News

Świadectwo energetyczne również dla właścicieli mieszkań

Monika Byś
2022-10-07
~2 min
Post zaktualizowany: 2023-09-25
Głosów: 21, średnia ocen: 5
świadectwo energetyczne

Świadectwo energetyczne jest dokumentem opisującym budynek pod kątem zużycia energii. Niedawno informowaliśmy o obowiązku sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej każdego budynku indywidualnego i wielorodzinnego. Teraz wiemy już, że obowiązek dotknie również właścicieli mieszkań. 

  • Sejm przegłosował ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Nowelizacja dostosuje polskie przepisy do prawa UE. W rezultacie świadectwo charakterystyki energetycznej będzie musiał posiadać każdy budynek – zarówno jednorodzinny, jak i wielorodzinny.
  • Nowe przepisy mają wejść w życie w ciągu 6 miesięcy od dnia publikacji. Na razie jednak ustawa musi zostać przyjęta przez Senat, a później – podpisana przez prezydenta.

O nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane, która wprowadza obowiązek sporządzenia świadectwa energetycznego dla domów pisaliśmy w artykule:

Świadectwo energetyczne jest dokumentem opisującym budynek pod kątem zużycia energii. Obecnie świadectwo charakterystyki energetycznej muszą posiadać budynki jednorodzinne wybudowane po 1 stycznia 2009 r. Okazuje się jednak, że rząd planuje to zmienić. 

Sejm przegłosował już ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Nowelizacja dostosuje polskie przepisy do prawa UE. W rezultacie świadectwo charakterystyki energetycznej będzie musiał posiadać każdy budynek – zarówno jednorodzinny, jak i wielorodzinny.

Zamów świadectwo energetyczne budynku w portalu senerg.pl

Aplikacja Senerg to mobilna aplikacja, dzięki której zamówisz świadectwo charakterystyki energetycznej online dla swojej nieruchomości.

Zajrzyj na stronę senerg.pl i zamów usługę dla sobie

Senerg to profesjonalna usługa świadczona przez wykwalifikowany zespół ekspertów i inżynierów, którzy na co dzień specjalizują się w tworzeniu świadectw charakterystyki energetycznej. Specjaliści mogą poszczycić się rozległą wiedzą i bogatym doświadczeniem w obszarach energetyki, budownictwa, nieruchomości oraz informatyki. 

Decydując się na skorzystanie z senerg.pl otrzymasz gwarancję najwyższej jakości. Świadectwem tego jest ponad 1200 zadowolonych klientów oraz ponad 1800 wygenerowanych świadectw energetycznych.

Świadectwo energetyczne dla mieszkań

Wydawało by się, że w przypadku budynków wielorodzinnych świadectwem będzie musiał zająć się zarządca. Teraz okazuje się jednak, że niekoniecznie. Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, w niektórych sytuacjach za świadectwo energetyczne dla mieszkań w budynku wielorodzinnym zapłacą właściciele tych mieszkań.

Wyszło to na jaw podczas debaty wiceministra rozwoju i technologii Piotra Uścińskiego z senatorami. Jak poinformował wiceminister, jeśli obywatel będzie wynajmować mieszkanie, będzie musiał sporządzić dla tego lokalu świadectwo charakterystyki energetycznej – i samodzielnie pokryć jego koszty. Nie będzie mógł w takiej sytuacji liczyć na zarządcę. Podobnie będzie w przypadku, gdy mieszkanie będzie chciał sprzedać.

Wiceminister zaznaczył jednocześnie, że jeśli właściciel lokalu nie będzie miał zamiaru wynajmować go lub sprzedawać, sporządzanie osobnego świadectwa charakterystyki energetycznej dla danego mieszkania nie będzie konieczne.

Nowe przepisy mają wejść w życie w ciągu 6 miesięcy od dnia publikacji. Na razie jednak ustawa musi zostać przyjęta przez Senat, a później – podpisana przez prezydenta. Można zatem spodziewać się, że nowelizacja zacznie obowiązywać pod koniec pierwszej połowy przyszłego roku.

Źródło: DGP, Interia

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.