News

Bez świadectwa energetycznego nie sprzedasz nieruchomości

Monika Byś
2023-01-26
~2 min
Post zaktualizowany: 2023-09-25
Głosów: 15, średnia ocen: 5
bez świadectwa energetycznego nie sprzedasz nieruchomości

Nadchodzi rewolucja w nieruchomościach, która spowoduje, że znacznie trudniej będzie sprzedać starsze nieruchomości. Wszystko przez wymagane świadectwo energetyczne, które od kwietnia będzie obowiązywać wszystkich właścicieli nieruchomości. 

  • Rząd wprowadza obowiązek posiadania świadectwa energetycznego budynku. Od kwietnia 2023 r. każdy właściciel domu lub mieszkania będzie musiał mieć świadectwo energetyczne, za które trzeba będzie zapłacić.
  • Istnieje obawa, że od kwietnia 2023 r. bez świadectwa energetycznego nie będzie można sprzedać nieruchomości. 
  • Świadectwo energetyczne jest dokumentem opisującym budynek pod kątem zużycia energii. Obecnie świadectwo charakterystyki energetycznej muszą posiadać budynki jednorodzinne wybudowane po 1 stycznia 2009 r. 

Rząd wprowadza obowiązek posiadania świadectwa energetycznego budynku. Od kwietnia 2023 r. każdy właściciel domu lub mieszkania będzie musiał mieć świadectwo energetyczne, za które trzeba będzie zapłacić. Istnieje obawa, że od kwietnia bez świadectwa energetycznego nie będzie można sprzedać nieruchomości. Obawy są uzasadnione, a dotyczą przede wszystkich starszych nieruchomości, które nie spełniają najnowszych norm dotyczących termoizolacji. 

Teoretycznie przepisy wchodzą w życie w złagodzonej formie. Pierwsza wersja regulacji zakładała całkowity zakaz sprzedaży nieruchomości w przypadku braku posiadania świadectwa. Jednak takiemu rozwiązaniu sprzeciwili się już notariusze. 

Obecnie na właścicieli, którzy nie dopełnią obowiązku sporządzenia certyfikatu energetycznego, mają być nałożone jedynie kary administracyjne.

Zamów świadectwo energetyczne budynku w portalu senerg.pl

Aplikacja Senerg to mobilna aplikacja, dzięki której zamówisz świadectwo charakterystyki energetycznej online dla swojej nieruchomości.

Zajrzyj na stronę senerg.pl i zamów usługę dla sobie

Senerg to profesjonalna usługa świadczona przez wykwalifikowany zespół ekspertów i inżynierów, którzy na co dzień specjalizują się w tworzeniu świadectw charakterystyki energetycznej. Specjaliści mogą poszczycić się rozległą wiedzą i bogatym doświadczeniem w obszarach energetyki, budownictwa, nieruchomości oraz informatyki. 

Decydując się na skorzystanie z senerg.pl otrzymasz gwarancję najwyższej jakości. Świadectwem tego jest ponad 1200 zadowolonych klientów oraz ponad 1800 wygenerowanych świadectw energetycznych.

Czym jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne jest dokumentem opisującym budynek pod kątem zużycia energii. Obecnie świadectwo charakterystyki energetycznej muszą posiadać budynki jednorodzinne wybudowane po 1 stycznia 2009 r. Okazuje się jednak, że rząd planuje to zmienić. 

Sejm przegłosował już ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Nowelizacja dostosuje polskie przepisy do prawa UE. W rezultacie świadectwo charakterystyki energetycznej będzie musiał posiadać każdy budynek – zarówno jednorodzinny, jak i wielorodzinny.

Źródło: money.pl 

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.