News

Świadectwo energetyczne już obowiązuje

Monika Ojczyk
2023-04-28
~3 min
Post zaktualizowany: 2023-09-25
Głosów: 5, średnia ocen: 5
Świadectwo energetyczne już obowiązuje

Od 28 kwietnia 2023 roku - w związku z nowelizacją przepisów ustawy o charakterystyce energetycznej budynków wchodzi w życie nowy obowiązek dla właścicieli domów - świadectwo energetyczne. Dokument określa zapotrzebowanie na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z eksploatacją budynku, a za jego brak grożą surowe kary. 

  • Od 28 kwietnia 2023 roku każdy inwestor będzie zobowiązany do załączenia świadectwa charakterystyki energetycznej do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie budynku.
  • Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat od momentu jego sporządzenia.
  • Koszt przygotowania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku wynosi od 150 zł do nawet 1000 zł. Wszystko zależy od rodzaju nieruchomości. A

Od piątku, 28 kwietnia, właściciele nieruchomości będą musieli przedstawiać świadectwo energetyczne, m.in. w przypadku sprzedaży, a także wynajmu nieruchomości. Za brak dokumentu będzie grozić kara grzywny do 5 tys. zł. 

Zamów świadectwo energetyczne budynku w portalu senerg.pl

Aplikacja Senerg to mobilna aplikacja, dzięki której zamówisz świadectwo charakterystyki energetycznej online dla swojej nieruchomości.

Zajrzyj na stronę senerg.pl i zamów usługę dla sobie

Senerg to profesjonalna usługa świadczona przez wykwalifikowany zespół ekspertów i inżynierów, którzy na co dzień specjalizują się w tworzeniu świadectw charakterystyki energetycznej. Specjaliści mogą poszczycić się rozległą wiedzą i bogatym doświadczeniem w obszarach energetyki, budownictwa, nieruchomości oraz informatyki. 

Decydując się na skorzystanie z senerg.pl otrzymasz gwarancję najwyższej jakości. Świadectwem tego jest ponad 1200 zadowolonych klientów oraz ponad 1800 wygenerowanych świadectw energetycznych.

Świadectwo energetyczne jest dokumentem opisującym budynek pod kątem zużycia energii. Posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej jest ustanowione w prawie europejskim w celu propagowania budownictwa efektywnego energetycznie oraz podnoszenia świadomości społecznej dotyczącej możliwości uzyskania oszczędności energii w budynkach. Dzięki świadectwu każdy właściciel, a także najemca i użytkownik budynku może w przybliżeniu sprawdzić, a następnie ograniczyć roczne zapotrzebowanie na energię w domu. W konsekwencji przyczyni się to do zmniejszenia kosztów eksploatacji budynku

Od 28 kwietnia 2023 roku każdy inwestor będzie zobowiązany do załączenia świadectwa charakterystyki energetycznej do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie budynku

Wyłączenie obowiązku będzie dotyczyć budynków mieszkalnych o powierzchni zabudowy do 70 metrów kwadratowych, jeśli wykorzystujemy istniejący budynek (lub lokal) „na własny użytek” i nie zamierzamy go sprzedawać lub wynajmować

Ile jest ważne świadectwo energetyczne?

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat od momentu jego sporządzenia. Przed upływem okresu ważności świadectwo energetyczne należy odnowić. Jeśli w tym czasie przeprowadziłeś/aś prace budowlano-instalacyjne, mające wpływ na charakterystykę energetyczną, np. zmieniłeś/aś źródło ogrzewania domu, należy ponownie wykonać audyt energetyczny

Jaki jest koszt sporządzenia świadectwa energetycznego?

Dla pojedynczych mieszkań to wydatek od 150 zł. Z kolei sporządzenie takiego dokumentu dla domów to koszt od 300 do 500 zł. Jednak w przypadku wielorodzinnych budynków mogą wchodzić w grę znacznie większe sumy.

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. dane wprost z ewidencji gruntów i budynków, informacje o uciążliwościach, wadach fizycznych i formalno-prawnych działki, a także sprawdzisz geologiczne warunki budowlane.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Ojczyk
Monika Ojczyk

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.