Analiza inwestycji

Masz działkę? Sprawdź, co powinieneś o niej wiedzieć

Monika Byś
2022-12-12
~6 min
Post zaktualizowany: 2024-05-07
Głosów: 63, średnia ocen: 4.9
co powinieneś wiedzieć o działce

Masz działkę? Sprawdź, co powinieneś o niej wiedzieć. Zaufaj ekspertom, którzy zjedli zęby na przetwarzaniu danych przestrzennych i zdiagnozuj swoją działkę z OnGeo.pl. Przygotowaliśmy dla ciebie aż 30 różnych szczegółowych analiz specjalnie dla Twojej działki. Wiemy, czy leży w terenie zalewowym i osuwiskowym, czy w okolicy znajdują się miejsca i urządzenia potencjalnie uciążliwe, w jakie media jest uzbrojona i gdzie w okolicy znajduje się sieć główna. Sprawdziliśmy również, jakie jest przeznaczenie Twojej działki w planie miejscowym i jaka jest żyzność gleb. Poznajmy się w OnGeo.pl

 • Sprawdziliśmy Twoją działkę, więc wiemy, jakie zagrożenia, uciążliwości i ograniczenia kryje.
 • Zespół specjalistów złożony z przedstawicieli wielu branż - geodezji, geologii, architektury, budownictwa, planowania przestrzennego, leśnictwa i informatyki - przestawia zaawansowany system informatyczny OnGeo.pl, dzięki któremu samodzielnie, w zaledwie 5 minut, przy minimalnym nakładzie pracy, pobierzesz unikatowy Raport o Terenie wygenerowany specjalnie dla Twojej działki.
 • Informacja pozyskana z Raportu o Terenie jest około 10 razy tańsza i nawet 100 razy szybsza do uzyskania w porównaniu z innymi technikami, w tym tradycyjną. Za pełny Raport zapłacisz tyle, ile za średniej wielkości zakupy w popularnym supermarkecie.

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o działce

Wydaje Ci się, że najlepiej znasz swoją działkę i że nic Cię tam nie zaskoczy? Będziesz zaskoczony, jakich danych może dostarczyć Ci zaawansowana technologia GIS.

W ostatnich latach obserwujemy prawdziwy przełom technologiczny, więc tradycyjne mapy zastąpiono z większości opracowaniami cyfrowymi. Taki postęp umożliwił obróbkę wielu różnych zestawów danych i ich interpretację dla dowolnych celów. Niestety, postęp jest tak duży, że znacznie przekracza przeciętne możliwości człowieka, a nawet zdolności organizacyjne całych instytucji. Ponadto, aby skutecznie przetwarzać dostępne dane przestrzenne, należy naprawdę gruntownie poznać branże, a to wcale nie jest takie proste. Dlatego zarówno zebranie, jak i analiza informacji o działce wymaga nie tylko wytrwałości, ale wiedzy, doświadczenia i zaangażowania.

Check-lista rzeczy do sprawdzenia przed kupnem działki

Zanim kupisz działkę, sięgnij po kompleksową checklistę od OnGeo.pl - lidera rynku z największą bazą danych o nieruchomościach. Nasza checklista, opracowana w oparciu o doświadczenie z realizacji tysięcy raportów o terenie dla klientów, pomoże Ci sprawdzić wszystkie aspekty, które mogą mieć wpływ na wartość i funkcjonalność działki.

POBIERZ CHECK-LISTĘ PRZED ZAKUPEM DZIAŁKI

Zespół specjalistów złożony z przedstawicieli wielu branż - geodezji, geologii, architektury, budownictwa, planowania przestrzennego, leśnictwa i informatyki - przestawia zaawansowany system informatyczny OnGeo.pl, dzięki któremu samodzielnie, w zaledwie 5 minut, przy minimalnym nakładzie pracy, pobierzesz unikatowy Raport o Terenie wygenerowany specjalnie dla Twojej działki.

Poznaj nas! Czym jest Raport o Terenie?

OnGeo.pl to nie tylko geoportal do przeglądania surowych danych na mapie. To zaawansowany system informatyczny na najwyższym poziomie dostarczania e-usług, który wykona za Ciebie wszelkich pomiarów i obliczeń oraz przedstawi Ci je w formie czytelnego Raportu o Terenie w formacie pdf. Dodatkową zaletą Raportów o działce jest możliwość wyboru tematów, na jakich Ci zależy. Możesz wybierać z całego kompendium wiedzy - obecnie mamy aż 30 dostępnych tematów, a zapewniamy, że na tym się nie skończy.

