Analiza inwestycji

Ponad 30 informacji o każdej działce w Polsce. Sprawdź swoją nieruchomość

Monika Byś
2022-12-23
~8 min
Post zaktualizowany: 2024-05-07
Głosów: 43, średnia ocen: 4.8
informacje o działce

Zastanawiałeś się kiedyś, jakie sekrety kryje Twoja działka? Odkryj jej prawdziwą wartość dzięki nowoczesnej technologii! Pewnie myślisz, że to dużo kosztuje? Nic bardziej mylnego - w OnGeo.pl przygotowaliśmy dla Ciebie ponad 30 szczegółowych informacji o Twojej działce, a cały raport kosztuje mniej niż średniej wielkości zakupy w sklepie. 

  • Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwiająca wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy, ograniczenia, uciązliwości i ograniczenia kryje działka.
  • Informacja pozyskana z Raportu o Terenie jest około 10 razy tańsza i nawet 100 razy szybsza do uzyskania w porównaniu z innymi technikami, w tym tradycyjną. Za pełny Raport zapłacisz tyle, ile za średniej wielkości zakupy w popularnym supermarkecie.
  • Sprawdziliśmy Twoją działkę, więc wiemy, jakie zagrożenia, uciążliwości i ograniczenia kryje.

Stań się specjalistą od własnej działki i zleć jej profesjonalne badanie. Sam będziesz zaskoczony, jakich informacji o Twojej nieruchomości dostarczy Ci błyskawiczna analiza danych przestrzennych. Myślisz, że to wiele kosztuje, a na wyniki będziesz musiał czekać kilka dni? Wcale nie, bo od teraz dzięki zaawansowanej technologii GIS dostaniesz ponad 30 danych o działce w zaledwie 5 minut, a całość może kosztować mniej niż świąteczny prezent. 

Check-lista rzeczy do sprawdzenia przed kupnem działki

Zanim kupisz działkę, sięgnij po kompleksową checklistę od OnGeo.pl - lidera rynku z największą bazą danych o nieruchomościach. Nasza checklista, opracowana w oparciu o doświadczenie z realizacji tysięcy raportów o terenie dla klientów, pomoże Ci sprawdzić wszystkie aspekty, które mogą mieć wpływ na wartość i funkcjonalność działki.

POBIERZ CHECK-LISTĘ PRZED ZAKUPEM DZIAŁKI

Poznajmy się! Czym jest Raport o Terenie?

Raport o Terenie OnGeo.pl to nie surowe dane, z których nadal nic nie będziesz wiedział. To zaawansowany serwis umożliwiający gruntowną, automatyczną diagnozę działki pod kątem jej unikalnych cech terenu, wad, uciążliwości, zagrożeń i ograniczeń formalno-prawnych. OnGeo.pl tworzą specjaliści z wielu branż - geodeci, geologowie, architekci, planiści, geoinformatycy i programiści. W swoim zespole mamy nawet biologa, leśnika i dziennikarkę :). Gwarantujemy, że spędziliśmy całe miesiące, a nawet lata, nad najlepszą wizualizacją wielu danych przestrzennych. Dzięki temu jesteśmy pewni, że Raport o Terenie to usługa na najwyższym poziomie

W OnGeo.pl nie musisz wybierać między dostępnymi pakietami, bo sam wybierasz za co płacisz. Do wyboru masz aż 30 dostępnych tematów, a zapewniamy Cię, że to nie koniec. Dbamy nie tylko o ciągłą aktualizację danych, ale również o ciągłe rozszerzanie oferty. 

Ile to kosztuje?

Aby jak najlepiej zwizualizować Ci koszty za Raport o Terenie, podzieliliśmy tematy na wersję - podstawową, rozszerzoną (nazwaliśmy ją Standard) i pełną (Premium). Zobacz poniżej, jakie informacje dostaniesz i ile to będzie kosztować.

Cena za Raport o Terenie - wersja podstawowa, standardowa i pełna
Cena za Raport o Terenie - wersja podstawowa, standardowa i pełna

Zdiagnozuj swoją działkę z OnGeo.pl

Sprawdź sam, jak to działa. Zdiagnozujmy przykładową działkę wspólnie. Zrób to samo dla własnej nieruchomości, a przekonasz się, jakie sekrety skrywa

Wybrałam działkę 258/1 w Krakowie [zobacz lokalizację na mapie]. Działka należy do jednoosobowej spółki Skarbu Państwa (grupa rejestrowa 3) i leży przy ulicy Zygmunta Starego w dzielnicy Krowodrza. Naszą diagnozę podzielmy na 6 części:

