Rewizja dyrektywy UE ma znacząco przyspieszyć termomodernizację i eliminację paliw kopalnych w budynkach. Plan wprowadzenia dyrektywy wymaga jednak powstania krajowych planów renowacji budynków. Jednym z celów jest wprowadzenie do 2025 roku certyfikatów energetycznych budynków według skali A-G. Problem w tym, że Polska już ma opóźnienia w wdrażaniu tego systemu.
Polska ma problem we wdrożeniu systemu klas energetycznych budynków
Rewizja dyrektywy UE stanowiącej część pakietu “Fit fot 55” w sprawie efektywności energetycznej budynków ma na celu przyspieszenie procesu termomodernizacji oraz eliminację stosowania paliw kopalnych w sektorze budownictwa. W ramach tych planów, każde państwo członkowskie musi opracować krajowy plan renowacji budynków, który określi strategię modernizacji infrastruktury mieszkaniowej.
Obowiązkowa skala efektywności energetycznej budynków
Nowe przepisy wymagają renowacji najmniej efektywnych budynków. Budynki użyteczności publicznej muszą zainstalować instalacje słoneczne do 2030 roku. Budynki zeroemisyjne będą standardem od 2030 roku.
Jedną z kluczowych zmian jest wprowadzenie jednolitej skali oceny efektywności energetycznej budynków od A do G. W Polsce ocena efektywności budynków według zharmonizowanej skali A-G miała zacząć obowiązywać od 2025 roku. Dzisiaj wiemy, że takie tempo zmian jest niemożliwe do zrealizowania.
informuje biuro prasowe MRiT
Przewidywany termin wejścia w życie został określony w przedmiotowym wykazie prac legislacyjnych MRiT na I kwartał 2026 r.
Strategia renowacji zakłada modernizacje nawet 2,4 mln budynków do 2030 roku. Polska stawia sobie cel wycofania węgla i gazu do 2040 roku, choć wciąż instaluje nowe kotły węglowe.
Co z dotacjami na termomodernizację budynków?
Dotacje na termomodernizację będą nadal dostępne do końca 2025 roku, ale skupią się na instalacjach hybrydowych. Istniejące programy wsparcia cieszą się popularnością, ale brakuje wsparcia doradczego.
Wsparcie dla mieszkańców budynków wielorodzinnych jest ograniczone, co utrudnia termomodernizację. Potrzebne są lepiej ukierunkowane wsparcie i nowe rozwiązania, np. wspólnoty dla seniorów.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!