Ile to kosztuje?

Pewnie zastanawiasz się, ile to kosztuje? Informacja pozyskana z Raportu o Terenie jest około 10 razy tańsza i nawet 100 razy szybsza do uzyskania w porównaniu z innymi technikami, w tym tradycyjną. Za pełny Raport zapłacisz tyle, ile za średniej wielkości zakupy w popularnym supermarkecie.

Cena za raport o działce uzależniona jest od ilości tematów, które wybierasz oraz od powierzchni działki. Wybierając wszystkie tematy dla działki, zyskujesz 20% rabat. Warto również skorzystać z naszych kodów rabatowych. Sprawdźmy, jak zmienia się cena za raport na konkretnym przykładzie.

Chcę wygenerować raport dla działki o powierzchni 1225 m2 w miejscowości Wieliczka [zobacz na mapie]. Wybierając:

 • Podstawowy raport, czyli Położenie terenu + Uzbrojenie działki, zapłacisz 18,45 zł,
 • Standardowy raport, czyli dodatkowo: Ograniczenia formalnoprawne i Infrastruktura, zapłacisz 104,55 zł,
 • Raport pełny, czyli wszystkie dostępne tematy, zapłaciłbyś 202,95 zł, po uwzględnieniu rabatu 20% - zapłacisz 159,90 zł.
Cena za profesjonalną diagnozę działki nie musi zwalać z nóg! Poznaj OnGeo.pl
Cena za profesjonalną diagnozę działki nie musi zwalać z nóg! Poznaj OnGeo.pl

Ile będziesz czekać na dane?

Dodatkowym atutem jest czas generowania. W zaledwie 5 minut otrzymasz to, co wymaga kilkunastu godzin pracy i tygodnia oczekiwania na wynik pracy zespołu złożonego z kilku fachowców. Zamiast przemierzać kilkadziesiąt stron internetowych i odwiedzać kilkanaście instytucji publicznych, potrzebne dane przestrzenne uzyskasz w jednym raporcie, który możesz mieć pod ręką w każdej chwili.

Co zawiera Raport o Terenie OnGeo.pl?

 1. CECHY TERENU:
  • Lokalizacja geograficzna działki według współrzędnych geodezyjnych (długość, szerokość i wysokość geograficzna) oraz administracyjną, czyli - województwo, powiat, gmina, obręb ewidencyjny, numery działek;
  • Geometria działki, czyli długość, szerokość, obwód, powierzchnia, współczynnik kształtu działki;
  • Granice działki na tle mapy satelitarnej; 
  • Dane z ewidencji gruntów i budynków, czyli dane o powierzchni urzędowej, grupie rejestrowej, identyfikatorze działki, klasie bonitacyjnej.
 2. OGRANICZENIA FORMALNOPRAWNE:
  • Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego - nazwa, numer uchwały, granice MPZP,
  • Przeznaczenie terenu według MPZP - granice, powierzchnia i procentowy udział dla każdego terenu,
  • Najnowsze pozwolenia na budowę - wnioski i pozwolenia na budowę;
  • Pozwolenia na budowę od 2018 r. - wnioski o pozwolenia na budowę, decyzje administracyjne;
  • Analiza zabudowy;
  • Formy ochrony przyrody i pomniki przyrody w sąsiedztwie 1 km,
  • Nieruchomości objęte ochroną zabytków, które wpisane są do rejestru zabytków w promieniu 200 m od działki,
  • Obszary ochrony archeologicznej,
  • Strefy ochronne wokół cmentarzy, terenów zamkniętych, turbin wiatrowych i uzdrowisk;
  • Strefy oddziaływania lotnisk.
 3. INFRASTRUKTURA:
  • Dostęp do drogi - analiza dostępności działki do drogi publicznej;
  • Planowane drogi w okolicy - informacje o planowanych inwestycjach drogowych;
  • Napowietrzne linie energetyczne i lokalizacja transformatorów i głównych punktów zasilających;
  • Dostęp do światłowodu oraz zasięg sieci i dane dostawcy oraz możliwą do uzyskania prędkość;
  • Uzbrojenie terenu w media.
 4. ZAGROŻENIA I UCIĄŻLIWOŚCI:
  • Zagrożenie powodzią oraz obszary zagrożone powodzią od wód gruntowych z rozliczeniem udziału powierzchni działki w poszczególnych strefach, a także jej odległości od stref;
  • Obszary zagrożone stagnacją wody;
  • Analiza osiadania terenu;
  • Strefy osuwisk i ruchów masowych z rozliczeniem udziału powierzchni działki w poszczególnych strefach lub jej odległości od stref;
  • Średniodobowe, skumulowane natężenie hałasu pochodzenia antropogenicznego z rozliczeniem udziału powierzchni działki w poszczególnych strefach natężenia hałasu wyrażonego w decybelach;
  • Miejsca, obiekty i urządzenia potencjalnie uciążliwe;
  • Lokalizacja wyrobów zawierających azbest;
  • Średnioroczne zanieczyszczenie powietrza pyłami PM2,5 i PM10 w odniesieniu do obowiązujących norm.
 5. GEOLOGIA TERENU:
  • Geologiczne warunki budowlane, czyli skład geologiczny terenu, a dla wybranych obszarów w Polsce także Geologiczno-inżynierskie warunki budowlane i głębokość wód podziemnych;
  • Mapa hydrogeologiczna Polski;
  • Surowce mineralne.
 6. ENERGIA SŁONECZNA:
  • Nasłonecznienie sezonowe - informacje o ilości energii słonecznej jaka dociera na 1 m2 powierzchni.
 7. OTOCZENIE I OBIEKTY UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ:
  • Analizę otoczenia i obiekty użyteczności publicznej;
  • Analizę zasięgu czasu dojazdu i dojścia, w których dowiesz się ile czasu zajmie Ci dotarcie do celu samochodem, a ile pieszo.
 8. DANE LOKALNE:
  1. Zaludnienie, czyli liczba ludności zamieszkujących w statystycznym 1 km², w którym znajduje się działka oraz liczba ludności w sąsiedztwie 50 km²;
  2. Stawki podatku od nieruchomości w obecnym roku.
 9. DANE ŹRÓDŁOWE GIS - dane dodatkowe, dla specjalistów branżowych np.: architektów, urbanistów, geodetów. Dane obsługiwane przez specjalistyczne oprogramowanie typu GIS/CAD.