  1. Cechy terenu, czyli wszystko o powierzchni nieruchomości;
  2. Ograniczenia formalno-prawne, czyli wszystko o danych ewidencyjnych i przestrzennych;
  3. Infrastruktura, czyli uzbrojenie w media i dostęp do drogi;
  4. Zagrożenia i uciążliwości;
  5. Energia słoneczna, czyli nasłonecznienie sezonowe;
  6. Dane lokalne
Wybrana działka w Krakowie, OnGeo.pl
Wybrana działka w Krakowie, OnGeo.pl

1. Cechy terenu - lokalizacja i geometria terenu

W temacie lokalizacja i geometria terenu sprawdzisz podstawowe informacje o wybranej działce. Otrzymasz nie tylko prostą mapę z zaznaczoną działką, ale mapę ewidencyjną na tle ortofotomapy satelitarnej z zaznaczonymi wymiarami działki, a także - czego nie znajdziesz w innych portalach - współrzędne punktów załamania granicy działki. Dane te mogą przydać się podczas rozgraniczenia lub ustalenia przebiegu granic nieruchomości. 

Dodatkowo dzięki Raportowi porównasz powierzchnię urzędową działki z powierzchnią terenową (pamiętaj, że w uzasadnionych przypadkach, powierzchnia ta może się nieznacznie różnić [link do artykułu na ten temat]). Zwróć uwagę, że w przypadku analizowanej działki w Krakowie, powierzchnie te również się nie zgadzają. W Raportach o Terenie dostaniesz także informacje o grupie własności, czyli dowiesz się która grupa rejestrowa jest właścicielem i władającym nieruchomości. 

Powierzchnia urzędowa z EGIB, a powierzchnia terenowa, OnGeo.pl
Powierzchnia urzędowa z EGIB, a powierzchnia terenowa, OnGeo.pl

2. Ograniczenia formalno-prawne

Sprawdźmy, jakie ograniczenia formalno-prawne skrywa Twoja nieruchomość. Dowiedz się, czy działka leży na terenie objętym planem miejscowym, w strefie ochronnej (cmentarza, wokół turbin wiatrowych lub terenów zamkniętych). A może leży w otulinie parku narodowego lub rezerwatu przyrody? Uwaga, jeśli myślisz, że to dobrze, to niestety muszę Cię zmartwić, mimo że działka formalnie należy do Ciebie to możesz mieć spore trudności, jeśli chciałbyś ją sprzedać lub wybudować dom. 

Sprawdźmy zatem ograniczenia dla wybranej działki w Krakowie. 

Ograniczenia formalno-prawne, OnGeo.pl

Działka znajduje się na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (nr uchwały LVII/776/12 z 12 października 2012 r.) Zgodnie z planem miejscowym, cała powierzchnia działki przeznaczona jest pod zieleń urządzoną, co oznacza, że niestety budowa np. domu jednorodzinnego lub innego obiektu budowlanego nie będzie możliwa, chyba że rada gminy zmieni zapis o przeznaczeniu w mpzp. 

Dalej widzimy, że w okolicy wydano wiele pozytywnych decyzji o pozwoleniu na budowę. W większości decyzje te dotyczą rozbudowy lub budowy sieci gazowej. Sprawdzając wydane i rozpatrywane najnowsze pozwolenia na budowę, widzę, że w najbliższym czasie, w okolicy nie powstaną żadne uciążliwe obiekty lub urządzenia, np. drogi ekspresowe, czy obiekty przemysłowe.

Wspominałam również, że działka leżąca na terenie powierzchniowej formy ochrony przyrody, może okazać się problematyczna. W przypadku naszej działki, mamy do czynienia z parkiem krajobrazowym (Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy), a nawet otuliną parku krajobrazowego, więc takie położenie, w sposób znaczny, nie ogranicza sposobu zagospodarowania działki. 

Działka w Krakowie znajduje się jednak w strefie oddziaływania lotniska. Ta strefa ochronna znajduje się stosunkowo blisko, bo tylko 129 m od granic działki. 

W tym punkcie wiem również, że działka nie znajduje się w innych strefach ochronnych, a w okolicy nie ma ani zabytków ani pomników przyrody. 

3. Infrastruktura

Bardzo ważnym aspektem diagnozy działki jest dostęp do mediów oraz drogi publicznej. Pamiętaj, że te elementy stanowią jeden z warunków otrzymania pozwolenia na budowę. 

