Analiza inwestycji

Co powinieneś wiedzieć o swojej działce?

Monika Byś
2023-01-11
~6 min
Post zaktualizowany: 2024-05-07
Głosów: 35, średnia ocen: 5
co powinieneś wiedzieć o swojej działce

Zastanawiałeś/aś się kiedyś, czym wyróżnia się Twoja działka na tle innych w okolicy? Poznaj sekrety swojej działki dzięki nowoczesnej technologii mapowej. Sprawdź, czy posiada MPZP i jakie jest jej przeznaczenie w planie miejscowym oraz czy znajduje się na obszarze chronionego krajobrazu lub w strefie zalewowej. Dowiedz się, czy jest uzbrojona i jaka jest jej klasa gleby. Pozwól, że sprawdzimy Twoją działkę za Ciebie - jesteśmy ekspertami od diagnozy nieruchomości. Witaj OnGeo.pl!

 • Bez względu na to, co zamierzasz zrobić z własną działką, warto wiedzieć, jaki skarb już posiadasz. Do tego przyda Ci się diagnoza nieruchomości, która odkryje wszystkie sekrety Twojej działki.
 • Diagnoza to szczegółowe dane o nieruchomości, czyli m.in. informacje o stanie prawnym, cechach fizycznych, ograniczeniach prawnych i formalnych, danych o działce, uciążliwościach, zagrożeniach. Dane te wpływają na wartość nieruchomości oraz określają jej wady i zalety.
 • Sprawdziliśmy Twoją działkę, więc wiemy, jakie zagrożenia, uciążliwości i ograniczenia kryje.

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem działki - punkt dla Ciebie - już na starcie wiedz, że masz prawdziwy skarb. W czasach kryzysu mieszkaniowego, drożyzny, szalejącej inflacji, wojny w Ukrainie i katastrofy klimatycznej, samo posiadanie nieruchomości świadczy o Twoim dobrobycie. Nic, tylko się cieszyć! Teraz to od Ciebie zależy, co z nią zrobisz. Możesz ją sprzedać, wybudować na niej dom, wydzierżawić lub przepisać na dzieci i rodzinę. Bez względu jednak na to, czy zamierzasz robić z nią cokolwiek, czy jednak czekasz na "lepsze czasy", warto wiedzieć, jaki skarb już posiadasz. Do tego przyda Ci się diagnoza nieruchomości, która odkryje wszystkie sekrety Twojej działki.

Co powinieneś wiedzieć o swojej działce?
Co powinieneś wiedzieć o swojej działce?

Na czym miałaby polegać taka diagnoza? Przede wszystkim trzeba sprawdzić stan prawny nieruchomości, czyli zbadać księgę wieczystą. Później sprawdź, czy posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp) i ewentualnie, jakie jest jej przeznaczenie w mpzp. Dalej dowiedz się, czy leży na terenie zalewowym, osuwiskowym, w strefie ochronnej lub w obszarze zasięgu jakiejś uciążliwości, np. w sąsiedztwie terenów kolejowych lub drogi szybkiego ruchu. Check-lista do sprawdzenia może być naprawdę długa. Zobacz, czym charakteryzuje się dobra diagnoza nieruchomości.

Co sprawdzić przed zakupem działki - lista

Nie ryzykuj podczas zakupu działki. Skorzystaj z naszej szczegółowej listy rzeczy do sprawdzenia, opracowanej na podstawie naszego niezrównanego doświadczenia oraz analizy tysięcy raportów o terenie dla klientów. Jako portal ongeo.pl, jesteśmy znani ze staranności i dokładności naszych danych o nieruchomościach. Zaufaj nam, abyś mógł podejmować decyzje z pełnym zaufaniem.

POBIERZ CHECK-LISTĘ PRZED ZAKUPEM DZIAŁKI

Co powinieneś wiedzieć o swojej działce?

