Porady OnGeo

Kiedy jest potrzebne świadectwo energetyczne?

Monika Byś
2023-11-09
~3 min
Głosów: 10, średnia ocen: 5
kiedy jest potrzebne świadectwo energetyczne

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku to dokument zawierający informacje dotyczące ilości energii potrzebnej do zaspokajania potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub jego części. Dzięki świadectwu dowiesz się, jak najlepiej oszczędzić na energii w domu. Sprawdź, kiedy jest potrzebne świadectwo energetyczne i jak je zdobyć.

 • Świadectwo energetyczne nie będzie wymagane, jeśli korzystasz z nieruchomości na własny użytek.
 • Od 28 kwietnia 2023 roku świadectwo energetyczne jest obowiązkowe m.in. jeśli zamierzasz sprzedać lub wynająć budynek lub jego część lub jeśli zamierzasz starać się o pozwolenie na użytkowanie budynku. 
 • Aplikacja Senerg to mobilna aplikacja, dzięki której zamówisz świadectwo charakterystyki energetycznej online dla swojej nieruchomości.

Kiedy jest potrzebne świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne nie będzie wymagane, jeśli korzystasz z nieruchomości na własny użytek. Dokument będzie jednak stanowić podstawę do rozważań na temat ograniczenia zużycia energii, którą wykorzystujesz np. do ogrzewania domu lub przygotowania wody użytkowej. Dlatego nawet, jeśli korzystasz z budynku lub mieszkania wyłącznie dla własnych celów, warto zamówić świadectwo dla swojego domu.

W Polsce świadectwo energetyczne jest obowiązkowe, jeśli:

 1. Zamierzasz sprzedać lub wynająć budynek lub jego część. Świadectwo charakterystyki energetycznej jest wymagane przy każdej sprzedaży i wynajmie nieruchomości, w tym wynajmie krótkoterminowym. Za nieposiadanie świadectwa grozi grzywna do 5 tys. zł. W przypadku sprzedaży budynku świadectwo powinno być dołączone do aktu notarialnego. Natomiast w przypadku wynajmu budynku świadectwo powinno być dołączone do umowy najmu;
 2. Starasz się o dofinansowanie. Świadectwo energetyczne jest wymagane przy ubieganiu się o dofinansowanie na inwestycje w poprawę efektywności energetycznej, np. w programie "Moje ciepło";
 3. Dom lub jego część budowano po 28 kwietnia 2023 roku*. Świadectwo musi być wystawione przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie budynku lub przed złożeniem zawiadomienia o zakończeniu budowy;
 4. Budynek poddano modernizacji. Świadectwo musi być wystawione po zakończeniu modernizacji.

*W przypadku budynków, które zostały wybudowane przed 28 kwietnia 2023 roku, obowiązek posiadania świadectwa energetycznego dotyczy tylko budynków, które są sprzedawane lub wynajmowane.

Zamów świadectwo energetyczne budynku w portalu senerg.pl

Aplikacja Senerg to mobilna aplikacja, dzięki której zamówisz świadectwo charakterystyki energetycznej online dla swojej nieruchomości.

Zajrzyj na stronę senerg.pl i zamów usługę dla sobie

Senerg to profesjonalna usługa świadczona przez wykwalifikowany zespół ekspertów i inżynierów, którzy na co dzień specjalizują się w tworzeniu świadectw charakterystyki energetycznej. Specjaliści mogą poszczycić się rozległą wiedzą i bogatym doświadczeniem w obszarach energetyki, budownictwa, nieruchomości oraz informatyki. 

Zamów świadectwo energetyczne w sererg.pl
Zamów świadectwo energetyczne w sererg.pl

Decydując się na skorzystanie z senerg.pl otrzymasz gwarancję najwyższej jakości. Świadectwem tego jest ponad 1200 zadowolonych klientów oraz ponad 1800 wygenerowanych świadectw energetycznych.

Kiedy nie trzeba mieć świadectwa energetycznego?

Z konieczności wykonania świadectwa energetycznego zwolnione są budynki:

 • Wykorzystywane na własny użytek, które nie są sprzedawane ani wynajmowane;
 • Objęte przepisami o ochronie zabytków oraz opiece nad zabytkami;
 • Pełniące rolę miejsc kultu i działalności religijnej;
 • Mieszkalne, które są użytkowane powyżej 4 miesięcy w ciągu roku, czyli np. domki letniskowe użytkowne w sezonie letnim;
 • Przemysłowe i gospodarcze, które nie są wyposażone w instalacje zużywające energię (z wyjątkiem instalacji oświetlenia wbudowanego);
 • Gospodarstwa rolne, dla których wskaźnik EP nie przekracza 50 kWh/m2/rok

Jak długo jest ważne świadectwo energetyczne?

Świadectwo charakterystyki energetycznej obowiązuje przez 10 lat od daty jego wydania. Przed zakończeniem tego okresu konieczne jest poddanie dokumentu procedurze odnowienia. Jeśli w międzyczasie przeprowadzono jakiekolwiek prace budowlano-instalacyjne, które mogły wpłynąć na charakterystykę energetyczną, na przykład zmieniono źródło ogrzewania domu, konieczne będzie wykonanie nowego świadectwa.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne?

Koszt przygotowania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku waha się od 400 zł do 1000 zł. Najwyższe stawki obowiązują w większych miastach. Jednak cena za certyfikat zależy od różnych czynników, takich jak wielkość i przeznaczenie budynku, stopień skomplikowania jego bryły i konstrukcji, oraz rodzaj systemu ogrzewania.

W aplikacji senerg.pl oferujemy znacznie bardziej atrakcyjne ceny - jedynie 430 zł za świadectwo energetyczne dla domu i 275 zł za certyfikat mieszkania.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.