Logotyp Ongeo.pl
503 392 404
kontakt@ongeo.pl

Bez świadectwa energetycznego nie sprzedasz nieruchomości

Głosów: 2, średnia ocen: 5
mock

Nadchodzi rewolucja w nieruchomościach, która spowoduje, że znacznie trudniej będzie sprzedać starsze nieruchomości. Wszystko przez wymagane świadectwo energetyczne, które od kwietnia będzie obowiązywać wszystkich właścicieli nieruchomości. 

  • Rząd wprowadza obowiązek posiadania świadectwa energetycznego budynku. Od kwietnia 2023 r. każdy właściciel domu lub mieszkania będzie musiał mieć świadectwo energetyczne, za które trzeba będzie zapłacić.
  • Istnieje obawa, że od kwietnia 2023 r. bez świadectwa energetycznego nie będzie można sprzedać nieruchomości. 
  • Świadectwo energetyczne jest dokumentem opisującym budynek pod kątem zużycia energii. Obecnie świadectwo charakterystyki energetycznej muszą posiadać budynki jednorodzinne wybudowane po 1 stycznia 2009 r. 

Rząd wprowadza obowiązek posiadania świadectwa energetycznego budynku. Od kwietnia 2023 r. każdy właściciel domu lub mieszkania będzie musiał mieć świadectwo energetyczne, za które trzeba będzie zapłacić. Istnieje obawa, że od kwietnia br. bez świadectwa energetycznego nie będzie można sprzedać nieruchomości. Obawy są uzasadnione, a dotyczą przede wszystkich starszych nieruchomości, które nie spełniają najnowszych norm dotyczących termoizolacji. 

Teoretycznie przepisy wchodzą w życie w złagodzonej formie. Pierwsza wersja regulacji zakładała całkowity zakaz sprzedaży nieruchomości w przypadku braku posiadania świadectwa. Jednak takiemu rozwiązaniu sprzeciwili się już notariusze. 

Obecnie na właścicieli, którzy nie dopełnią obowiązku sporządzenia certyfikatu energetycznego, mają być nałożone jedynie kary administracyjne.

O nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane, która wprowadza obowiązek sporządzenia świadectwa energetycznego dla domów pisaliśmy w artykule:

Czym jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne jest dokumentem opisującym budynek pod kątem zużycia energii. Obecnie świadectwo charakterystyki energetycznej muszą posiadać budynki jednorodzinne wybudowane po 1 stycznia 2009 r. Okazuje się jednak, że rząd planuje to zmienić. Sejm przegłosował już ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Nowelizacja dostosuje polskie przepisy do prawa UE. W rezultacie świadectwo charakterystyki energetycznej będzie musiał posiadać każdy budynek – zarówno jednorodzinny, jak i wielorodzinny.

Źródło: money.pl 

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Monika Ojczyk

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.

Zdiagnozuj działkę.

Wyszukaj na mapie!

Wpisz: nazwę gminy, nazwę miejscowości lub dzielnicę oraz numer działki, a następnie wybierz działkę z listy podpowiedzi. Np.: Wieliczka, Mała wieś, 63
Wpisz nazwę gminy, miejscowości, nazwę ulicy, numer adresowy. Np.: Wieliczka, ul. Górnicza 10

Ostatnie artykuły

Komentarze (0)

Brak