Ujawnij sekrety swojej działki z OnGeo.pl!

Jeśli posiadasz już działkę, warto sprawdzić, czy jest wolna od zagrożeń, uciążliwości i ograniczeń formalnoprawnych. Nierzadko zdarza się, że pozornie idealna działka, w bliskiej odległości do miasta, ale jednocześnie w pobliżu terenów rekreacyjnych, kryje sekrety, których zdemaskowanie znacznie obniży jej wartość. 

Aby pokazać Ci, jak ważne jest sprawdzanie działki, zobacz, co wykazała nasza diagnoza dla działki, na której deweloper zaplanował budowę domów. Materiał na ten temat o osobach poszkodowanych został wyemitowany w programie “Państwo w Państwie” na antenie Polsatu w dniu 25 września 2022 r. 

W skrócie o co chodziło: Właściciele kupili domy na kredyt w 2018 roku. O ofercie sprzedaży dowiedzieli się z ogłoszenia w Internecie. Nieruchomości położone są w bardzo urokliwej lokalizacji, na wzgórzu [zobacz lokalizację]. Dla rodzin była to realizacja marzeń o posiadaniu własnego domu.

W dniu marcu 2021 r. nastąpiło osunięcie ziemi w okolicy zabudowań. Osunęła się droga dojazdowa do działek. Jak czytamy w materiale Polsatu: “pracownicy gminy przez całe miesiące regularnie kontrolowali okolicę, a deweloper zapewniał, że wkrótce wszystko zostanie załatwione i znów będzie bezpiecznie. W taki oto sposób mieszkańcy dowiedzieli się, że mieszkają na osuwisku…”. Dzisiaj skarpa nie została zabezpieczona w żaden sposób, a mieszkańcy zostali pozbawieni dojazdu do swoich nieruchomości. 

Po osunięciu się ziemi mieszkańcy sprawdzili, że teren znajdował się na terenach zagrożonych osuwiskiem. Są również przekonani, że deweloper o tym wiedział. Zdaniem mieszkańców deweloper do pozwolenia na budowę złożył błędną opinię geologiczną i nie zabezpieczył we właściwy sposób terenu inwestycji. 

Fragment Raportu o terenie dla działek na osuwisku na osiedlu w Tenczynie woj. podkarpackie
Fragment Raportu o terenie dla działek na osuwisku na osiedlu w Tenczynie woj. podkarpackie

Zobacz, w poniższym filmiku, jak samodzielnie pobrać Raport o działce

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.