Infrastruktura, OnGeo.pl
Infrastruktura, OnGeo.pl

Nasza działka nie ma problemu z dostępem do drogi, ponieważ otoczona jest drogami gminnymi o komfortowej, asfaltowej nawierzchni. Warto Jednak zauważyć, że w odległości ok 20 m od granic działki, budowana jest ciąg drogowy - Trasa Balicka. Może to powodować okresowe niedogodności dojazdu do działki. 

W okolicy mamy również całkiem sporo napowietrznych linii energetycznych, a część z nich jest liniami wysokiego napięcia. Działka zaopatrzona jest w dostęp do światłowodu. Wybór dostawców Internetu światłowodowego jest naprawdę imponujący, a każdy z nich dostarcza usługi o prędkości sieci powyżej 100 MB. 

4. Zagrożenia i uciążliwości

Sprawdźmy teraz wszystkie zagrożenia i uciążliwości dla naszej wybranej działki w Krakowie. Szczególną uwagę zwróćmy na strefy zalewowe oraz osuwiska, a także miejsca, urządzenia i obiekty uciążliwe w okolicy. 

Zagrożenia i uciążliwości, OnGeo.pl
Zagrożenia i uciążliwości, OnGeo.pl 

Przede wszystkim działka znajduje się w odległości 102 m od strefy zalania w przypadku całkowitego zniszczenia wału powodziowego i 269 m od strefy zalewowej, dla której prawdopodobieństwo powodzi wynosi 10%. Dodatkowo z naszych analiz wynika, że praktycznie na całej swojej powierzchni (0,98 ha) znajduje się również na obszarze zagrożonym stagnacją wody. Oznacza to, że ukształtowanie terenu przewiduje, że w przypadku intensywnych opadów atmosferycznych, nagromadzona woda będzie “stać” na gruncie przez dłuższy czas. 

Na szczęście teren nie jest zagrożony ruchami masowymi, więc temat osuwiskowy mamy “z głowy”. Niestety z uwagi na bliską odległość od lotniska, analizowany obszar ma przekroczone normy hałasu

Jeśli chodzi o uciążliwości, to jest ich całkiem sporo. Na mapie uciążliwości widać zarówno linie wysokiego napięcia w granicach terenu, tor kolejowy (69 m i 289 m od granicy działki), komin przemysłowy (119 m od granicy), a także liczne transformatory

Kolejna mapa zawiera informacje o lokalizacji wyrobów zawierających azbest. Niestety i tutaj widać, że w okolicy znajduje się całkiem sporo wyrobisk azbestowych, których jeszcze nie zlikwidowano. Przypominamy, że każdy właściciel i zarządca nieruchomości musi usunąć takie materiały ze swoich posesji do 2032 r. [przeczytaj artykuł na ten temat - link]. 

5. Energia słoneczna 

Niniejsza analiza obejmuje podstawowe statystyki określające sezonowe zmiany w natężeniu promieniowania słonecznego. Analizę podzieliliśmy na 3 części - osobną dla przesilenia letniego, przesilenia zimowego i równonocy wiosennej/jesiennej. 

Energia słoneczna, OnGeo.pl 

Nasza działka znajduje się w dogodnej lokalizacji pod względem nasłonecznienia. W każdym okresie osiąga zadowalające zakresy, które umożliwiałyby montaż paneli fotowoltaicznych. W każdym okresie osiąga średnio 4-6 kWh/m2/dobę. 

6. Dane lokalne

Ostatnie analizy skupiają się na otoczeniu i użyteczności publicznej, danych o zaludnieniu i czasie dojazdu samochodem i dojścia pieszego. Posiadamy również dane o stawkach podatku od nieruchomości w danym roku. 

Dane lokalne, OnGeo.pl 
Dane lokalne, OnGeo.pl 

Statystyki przedstawione dla nieruchomości pokazują, że obecnie teren w promieniu 5 km od działki w każdą stronę zamieszkuje 121 418 osób, co daje średnio 1 202 os/km2. Stawka podatku od nieruchomości na rok 2022 r. w Krakowie dla grupy budynków mieszkalnych lub ich części wynosi 0,89 zł/m2, a od gruntu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej - 1,03 zł/m2. 

W najbliższej okolicy znajdują się takie obiekty jak: przedszkole - 714 m, szkoła podstawowa - 407 m i Uniwersytet Rolniczy - 367 m, placówka medyczna - 364 m, liczne sklepy, bankomat i obiekty rozrywki. W promieniu 1 km mamy aż 10 przystanków autobusowych i SKA. 

Sprawdź, w poniższym filmiku, jak samodzielnie pobrać Raport o działce

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.