News

Centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków nie działa

Monika Byś
2023-05-09
~3 min
Post zaktualizowany: 2023-11-17
Głosów: 17, średnia ocen: 5
Centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków

Od 28 kwietnia 2023 roku każdy inwestor jest zobowiązany do załączenia świadectwa charakterystyki energetycznej do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie budynku. Bez świadectwa energetycznego nie sprzedasz również nieruchomości. Niestety centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków nie działa. Resort rozwoju uspokaja, że problemy techniczne są chwilowe. 

  • Nie działa centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków. Ministerstwo Rozwoju i Technologii uspokaja. Na stronie internetowej resortu rozwoju czytamy, że utrudnienia potrwają do 22 maja br. 
  • Świadectwa energetyczne będą mogły być bowiem wykorzystywane, np. przy transakcjach sprzedaży i najmu nieruchomości. 
  • Jeżeli właściciel nieruchomości nie posiada świadectwa, a chciałby je uzyskać po 28 kwietnia, to dopóki rejestr nie ruszy, nie będzie miał takiej możliwości. 

Od 28 kwietnia 2023 roku każdy inwestor jest zobowiązany do załączenia świadectwa charakterystyki energetycznej do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie budynku. Wyłączenie obowiązku dotyczy jednak budynków mieszkalnych o powierzchni zabudowy do 70 metrów kwadratowych, jeśli wykorzystujemy istniejący budynek (lub lokal) „na własny użytek” i nie zamierzamy go sprzedawać lub wynajmować. 

Okazuje się, że centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków nie działa. 

Komunikat ze strony centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków - strona MRiT
Komunikat ze strony centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków - strona MRiT

Ministerstwo Rozwoju i Technologii uspokaja i jak tłumaczy:

MRiT w odpowiedzi na pytanie o niedziałający CRCEB

W ostatnich dniach prowadzone były prace serwisowe, dlatego dostęp był utrudniony. Obecnie mogą jeszcze pojawiać się przejściowe problemy z dostępem do niektórych funkcjonalności rejestru, ale mają one wyłącznie charakter krótkoterminowy.

Za brak świadectwa grozi grzywna do 5 tys. złotych.

Zamów świadectwo energetyczne budynku w portalu senerg.pl

Aplikacja Senerg to mobilna aplikacja, dzięki której zamówisz świadectwo charakterystyki energetycznej online dla swojej nieruchomości.

Zajrzyj na stronę senerg.pl i zamów usługę dla sobie

Senerg to profesjonalna usługa świadczona przez wykwalifikowany zespół ekspertów i inżynierów, którzy na co dzień specjalizują się w tworzeniu świadectw charakterystyki energetycznej. Specjaliści mogą poszczycić się rozległą wiedzą i bogatym doświadczeniem w obszarach energetyki, budownictwa, nieruchomości oraz informatyki. 

Decydując się na skorzystanie z senerg.pl otrzymasz gwarancję najwyższej jakości. Świadectwem tego jest ponad 1200 zadowolonych klientów oraz ponad 1800 wygenerowanych świadectw energetycznych.

Czym jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który zawiera informacje dotyczące ilości energii potrzebnej do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub jego części. Dane pochodzące ze świadectwa odnoszą się do zużycia energii na potrzeby ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia oraz oświetlenia - w przypadku budynków niemieszkalnych.

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. dane wprost z ewidencji gruntów i budynków, informacje o uciążliwościach, wadach fizycznych i formalno-prawnych działki, a także sprawdzisz geologiczne warunki budowlane.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.