News

Będzie podział budynków na klasy energetyczne

Monika Byś
2023-06-20
~2 min
Post zaktualizowany: 2023-09-25
Głosów: 19, średnia ocen: 5
podział budynków na klasy energetyczne

Krajowa Agencja Poszanowania Energii (KAPE) przedstawiła propozycje klasyfikacji budynków mieszkalnych zgodnie z wymogami unijnej dyrektywy EPBD, w ramach inicjatywy mającej na celu głęboką termomodernizację. Jedną ze zmian jest podział budynków na klasy energetyczne.

  • Krajowa Agencja Poszanowania Energii (KAPE) zaprezentowała propozycje podziału budynków mieszkalnych na klasy energetyczne, od A do G, zgodnie z wymogami unijnej dyrektywy EPBD.
  • Klasa A ma być przyznawana budynkom o zerowej emisji CO2 ze spalania paliw kopalnych na miejscu.
  • Do 2033 roku planowane jest zmodernizowanie budynków należących do klas G, F i E, a następnie kolejnych, zgodnie z założeniami dyrektywy.

Propozycje te obejmują podział budynków na klasy energetyczne od A do G

Propozycja podziału na klasy energetyczne budynków /senerg.pl/
Propozycja podziału na klasy energetyczne budynków /senerg.pl/

Klasa A zostanie przyznana budynkom, które emitują zerową ilość CO2 związanej z paleniem paliw kopalnych na miejscu. Dr Arkadiusz Węglarz z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej oraz KAPE, w programie "Money.pl Polska w UE", wyjaśnił, że zgodnie z dyrektywą, do 2033 roku planowane jest przeprowadzenie modernizacji budynków oznaczonych jako klasy G, F i E, a następnie kolejnych.

Zamów świadectwo energetyczne budynku w portalu senerg.pl

Aplikacja Senerg to mobilna aplikacja, dzięki której zamówisz świadectwo charakterystyki energetycznej online dla swojej nieruchomości.

Zajrzyj na stronę senerg.pl i zamów usługę dla sobie

Senerg to profesjonalna usługa świadczona przez wykwalifikowany zespół ekspertów i inżynierów, którzy na co dzień specjalizują się w tworzeniu świadectw charakterystyki energetycznej. Specjaliści mogą poszczycić się rozległą wiedzą i bogatym doświadczeniem w obszarach energetyki, budownictwa, nieruchomości oraz informatyki. 

Decydując się na skorzystanie z senerg.pl otrzymasz gwarancję najwyższej jakości. Świadectwem tego jest ponad 1200 zadowolonych klientów oraz ponad 1800 wygenerowanych świadectw energetycznych.

Klasyfikacja G obejmuje tzw. "wampiry energetyczne", czyli budynki charakteryzujące się wysokim zużyciem energii, których mieszkańcy często doświadczają niedostatku komfortu termicznego. 

Warto przypomnieć, że Polska jest jednym z ostatnich krajów w Unii Europejskiej, który jeszcze nie wprowadził klasyfikacji energetycznej dla budynków mieszkalnych. Ministerstwo Rozwoju pracuje nad tym zagadnieniem.

Źródło: money.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.