Bez względu na to, co zamierzasz zrobić ze swoją nieruchomością - sprzedać, ulokować kapitał, przepisać na bliskich, wydzierżawić, wybudować na niej dom, czy zostawić odłogiem - powinieneś/aś mieć o niej chociażby podstawową wiedzę. Co to znaczy? Chodzi o zbiór informacji o: stanie prawnym, cechach fizycznych, ograniczeniach prawnych i formalnych, danych o działce, uciążliwościach, zagrożeniach - które wpływają na wartość nieruchomości oraz określają jej wady i zalety.

Każda dobra diagnoza działki to sprawdzenie co najmniej pięciu podstawowych punktów:

 1. Stan prawny nieruchomości, czyli sprawdzenie czy działka nie posiada obciążeń, służebności, roszczeń i innych wynikających z badania księgi wieczystej;
 2. Cechy fizyczne działki, czyli ukształtowanie terenu, nasłonecznienie, ale również kształt działki i jej podstawowe parametry geometryczne, gleba i warunki geologiczne;
 3. Ograniczenia formalno-prawne, czyli takie które wynikają chociażby z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, księgi wieczystej, form ochrony przyrody oraz stref ochronnych, ewidencji gruntów i budynków;
 4. Infrastruktura, czyli dostęp do mediów: prąd, gaz, woda, kanalizacja, światłowód oraz dostęp do drogi publicznej;
 5. Zagrożenia, czyli np. sprawdzenie, czy działka znajduje się na terenie zalewowym lub osuwisku;
 6. Uciążliwości, czyli np. zanieczyszczenia powietrza, natężenia hałasu, sąsiedztwa miejsc uciążliwych, czy odległości od miejsc użyteczności publicznej.

Do tych cech można by dodać również inne informacje, jak m.in. pozwolenia na budowę w okolicy, czas dojazdu i dojścia do obiektów użyteczności publicznej, nasłonecznienie działki oraz zaludnienie. Tak naprawdę wszystko zależy od własnych potrzeb.

Po co Ci wiedza o własnej działce?

Wiedza o swojej działce pozwoli Ci poznać nieruchomość od strony fachowej, dzięki czemu sam stajesz się specjalistą od swojej ziemi. Wartość sentymentalna do ziemi jest oczywiście bardzo ważna, ale warto uzbroić się także w wiedzę merytoryczną. Jeśli otrzymałeś/aś ziemię w spadku, warto sprawdzić, jaki skarb już posiadasz i co możesz z nim zrobić. Analiza działki stanie się załącznikiem do dokumentacji o działce, która w przyszłości być może stanie się własnością Twoich dzieci.

Poznaj nas! Czym jest Raport o Terenie?

Raport o Terenie OnGeo.pl to nie surowe dane, z których nadal nic nie będziesz wiedział. To zaawansowany serwis umożliwiający gruntowną, automatyczną diagnozę działki pod kątem jej unikalnych cech terenu, wad, uciążliwości, zagrożeń i ograniczeń formalno-prawnych.

Raport wygenerujesz samodzielnie, proces zamówienia i generowania trwa zaledwie 5 minut.

OnGeo.pl tworzą specjaliści z wielu branż - geodeci, geologowie, architekci, planiści, geoinformatycy i programiści. Gwarantujemy, że spędziliśmy całe miesiące, a nawet lata, nad najlepszą wizualizacją wielu danych przestrzennych. Dzięki temu jesteśmy pewni, że Raport o Terenie to usługa na najwyższym poziomie

W OnGeo.pl nie musisz wybierać między dostępnymi pakietami, bo sam wybierasz za co płacisz. Do wyboru masz aż 30 dostępnych tematów, a zapewniamy Cię, że to nie koniec. Dbamy nie tylko o ciągłą aktualizację danych, ale również o ciągłe rozszerzanie oferty. 

Zobacz jak samodzielnie pobrać Raport dla działki

Co zawiera Raport o Terenie OnGeo.pl?

