Analiza inwestycji

Czego nie wiesz o swojej działce?

Monika Byś
2022-12-07
~4 min
Post zaktualizowany: 2024-05-07
Głosów: 48, średnia ocen: 5
czego nie wiesz o swojej działce

Posiadasz działkę budowlaną i zastanawiasz się, jaki jest jej potencjał inwestycyjny? Czy wiesz, że aby wykonać szczegółową diagnozę działki pod kątem inwestycyjnym, nie musisz nawet pojawiać się na gruncie? Co więcej - możesz to zrobić w zaledwie kilka minut. Przedstawiamy Ci usługę Raportów o Terenie OnGeo.pl, dzięki którym z łatwością sprawdzisz dowolną działkę w Polsce. Sprawdź nas, a będziesz zaskoczony, czego nie wiesz o swojej działce!

 • Wiedza o możliwościach własnej działki daje Ci przewagę na rynku nieruchomości. Bez podstawowych informacji o działce możesz sporo stracić, bo teraz naprawdę każda osoba, w kilka minut, może sprawdzić podstawowe dane o twojej działce.
 • Szczegółowa diagnoza działki wcale nie musi być trudna, żmudna i długotrwała. W dobie wszechobecnej technologii i dostępu do publicznych danych przestrzennych, nie musisz ani wychodzić z domu, ani nawet kontaktować się z właścicielem działki, którą np. zamierzasz kupić.
 • Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwiająca wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy, ograniczenia, uciązliwości i ograniczenia kryje działka.
 • Sprawdziliśmy Twoją działkę, więc wiemy, jakie zagrożenia, uciążliwości i ograniczenia kryje.

Szczegółowa diagnoza działki wcale nie musi być trudna, żmudna i długotrwała. Ba! W dobie wszechobecnej technologii i dostępu do publicznych danych przestrzennych, nie musisz ani wychodzić z domu, ani nawet kontaktować się z właścicielem działki, którą np. zamierzasz kupić. Zastanawiasz się, jak to możliwe, że za niewielką opłatą, każdy może wygenerować specjalistyczny raport, dzięki któremu sprawdzi ponad 30 informacji o Twojej działce? Odpowiedź jest prosta:

Zasługujesz, by bezpiecznie lokować swój kapitał!

Od teraz nie musisz się bać, że wtopisz swoje oszczędności i stracisz pieniądze. Pomyśl - diagnoza działki oparta o weryfikację danych przestrzennych, czyli m.in zagrożeń (np. tereny zalewowe, osuwiskowe), uciążliwości (np. zanieczyszczenia powietrza, nadmierny hałas), ograniczeń formalno-prawnych (np. ograniczenia wynikające z planów miejscowych), decyduje o bezpieczeństwie inwestycji, jakości życia, ale również o przyszłych korzyściach biznesowych.

Dlatego z dumą przedstawiamy Ci idealne narzędzie rozważnego inwestora - Raport o Terenie OnGeo.pl!

Lista rzeczy do sprawdzenia przed kupnem działki
oparta na doświadczeniu z tysięcy raportów OnGeo

Zanim kupisz działkę, sięgnij po kompleksową checklistę od OnGeo.pl - lidera rynku z największą bazą danych o nieruchomościach. Nasza checklista, opracowana w oparciu o doświadczenie z realizacji tysięcy raportów o terenie dla klientów, pomoże Ci sprawdzić wszystkie aspekty, które mogą mieć wpływ na wartość i funkcjonalność działki.

POBIERZ CHECK-LISTĘ PRZED ZAKUPEM DZIAŁKI

Poznaj nas! Czym jest Raport o Terenie?

Raport o Terenie to efekt pracy specjalistów z branży geodezji, geologii, architektury i budownictwa. To usługa dostępna dla każdego online, umożliwiająca wykonanie automatycznej diagnozy działki. Jest kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy, ograniczenia, uciążliwości i ograniczenia kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut. Czy może być prościej?

