News

Zamów świadectwo energetyczne budynku w portalu senerg.pl

Monika Byś
2023-09-26
~3 min
Głosów: 13, średnia ocen: 4.8
senerg

Skorzystaj z serwisu senerg.pl i zamów świadectwo charakterystyki energetycznej dla Twojego domu, mieszkania lub lokalu użytkowego. Dowiedz się, jak zredukować swoje rachunki za prąd, zaoszczędzić energię i zarządzać swoim śladem węglowym.

 • Aplikacja Senerg to serwis, dzięki któremu zamówisz świadectwo charakterystyki energetycznej online dla swojej nieruchomości.
 • Senerg.pl to profesjonalna usługa świadczona przez cały zespół ekspertów i inżynierów, którzy na co dzień zajmują się sporządzaniem świadectw charakterystyki energetycznej.
 • Świadectwo energetyczne budynku to dokument informujący o efektywności energetycznej danego budynku. Określa roczne zapotrzebowanie na energię niezbędną do użytkowania budynku.
 • Zgodnie z nowelizacją ustawy o charakterystyce energetycznej budynków z 2023 roku, świadectwo charakterystyki energetycznej jest wymagane przy każdej sprzedaży i wynajmie.  Za nieposiadanie świadectwa grozi grzywna do 5 tys. zł

Senerg.pl, czyli profesjonalna usługa do zarządzania energią

Senerg to serwis, dzięki któremu zamówisz świadectwo charakterystyki energetycznej online dla swojej nieruchomości.

Zajrzyj na stronę senerg.pl i zamów usługę dla siebie

Senerg nie jest kolejną platformą obsługiwaną przez komputer, a profesjonalną usługą świadczoną przez cały zespół ekspertów i inżynierów, którzy na co dzień zajmują się sporządzaniem świadectw charakterystyki energetycznej. Nasi eksperci mogą pochwalić się wiedzą i ogromnym doświadczeniem w dziedzinach energetyki, budownictwa, nieruchomości i informatyki. Dlatego powierzając nam zadanie sporządzenia certyfikatu energetycznego, klient dostaje gwarancję najwyższej jakości

O jakości świadczonych usług świadczy ponad 1200 zadowolonych klientów i ponad 1800 wygenerowanych świadectw energetycznych.

synerg.pl  - zamów świadectwo energetyczne online
senerg.pl  - zamów świadectwo energetyczne online

Jak zamówić świadectwo energetyczne w senerg.pl?

Zamówienie świadectwa energetycznego można zrealizować w trzech prostych krokach:

 1. Wypełnij formularz. Wypełnienie wszystkich pól i załączenie rzutów obiektu jest niezbędne do najszybszego wykonania usługi. Wypełniając formularz podajesz:
  • dane kontaktowe: e-mail, numer telefonu,
  • dane adresowe domu, mieszkania lub lokalu użytkowego: miejscowość, ulica, kod pocztowy, numer budynku,
  • podstawowe dane domu: całkowita powierzchnia użytkowa, wysokość pomieszczeń, rok oddania do użytkowania, rodzaj okien i drzwi zewnętrznych,
  • sposób ogrzewania m.in. źródło i sposób ogrzewania, rodzaj zainstalowanych grzejników, dane o instalacji,
  • źródło pozyskiwania ciepłej wody m.in. źródło i sposób ogrzewania, inne dane o instalacji,
  • rodzaj wentylacji w pomieszczeniach.
 2. Sfinalizuj zamówienie. Złóż zamówienie i dokonaj opłaty. Koszt usługi zależy od rodzaju nieruchomości i wynosi:
  • mieszkanie - 275 zł,
  • dom - 430 zł,
  • lokal użytkowy - 440 zł.
 3. Otrzymaj świadectwo. W ciągu kilku dni od zgłoszenia* zamówienia otrzymasz gotowe do wydruku oraz podpisane przez audytora świadectwo charakterystyki energetycznej.

*Średni czas realizacji zamówienia wynosi 48 godzin, czyli dwa dni robocze.

Czym jest świadectwo energetyczne budynku?

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, zwane także certyfikatem energetycznym lub po prostu świadectwem energetycznym, to dokument informujący o efektywności energetycznej danego budynku. Określa roczne zapotrzebowanie na energię niezbędną do użytkowania budynku lub jego części, w tym ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a w przypadku budynków niemieszkalnych, również oświetlenia.

Na podstawie wartości energii pierwotnej, od 2024 r. planowane jest wprowadzenie następujących klas energetycznych budynków:

Klasy energetyczne budynków, które będą obowiązywały od 2024 roku
Klasy energetyczne budynków, które będą obowiązywały od 2024 roku

W świadectwie energetycznym zawarte są informacje dotyczące zużycia energii przez budynek oraz emisji gazów cieplarnianych. Dokument ten zawiera ocenę energetyczną, która określa, jak ekologiczny i oszczędny energetycznie jest dany budynek. Celem wprowadzenia świadectwa charakterystyki energetycznej jest promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budynkach.

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat od dnia jego sporządzenia, chyba że zostały przeprowadzone roboty budowlano-instalacyjne, w wyniku których zmianie uległa charakterystyka energetyczna budynku lub części budynku (np. wymiana okien, wymiana źródła ciepła, docieplenie budynku).

Dlaczego potrzebujesz świadectwa energetycznego budynku?

Oto kilka powodów, dla których potrzebujesz świadectwa energetycznego:

 • Obowiązek prawny. Zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków, które weszło w życie 28 kwietnia 2023 roku, świadectwo charakterystyki energetycznej jest wymagane przy każdej sprzedaży i wynajmie nieruchomości, w tym wynajmie krótkoterminowym. Za nieposiadanie świadectwa grozi grzywna do 5 tys. zł;
 • Ocena efektywności energetycznej. Świadectwo energetyczne pozwala na ocenę efektywności energetycznej budynku. Dzięki temu możesz dowiedzieć się, ile energii zużywa Twój dom lub mieszkanie i w jaki sposób możesz ją zaoszczędzić;
 • Zakończenie budowy i pozwolenie na użytkowanie. Wraz ze zmianą przepisów powstał również obowiązek dołączania kopii świadectwa energetycznego do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie;
 • Uzyskanie dofinansowania. Świadectwo energetyczne jest wymagane przy ubieganiu się o dofinansowanie na inwestycje w efektywność energetyczną. Jednym z nich jest program "Moje ciepło".
Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.