News

Za świadectwo energetyczne zapłacisz znacznie więcej

Monika Byś
2023-06-20
~3 min
Post zaktualizowany: 2023-09-25
Głosów: 17, średnia ocen: 5
za świadectwo energetyczne zapłacisz znacznie więcej

Od 28 kwietnia każda osoba, która zamierza sprzedać lub wynająć nieruchomość, czy to dom jednorodzinny, czy lokal mieszkalny, musi obowiązkowo posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej. Jeśli ktoś nie zrobił tego na początku roku, zakładając, że certyfikat jest ważny przez 10 lat, o ile nie dokonał żadnych zmian mających wpływ na zużycie energii w lokalu lub domu, to teraz musi liczyć się z wysokimi kosztami. 

  • Od 28 kwietnia osoby sprzedające lub wynajmujące nieruchomość muszą posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej.
  • Brak przedłożenia świadectwa energetycznego w ciągu 14 dni od podpisania aktu notarialnego powoduje wadę prawną umowy, która może być podważona sądownie.
  • Koszty wystawienia świadectwa charakterystyki energetycznej wzrosły po wejściu w życie nowelizacji ustawy, co może wiązać się z wysokimi wydatkami, często przekraczającymi ustalone przez ustawodawcę kwoty.

Przy zawieraniu umowy sprzedaży lub najmu, jest zobowiązana do przekazania tego dokumentu lub jego kopii drugiej stronie umowy. Wcześniej istniał teoretyczny obowiązek posiadania świadectwa, ale w praktyce dotyczyło to głównie przypadków, gdy kupujący lub najemca żądali takiego dokumentu.

Zamów świadectwo energetyczne budynku w portalu senerg.pl

Aplikacja Senerg to mobilna aplikacja, dzięki której zamówisz świadectwo charakterystyki energetycznej online dla swojej nieruchomości.

Zajrzyj na stronę senerg.pl i zamów usługę dla sobie

Senerg to profesjonalna usługa świadczona przez wykwalifikowany zespół ekspertów i inżynierów, którzy na co dzień specjalizują się w tworzeniu świadectw charakterystyki energetycznej. Specjaliści mogą poszczycić się rozległą wiedzą i bogatym doświadczeniem w obszarach energetyki, budownictwa, nieruchomości oraz informatyki. 

Decydując się na skorzystanie z senerg.pl otrzymasz gwarancję najwyższej jakości. Świadectwem tego jest ponad 1200 zadowolonych klientów oraz ponad 1800 wygenerowanych świadectw energetycznych.

Brak posiadania certyfikatu energetycznego może mieć poważne konsekwencje

Oprócz pouczenia od notariusza i możliwości nałożenia grzywny, nieprzedstawienie świadectwa energetycznego w ciągu maksymalnie 14 dni od podpisania aktu notarialnego powoduje wadę prawną tego aktu, co oznacza, że umowa może zostać podważona sądownie. Jest to szczególnie poważny problem dla kupującego.

Za świadectwo energetyczne zapłacisz znacznie więcej

Dodatkowo, przy sprzedaży lub wynajmie mieszkania, pojawiają się dodatkowe koszty. Nic więc dziwnego, że większość osób planujących taką transakcję, świadoma nowego obowiązku, decyduje się na wykonanie audytu energetycznego i sporządzenie świadectwa. 

Jednak problem polega na tym, że jeśli ktoś nie zrobił tego na początku roku, zakładając, że certyfikat jest ważny przez 10 lat, o ile nie dokonał żadnych zmian mających wpływ na zużycie energii w lokalu lub domu, to teraz musi liczyć się z wysokimi kosztami. 

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy, cena wystawienia świadectwa charakterystyki energetycznej wzrosła, co jednak nie powinno być zaskoczeniem. Ustawodawca zakładał, że cena nie przekroczy 300 zł dla lokalu mieszkalnego i 1200 zł dla domu, ale w praktyce część właścicieli nieruchomości musi się przygotować na wyższe wydatki. 

Ceny często zależą od lokalizacji, rodzaju lokalu, wieku budynku oraz posiadanej przez właściciela dokumentacji nieruchomości. Na przykład, w Warszawie koszt wystawienia świadectwa dla lokalu mieszkalnego wynosi od 500 do 600 zł, czyli dwukrotnie więcej, niż zakładał ustawodawca. W innych dużych miastach stawki są podobne.

Źródło: bezprawnik.pl

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.