 1. CECHY TERENU:
  • Lokalizacja geograficzna działki według współrzędnych geodezyjnych (długość, szerokość i wysokość geograficzna) oraz administracyjną, czyli - województwo, powiat, gmina, obręb ewidencyjny, numery działek;
  • Geometria działki, czyli długość, szerokość, obwód, powierzchnia, współczynnik kształtu działki;
  • Granice działki na tle mapy satelitarnej; 
  • Dane z ewidencji gruntów i budynków, czyli dane o powierzchni urzędowej, grupie rejestrowej, identyfikatorze działki, klasie bonitacyjnej.
 2. OGRANICZENIA FORMALNOPRAWNE:
  • Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego - nazwa, numer uchwały, granice MPZP,
  • Przeznaczenie terenu według MPZP - granice, powierzchnia i procentowy udział dla każdego terenu,
  • Najnowsze pozwolenia na budowę - wnioski i pozwolenia na budowę;
  • Pozwolenia na budowę od 2018 r. - wnioski o pozwolenia na budowę, decyzje administracyjne;
  • Analiza zabudowy;
  • Formy ochrony przyrody i pomniki przyrody w sąsiedztwie 1 km,
  • Nieruchomości objęte ochroną zabytków, które wpisane są do rejestru zabytków w promieniu 200 m od działki,
  • Obszary ochrony archeologicznej,
  • Strefy ochronne wokół cmentarzy, terenów zamkniętych, turbin wiatrowych i uzdrowisk;
  • Strefy oddziaływania lotnisk.
 3. INFRASTRUKTURA:
  • Dostęp do drogi - analiza dostępności działki do drogi publicznej;
  • Planowane drogi w okolicy - informacje o planowanych inwestycjach drogowych;
  • Napowietrzne linie energetyczne i lokalizacja transformatorów i głównych punktów zasilających;
  • Dostęp do światłowodu oraz zasięg sieci i dane dostawcy oraz możliwą do uzyskania prędkość;
  • Uzbrojenie terenu w media.
 4. ZAGROŻENIA I UCIĄŻLIWOŚCI:
  • Zagrożenie powodzią oraz obszary zagrożone powodzią od wód gruntowych z rozliczeniem udziału powierzchni działki w poszczególnych strefach, a także jej odległości od stref;
  • Obszary zagrożone stagnacją wody;
  • Analiza osiadania terenu;
  • Strefy osuwisk i ruchów masowych z rozliczeniem udziału powierzchni działki w poszczególnych strefach lub jej odległości od stref;
  • Średniodobowe, skumulowane natężenie hałasu pochodzenia antropogenicznego z rozliczeniem udziału powierzchni działki w poszczególnych strefach natężenia hałasu wyrażonego w decybelach;
  • Miejsca, obiekty i urządzenia potencjalnie uciążliwe;
  • Lokalizacja wyrobów zawierających azbest;
  • Średnioroczne zanieczyszczenie powietrza pyłami PM2,5 i PM10 w odniesieniu do obowiązujących norm.
 5. GEOLOGIA TERENU:
  • Geologiczne warunki budowlane, czyli skład geologiczny terenu, a dla wybranych obszarów w Polsce także Geologiczno-inżynierskie warunki budowlane i głębokość wód podziemnych;
  • Mapa hydrogeologiczna Polski;
  • Surowce mineralne.
 6. ENERGIA SŁONECZNA:
  • Nasłonecznienie sezonowe - informacje o ilości energii słonecznej jaka dociera na 1 m2 powierzchni.
 7. OTOCZENIE I OBIEKTY UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ:
  • Analizę otoczenia i obiekty użyteczności publicznej;
  • Analizę zasięgu czasu dojazdu i dojścia, w których dowiesz się ile czasu zajmie Ci dotarcie do celu samochodem, a ile pieszo.
 8. DANE LOKALNE:
  1. Zaludnienie, czyli liczba ludności zamieszkujących w statystycznym 1 km², w którym znajduje się działka oraz liczba ludności w sąsiedztwie 50 km²;
  2. Stawki podatku od nieruchomości w obecnym roku.
 9. DANE ŹRÓDŁOWE GIS - dane dodatkowe, dla specjalistów branżowych np.: architektów, urbanistów, geodetów. Dane obsługiwane przez specjalistyczne oprogramowanie typu GIS/CAD.
Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.