przypadku sprzedaży lub wynajmu budynku

Tab.1. Różnice pomiędzy świadectwem charakterystyki energetycznej a audytem energetycznym.

Kiedy muszę wykonać audyt energetyczny?

Wykonanie audytu energetycznego czasem staje się koniecznością. Często jest warunkiem otrzymania dofinansowania na wykonanie przedsięwzięć termomodernizacyjnych z funduszy środowiskowych i programów strukturalnych, takich jak:

  • Program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej;
  • Program Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej;
  • Regionalne programy operacyjne;
  • Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko.

W przypadku ubiegania się o premię termomodernizacyjną, premię remontową czy premię kompensacyjną, wymagane jest uprzednie przeprowadzenie audytu energetycznego. Wykonanie audytu energetycznego jest także objęte termomodernizacyjną ulgą podatkową, z której mogą skorzystać właściciele domów.

Warto więc rozważyć wykonanie audytu energetycznego dla swojego budynku. Niewielki nakład poniesiony na wykonanie takiego audytu, okaże się mądrą inwestycją, która zwróci nam się w ciągu kilku lat po jego wykonaniu, dzięki oszczędnościom, jakie zyskamy poprzez zmniejszone wydatki na ogrzewanie.

Avatar: Paulina Multan
Paulina Multan

Redaktorka w serwisie OnGeo.pl