W Raporcie znajdziesz chociażby:

 • dane z ewidencji gruntów i budynków, czyli wymiary i obwód działki, powierzchnia urzędowa i obliczona, współrzędne punktów załamania linii granicznej działki, grupa rejestrowa, klasa bonitacyjna,
 • informacje o planach miejscowych na obszarze działki i w okolicy oraz przeznaczenie działki w mpzp,
 • rejestr pozwoleń na budowę w okolicy,
 • uzbrojenie terenu w media,
 • miejsca, obiekty i urządzenia potencjalnie uciążliwe w sąsiedztwie,
 • zagrożenia i uciążliwości, czyli tereny: zalewowe, zagrożone stagnacją wody, osuwiskowe,
 • analiza nasłonecznienia w poszczególnych porach roku,
 • powierzchniowe i punktowe formy ochrony przyrody występujące w promieniu 1 km od granic działki,
 • analiza żyzności gleb,
 • strefy ochronne, czyli wokół: turbin wiatrowych, cmentarzy, lotnisk, terenów zamkniętych,
 • analiza zasięgu czasu dojazdu i dojścia,
 • inne, sprawdź jakie na naszej stronie OnGeo.pl

Co musisz wiedzieć o swojej działce?

Wiedza o możliwościach własnej działki daje Ci przewagę na rynku nieruchomości. Bez podstawowych informacji o działce możesz sporo stracić, bo teraz naprawdę każda osoba, w kilka minut, może sprawdzić podstawowe dane o twojej działce. Aby najlepiej poznać potencjał nieruchomości, sam najpierw dowiedz się, jakich informacji dostarczy Ci raport. Zobacz, co warto wiedzieć o swojej działce.

Każda dobra diagnoza działki to sprawdzenie co najmniej pięciu podstawowych punktów:

 1. Stan prawny nieruchomości, czyli sprawdzenie czy działka nie posiada obciążeń, służebności, roszczeń i innych wynikających z badania księgi wieczystej;
 2. Cechy fizyczne działki, czyli ukształtowanie terenu, nasłonecznienie, ale również kształt działki i jej podstawowe parametry geometryczne;
 3. Ograniczenia formalno-prawne, czyli takie które wynikają chociażby z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, księgi wieczystej, form ochrony przyrody oraz stref ochronnych;
 4. Zagrożenia, czyli np. sprawdzenie, czy działka znajduje się na terenie zalewowym lub osuwisku;
 5. Uciążliwości, czyli np. zanieczyszczenia powietrza, natężenia hałasu czy odległości od miejsc użyteczności publicznej.

Ponadto warto zwróć uwagę na pozwolenia na budowę w okolicy. Wszystko po to, aby wcześniej dowiedzieć się, czy w pobliżu nieruchomości nie wydano pozwolenia na budowę uciążliwej inwestycji, np. drogi szybkiego ruchu lub obiektu przemysłowego.

Diagnoza działki oparta o weryfikację tych wszystkich informacji decyduje o bezpieczeństwie inwestycji, jakości życia czy też przyszłych korzyściach biznesowych.

Sprawdź sekrety, jakie kryje działka. Demaskujemy pozornie idealną działkę budowlaną

Sprawdźmy, jakie zagrożenia, uciążliwości i ograniczenia kryje pozornie idealna działka pod budowę domu.

Znaleźliśmy działkę budowlaną, która wydaje wręcz idealna. Działka znajduje się na terenie województwa małopolskiego w małej miejscowości pod Tarnowem - Woli Stróskiej [zobacz lokalizację na mapie]. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, działka ta oznaczona jest symbolem MN3/O, co oznacza tereny przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną.

Pobierz Raport o Terenie i poznaj działkę, o której mowa. 

Jej atuty to przede wszystkim:

 • bliska odległość do terenów zielonych,
 • w otoczeniu działek rolnych i zabudowy jednorodzinnej,
 • regularny kształt prostokąta,
 • teren płaski, czyli najlepszy pod budowę domu,
 • brak uciążliwości,
 • bezpośredni dostęp do asfaltowej drogi,
 • brak stref ochronnych w graniach działki i w pobliżu,
 • brak zagrożenia powodziowego.

Mogłoby się wydawać, że działka jest wręcz idealna pod budowę wymarzonego domu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyrazić chęć zakupu tejże nieruchomości, co właściwie ucieszyłoby tylko właściciela parceli. Dlaczego? Działka ta posiada wadę - dość poważną, ponieważ znajduje się w strefie osuwiskowej, a konkretnie - w granicach aktywnych osuwisk oznaczonych numerami 71409 i 7503.

Strefa zagrożona osuwiskami, źródło: Raport o Terenie
Strefa zagrożona osuwiskami, źródło: Raport o Terenie

Czy warto inwestować w działkę z tak poważną wadą?

Zobacz, w poniższym filmiku, jak samodzielnie pobrać Raport o działce

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.